میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۰
 
 
تنها راهکار کرکوک
عراق می‌توانست این روزها جشن پیروزی بر تروریسم را برگزار کند اما برخی رفتارهای غیر اصولی و غیر منطقی از سوی برخی جریان‌های حاکم...

عراق می‌توانست این روزها جشن پیروزی بر تروریسم را برگزار کند اما برخی رفتارهای غیر اصولی و غیر منطقی از سوی برخی جریان‌های حاکم بر اقلیم کردستان عراق که در لوای ادعای منافع کردهای این کشور به دنبال جاه‌طلبی‌های خود بوده‌اند این جشن را با ابهام همراه ساخته است. افرادی همچون خانواده بارزانی که نشان داده‌اند به دنبال منافع عراق و کردهای این سرزمین نیستند و تنها به دنبال انحصار قدرت در خاندان خود هستند خواسته یا ناخواسته در حال تبدیل شدن به عاملی برای دور جدید بحران‌های سیاسی و امنیتی در عراق و کل منطقه است. رفتاری که مورد حمایت دشمنان یکپارچگی عراق قرار گرفته و تلاش دارند با فضاسازی رسانه‌ای و القای داشتن حامی داخلی و بیرونی سران اقلیم کردستان عراق را به رویارویی با خواست ملت عراق و دولت مرکزی مبنی بر لزوم حفظ یکپارچکی کشور سوق داده است. رفتارهای غیرسازنده و وحدت شکنانه بارزانی زمینه‌ساز رویکرد دولت به عنوان نماینده ملت عراق مبنی بر استفاده از حق قانونی خود برای اعزام نیروی نظامی به منطقه کرکوک برای تامین امنیت این منطقه شده است. محوریت در این عملیات، باز پس گیری مناطق نفت خیز، فرودگاه، راه‌آهن و مناطق حساس کرکوک است که صرفا با ارتش عراق است.
هر چند که محافل رسانه‌ای غربی - صهیونیستی و برخی کشورهای عربی تلاش می‌کنند که مجموعه ارتش و مخالفان را در عملیات بازپس‌گیری کرکوک نیروهای حشدالشعبی معرفی نمایند اما حقیقت امر آن است که ارتش براساس قانون اساسی عراق این عملیات را آغاز کرده است. مناطقی که ارتش عراق در آن مستقر شده صرفا مناطقی است که تا پیش از عملیات داعش در این کشور در اختیار دولت عراق بوده است. قانون اساسی و دادگاه فدرال عراق تاکید دارد که کردها باید براساس توافق قبلی با دولت عراق به مناطق قبل ازسال ۲۰۰۳ بازگردند چراکه برابر قانون اساسی عراق اجازه اداره ۳ استان به کردها داده شده است و کرکوک بخشی از این قلمرو نیست. نکته مهم آنکه این عملیات در زمانی آغاز شد که باتوجه به نپذیرفتن شرایط مذاکره و عدم تعامل بارزانی با دولت مرکزی عراق، دولت این کشور پس از تعیین ضرب الاجل نسبت به استیفای حق قانونی خود برای اعمال حاکمیت اقدام نموده و برابر قانون عمل کرده است.
آنچه از سوی محافل رسانه‌ای معاند وحدت عراق صورت می‌گیرد آن است که آنان برآنند تا چنان القا سازند که عملیات ارتش علیه کردهای عراق است در حالی که دولت مرکزی تاکید دارد نیروهای ارتش به هیچ وجه وارد شهر نخواهند شد لذا افکار عمومی مردم کرد نبایستی در این خصوص تحریک شود. نکته دیگر آنکه مناطق بازپس گرفته شده بدون درگیری و با عقب نشینی نیروهای پیشمرگه در اختیار ارتش عراق قرار گرفته است و ادعای اینکه با درگیری شدید بوده ادعایی برای تحریک مناطق کردنشین با محوریت بحران‌سازی گسترده در این مناطق صورت می‌گیرد که بیداری عراقی‌ها برای گرفتار نیامدن در این جوسازی‌ها امری ضروری است که راه تحقق آن دست کشیدن از رفتارهای وحدت‌شکنانه و پذیرش حق قانونی دولت مرکزی عراق مبنی بر حاکمیت کرکوک زیر چتر دولت مرکزی و البته لغو نتایج همه‌پرسی و تاکید همگانی بر عراق یکپارچه و واحد است. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 101412
 
Share/Save/Bookmark