میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۰
 
 
روحانی:
۳ واکسن ایرانی سال آینده در دسترس مردم قرار خواهد گرفت
۳ واکسن ایرانی سال آینده در دسترس مردم قرار خواهد گرفت
 

رئیس‌جمهور گفت: در زمینه واکسن داخلی و خارجی حرکت‌های خوبی صورت گرفته است و در زمینه واکسن داخلی تقریباً می‌توان گفت سال آینده سه واکسن را پیشِ‌رو داریم.
حجت‌الاسلام حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار داشت: امروز شاهد یک دستاورد هستیم و در یکی ـ دو هفته اخیر آمار فوتی‌ها در کشور دورقمی شده است و از مردم و کادر درمان تشکر می‌کنیم و همه در این زمینه فعال بودند و بسیج، نیروی انتظامی و سازمان‌های مردم‌نهاد کنار هم آمدند و این کار را به‌وجود آوردند، این کارنامه غرورآفرینی برای ملت و دولت ایران است؛ علیرغم اینکه کشورهایی که در دنیا از ما از لحاظ صنعتی و امکانات پزشکی جلوتر هستند، مشکلات آن‌ها بسیار زیاد است و نتوانستند این بیماری را مهار کنند.
وی ابراز کرد: ویروس جهش‌یافته انگلیسی که اخیراً در آفریقای جنوبی هم مشاهده شده، نگران‌کننده است و اگر مراقبت نشود، این ویروس جهش‌یافته ممکن است به ما هم برسد. نکته نگران‌کننده بعدی این است که در برخی استان‌ها شاهد موارد ابتلای جوانان و نوجوانان به کرونا هستیم؛ قبلا ابتلا برای افراد مُسن بود و الان افراد دارای سن پایین هم مبتلا می‌شوند و این می‌تواند مشکل‌آفرین باشد.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: حداقل باید تا ۵-۶ ماه آینده با همین دقت پیش برویم و پروتکل‌ها را رعایت کنیم تا واکسن برسد و تزریق شود؛ تزریق واکسن هم دو مرحله دارد و تا زمانی که واکسن ایرانی برسد، زمان می‌برد و باید کاملا مراقبت کنیم.
روحانی خاطرنشان کرد: اگر خدای‌ناکرده با موج جدید این بیماری مواجه شویم، موج جدید به‌معنای تعطیلی بخشی از کسب‌وکارها، ایجاد مشکلات روحی در جامعه و اخلال در ارائه خدمات به مردم است و باید تلاش کنیم که وارد موج جدید نشویم که اگر وارد آن شدیم شرایط برای کنترل اوضاع سخت می‌شود.
وی ادامه داد: اگر قرارگاه عملیاتی ستاد بتواند کاری کند که بتوانیم سفرهای بین‌شهری را با این اپلیکیشن‌ها مورد رصد قرار دهیم که اگر کسی مبتلا بود، نتواند با ماشین شخصی‌اش به سفر برود، خوب است و البته گفتند که این کار پیچیدگی‌هایی دارد و می‌خواهم که این را دنبال کنند تا این کار انجام گیرد و فرد مبتلا به شهر دیگری نرود.
روحانی گفت: اگر کوچک‌ترین غفلت و اهمال برای چند روز صورت بگیرد، سرایت و بستری و مرگ‌ومیرها افزایش می‌یابد و دچار مشکل می‌شویم. از وزارت راه و سایر مسئولین می‌خواهم که در فرودگاه‌ها و مبادی ورودی به کشور از بندرها تا ریل و همه‌جا مراقبت شود تا افراد جدیدی که از خارج کشور و خصوصاً از اروپا و جدیداً از آفریقا وارد می‌شوند، از آن‌ها تست گرفته شود تا ویروس جدیدِ جهش‌یافته وارد کشور نشود.
رئیس‌جمهور درباره واکسن کرونا نیز بیان داشت: در زمینه واکسن داخلی و خارجی حرکت‌های خوبی صورت گرفته است و در زمینه واکسن داخلی که تقریباً می‌توان گفت سال آینده سه واکسن را پیشِ‌رو داریم و یک واکسن به‌نام «برکت»، واکسن دیگری به‌نام «رازی» و واکسن دیگر هم به‌نام «پاستور» است؛ این سه واکسن داخلی، برخی با مشارکت و برخی نیز کاملاً داخلی است که سال آینده خواهیم داشت. امیدواریم برخی از این واکسن‌ها در فصل بهار و تابستان به دست ما برسد. از الآن تا پایان سال غیر از واکسن «کواکس» که سهم خود را داریم و حدود ۱۶ میلیون دوز را دریافت خواهیم کرد، بقیه راه‌ها را هم دنبال می‌کنیم و امروز گزارش داده شد که تلاش‌ها بر این است که واکسیناسیون در کشور در بهمن‌ماه آغاز شود. واکسن داخلی افتخار است و واکسن خارجی هم وارد خواهد شد.

کد مطلب: 116911
 
Share/Save/Bookmark