میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۰۰
 
 
روحانی:
رفع تحریم‌ تسلیحاتی بیانگر پیروزی منطق حق بر قلدری بود
رفع تحریم‌ تسلیحاتی بیانگر پیروزی منطق حق بر قلدری بود
 

رئیس‌جمهور گفت: برداشته ‌شدن تحریم تسلیحاتی از این بابت برای مردم ایران مهم بود که بیانگر پیروزی منطق قانون و حق و حقیقت بر زور و قلدری است.
روحانی رئیس‌جمهور در جریان نشست هفتگی هیئت دولت اظهار داشت: آمریکایی‌ها سالها تلاش کردند ملت ایران را از حقوق خود محروم کنند. ملت ایران باید آزاد باشد و اگر خواست و سلاحی نیاز داشت بخرد و نیاز داشت سلاحی بفروشد، بنابراین احقاق حقوق مردم بسیار مهم بود و در روز یکشنبه مشخص شد که توطئه‌های آمریکایی‌ها ناموفق بوده است.
وی گفت: دولت فعلی آمریکا به‌دنبال این بود که برجام را به هم بزند نه اینکه به‌تنهایی خارج بشود. تمام تلاش‌ آنها این بود که کاری کند که همه دسته‌ جمعی از برجام خارج شوند، به‌دنبال این بود که آژانس و شورای حکام با توطئه رژیم صهیونیستی، قطعنامه‌ای علیه ایران صادر کند ولی هر کاری کرد دید که ناموفق است و در نهایت ناچار شد که ترامپ از برجام به ‌تنهایی خارج شود.
روحانی خاطرنشان کرد: همه امید آنها این بود که بلافاصله ما از برجام خارج شویم تا تحریم‌های شورای امنیت تماماً علیه ایران بازگردد ولی تدبیر حاکمیت مهم بود و ما سیاست پیچیده‌ای را اتخاذ کردیم و به ‌نوعی از تعهدات برجامی فاصله گرفتیم ولی قدم به قدم و به ‌گونه‌ای که دوست و دشمن از کار ایران نتواند ایراد بگیرد و همه گفتند که کار ایران بر اساس قوانین بین‌المللی بوده است.
وی افزود: در برهه‌ای بود که همین دوستان ما یعنی چین و روسیه ناچار شدند کنار دشمنان ما قرار بگیرند ولی در این روزها می‌بینیم که کنار ما هستند و نظام جمهوری اسلامی این زمینه را برای آنها فراهم کرد تا آنها در برابر آمریکا ایستادگی کنند.
رئیس‌جمهور گفت: کسی که امروز در صف مقدم مبارزه با کروناست، وزارت بهداشت است،همه نیازمندی‌های وزارت بهداشت و خریدهایی که لازم بوده انجام بدهد را انجام دادیم و وقتی وزیر بهداشت به من نامه نوشت که به ۱۵۰ میلیون دلار برای خرید ۳۰ میلیون کیت آزمایشگاه نیاز داریم، من همان لحظه دستور اختصاص آن را دادم تا بتوانیم کیت‌ها را بخریم و با زمان کوتاهی مشخش شود که یک فرد به کرونا مبتلاست یا نه. سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی برای رفع نیازمندی‌های دیگری که بوده، کمک کردند تا علیرغم مشکلات دیگری که داشته و داریم، این نیازها رفع شود. ضمنا اکثر نیازمندی‌های ما در این زمینه توسط شرکت‌های دانش‌بنیان ساخته می‌شود و روزانه ۲۲ میلیون ماس در کشور تولید و در اختیار مردم قرار داده می‌شود. رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: به مناسبت هفته نیروی انتظامی از این نیرو و نیروهای مسلح تشکر می‌کنم که همه پای‌کار بودند. نیروی انتظامی وظایف زیادی برای امنیت کشور، مرزها، مبارزه با مواد مخدر و جرائم سایبری برعهده دارد و ضابط قضایی است، چیزی که از نیروی انتظامی برای مبارزه با کرونا خواستیم، در کنار ما بودند و تلاش کردند. جرائمی هم که در زمینه کرونا مقرر شده برای این است که مردم بیشتر به خطر این بیماری توجه کنند و مقصود ما جریمه کردن و پول گرفتن از کسی نیست؛ بلکه می‌خواهیم بگوییم این مسئله مهم است و باید یکدیگر را کمک کنیم.
روحانی گفت: این ایام، روز صادرات بود و صادرات غیرنفتی امروز برای ما مهم است. دشمنان تلاش کردند جلوی صادرات نفتی، میعانات و فرآورده‌های آن را بگیرند اما تنوع صادرات ما مانع شد تا موفق شوند. بدانید که دشمن در توطئه ۴ ساله‌ای که طراحی کرد و ۳ سال است آن را اجرا می‌کند، حتما شکست خورده و نمی‌تواند ادامه دهد. وی با اشاره به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا تصریح کرد: اینکه چه کسی و چه حزبی پیروز شود، برای ما مهم نیست و هرکس که روی‌کار بیاید، ناچار است که در برابر ملت ایران تسلیم بشود. آن‌ها می‌خواستند ملت ایران به زانو در بیاید و نظام ما در برابر آن‌ها تسلیم شود و نه ما تسلیم شدیم و نه تسلیم خواهیم شد. آن‌ها بی‌تردید و دیر یا زود تسلیم خواهند شد. ما کارهایی که باید انجام بدهیم را انجام می‌دهیم و یکی از بازوهای ما صادرات غیرنقتی است. اینکه می‌بینیم ۲۴۰ میلیون دلار ارز در سامانه نیما عرضه می‌شود یعنی صادرات ما به حرکت افتاده و صادرکنندکان احساس می‌کنند که نیاز کشور چگونه است. وی بیان کرد: من شش‌ماه دوم امسال را بهتر از شش‌ماه اول می‌بینم و البته مشکلات، کرونا و فشار دشمن را داریم ولی شش‌ماهه دوم امسال بهتر از شش‌ماه اول خواهد بود و آمارها در مهرماه نشان داد که شرایط ما بهتر است.

کد مطلب: 115813
 
Share/Save/Bookmark