میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۶
 
 
خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۱۶ شهریورماه

تصویب کلیات طرحی برای تعیین تکلیف کمیسیون قضایی و حقوقی، انتخاب اعضای هیات مدیره خانه ملت، اصلاح لایحه صندوق بیمه حوادث طبیعی، انتخاب اعضای کمیسیون ویژه جهش تولید، اعلام وصول سوال نمایندگان از ۲ وزیر و... از مهمترین اخبار جلسه روز گذشته مجلس شورای اسلامی بود. جلسه علنی مجلس به ریاست محمد باقر قالیباف برگزار شد و تعیین تکلیف کمیسیون قضایی، بررسی لایحه اهداف و وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان، انتخاب نمایندگان ناظر در شورای اقتصاد، لایحه عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی و انتخاب سه نماینده به عنوان عضو در هیات مدیره خبرگزاری خانه ملت و... در دستور کار نمایندگان قرار گرفت. علی کریمی فیروزجایی هم نامه تقدیر نمایندگان استان خوزستان از رییس مجلس را در خصوص سفر اخیر وی به این استان قرائت کرد. در ادامه جلسه، غلامرضا مرحبا نماینده آستارا و مجتبی توانگر نماینده مردم تهران در مجلس به ترتیب با ۱۵۹ و ۱۳۶ رأی از مجموع ۱۹۷ آرای اخذ شده به عنوان ناظران مجلس در شورای اقتصاد انتخاب شدند.
سمیه محمودی با ۱۳۳ رای، نصرالله پژمانفر با ۱۱۱ و وحید جلال‌زاده با ۱۱۱ رأی از مجموع ۲۱۷ رأی مأخوذه به عنوان نمایندگان هیات مدیره موسسه خبرگزاری خانه ملت انتخاب شدند.
همچنین ۱۵ عضو کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی مجلس شورای اسلامی تعیین شدند. نمایندگان با کلیات طرح اصلاح بندی از آیین‌نامه داخلی مجلس موافقت کردند که در آن تعیین حداقل اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی به عهده هیات مشترکی از روسای شعب و هیات رییسه مجلس شورای اسلامی گذاشته شده است. نمایندگان مجلس به منظور تامین نظر شورای نگهبان طرح یک فوریتی اصلاح ماده ۴۴ قانون مدیریت خدمات کشوری را اصلاح کردند.
همچنین گزارش کمیسیون فرهنگی در رابطه با لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش را بررسی و به منظور تامین نظر شورای نگهبان اصلاحاتی در آن اعمال شد. در ادامه، لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در موسسه بین‌المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی در دستور کار جلسه علنی قرار گرفت و نمایندگان با ۱۷۱ رای موافق، ۷ رای مخالف و ۱۱ رای ممتنع از مجموع ۲۴۷ نماینده حاضر این لایحه را برای رفع ایراد شورای نگهبان اصلاح و پیوست آن را به شورای نگهبان ارسال کردند. نمایندگان در ادامه جلسه لایحه صندوق بیمه حوادث طبیعی را برای تامین نظر شورای نگهبان اصلاح کردند. همچنین ایراد شورای نگهبان در طرح تنظیم برخی از مقررات مالی، اداری و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش رفع و تصویب شد. طرح یک فوریتی حمایت از تاسیس و تقویت موسسات و مراکز آموزش عالی غیردولتی هم در دستور کار قرار گرفت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای تامین نظر شورای نگهبان ماده یک این طرح و تبصره‌های آن را با ۱۴۹ رای موافق، ۱۲ رای مخالف و ۱۸ رای ممتنع از مجموع ۲۵۲ نماینده حاضر حذف کردند. در جلسه روز گذشته سوال سه نماینده از وزرای آموزش و پرورش و ارتباطات اعلام وصول شد.
خمچنین جمعی از کارکنان مخابرات روستایی با تجمع مقابل مجلس شورای اسلامی خواستار رفع تبعیض بین خود و کارکنان مخابرات شهری شدند.

کد مطلب: 115219
 
Share/Save/Bookmark