میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۲
 
 
قانون تسهیل ازدواج در پیج مسئولان!
در نگاه کلی اجرای حتی بعضی از بندهای قانون «تسهیل ازدواج جوانان» ۱۳ماده‌ای و چهار تبصره‌ای نوید تحول بزرگی در زمینه...

در نگاه کلی اجرای حتی بعضی از بندهای قانون «تسهیل ازدواج جوانان» ۱۳ماده‌ای و چهار تبصره‌ای نوید تحول بزرگی در زمینه ازدواج می‌دادند که البته هیچکدام به مرحله اجرا نرسیدند.
«ازدواج جوانان» دغدغه‌ای که این روزها باید تمام مسئولان برای تسهیل‌اش از جان مایه بگذارند؛ در شرایط نامناسب اقتصادی کشور و در روزهایی که بسیاری از مردم با مشکلات معیشتی دست و پنجه نرم می‌کنند، ازدواج جمعیت زیادی از جوانان کشور به تاخیر افتاده است؛ این موضوع در دهه اخیر آنقدر شدت یافته که حتی ازدواج در سن طبیعی خود برای بسیاری از مردم عجیب به نظر می‎رسد.
بالا رفتن سن ازدواج سبب شده کمتر دختر جوانی در سنین زیر ۲۷ سال به ازدواج فکر کند و سن ازدواج پسران هم سال‌هاست از ۳۲ سال گذشته است. همه این آسیب‌ها در حالی به وقوع پیوسته که ۱۵ سال پیش قانون تسهیل ازدواج تصویب شد ولی همچنان در پیچ‌وخم اجرایی‌شدن مانده است.
رهبر انقلاب در ۲۴ مردادماه ۱۳۹۸ در دیدار با جمعی از تشکل های مردم نهاد فعال در حوزه خانواده در خصوص اهمیت ازدواج فرمودند: یک[مسئله] هم ازدواج مجرّدان است. «وَ أَنْکِحُوا الْأَیامی مِنْکُمْ وَ الصَّالِحینَ مِنْ عِبادِکُمْ وَ إِمائِکُمْ» این الان واقعاً [لازم است.] گاهی دخترهایی بدون آوردن نام یا گاهی هم با نام، به من نامه می‌نویسند که طالب ازدواجند و برایشان فراهم نمی‌شود. یکی از دعاهایی که بنده دائم می‌کنم برای ازدواج دخترها و پسرهایی است که مایل به ازدواجند و امکان ازدواج ندارند. فکر کنید ببینید چه کار باید کرد؟ همه‌ی اینها قابل علاج است. بایستی این را [علاج کرد].
ماجرا از دی‌ماه سال ۱۳۸۴ شروع شد. زمانی که بالاخره مسئولین و دست‌اندرکاران تصمیم گرفتند «برای پایان دادن به نگرانی‌ها و دغدغه‌های جوانان و با اولویت دادن به تسهیل اقتصادی ازدواج جوانان، تأمین هزینه‌های مراسم ازدواج، معاش آینده خانواده و لوازم اولیه زندگی » برای جوانان آستین بالا بزنند.
درحالی که یک فوریت این طرح در دی‌ماه سال ۸۳ به تصویب مجلس رسیده بود بندهایی از آن در دی‌ماه ۹۳ مثل بند «تعیین سقف مهریه» با انتقاد بعضی از نمایندگان از این طرح حذف شد. سرانجام این لایحه در ۲۷ آذر ۱۳۸۴ در جمهوری اسلامی به قانون تبدیل شد.
در نگاه کلی اجرای حتی بعضی از بندهای قانون «تسهیل ازدواج جوانان» ۱۳ماده‌ای و چهار تبصره‌ای نوید از تحول بزرگی در زمینه ازدواج می‌دهد که البته هیچکدام به مرحله اجرا نرسیدند. مفاد این قانون گویا تمام مشکلات جوانان ایرانی برای ازدواج را شناسایی کرده است اما چه سود که مسئولان هنوز برای اجرا گامی موثر برنداشته‌اند.
البته این نکته را باید گفت که در بودجه سال ۸۵ برای این صندوق حدود ۳۲۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شد که پس از حدود دو سال، هیات وزیران و شورای‌عالی اداری در قالب مصوبه‌ای ادغام این صندوق و تشکیل صندوق جدیدی به‌نام «مهر امام‌رضا(ع)» را تصویب کردند و در واقع پشتوانه مالی این صندوق از بین رفت و این طرح همچنان به انزوا رفت. اما متاسفانه طبق رسمی که بین مسئولان کشور جا افتاده است صرفا در هفته ازدواج سخن از چند طرح به میان می‌آید، برنامه‌هایی اعلام می شود و تازه متوجه می شوند که چه کارهای بیشمار انجام نشده‌ای وجود دارد. البته همین دغدغه فقط برای این هفته است و بعد موکول می شود به هفته ازدواج سال بعد!
ایرادات قانون تسهیل ازدواج
از بند اول این قانون درباره تهیه مسکن تا بندهایی درباره حقوق ماهیانه به زوجین تا بندی که نهادهای عمومی و دستگاه‌های دولتی را موظف به در اختیار دادن باشگاه‌های و تالارهای خود برای مراسم‌های عروسی می‌کند و...همه شامل مشخص نبودن نهاد اجرایی می‌شوند.
همه این موارد باید مورد توجه نمایندگان انقلابی به خصوص اعضای کمیسیون اجتماعی قرار گیرد. رهبر انقلاب در سال‌های اخیر بارها انجام این قانون را به صورت مستقیم و غیر مستقیم به زبان آورده‌اند و حال باید منتظر بمانیم تا عملکرد مجلس انقلابی را در این خصوص ببینیم. 

نویسنده: سعید پیرزاده

کد مطلب: 114814
 
Share/Save/Bookmark