میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۲۰
 
 
آقای آخوندی کجاست؟
بحث «ترک فعل» برخی مسئولین اکنون مدتی است در جامعه مطرح شده و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و البته...

بحث «ترک فعل» برخی مسئولین اکنون مدتی است در جامعه مطرح شده و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و البته تشکل‌های دانشجویی نیز آن را پیگیری می‌کنند و به یک مطالبه عمومی تبدیل شده است.
در این میان «ترک فعل» مسئولین درصد و اندازه خود را دارد و هر یک از مسئولینی که در جایگاه مسئولیت قرار دارند، تأثیر این ترک فعل به یک اندازه نیست بلکه شدت آن به تناسب نوع مسئولیت تغییر می‌کند.
برخی از مسئولیت‌ها، در هنگام ترک فعل، باعث تبعات سنگین و حتی جبران ناپذیر می‌شود، به گونه‌ای که جامعه را درگیر و متضرر می‌کند و مردم نخستین افرادی هستند که از این ترک فعل زیان می‌بینند.
برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در همین زمینه شکایتی را علیه وزیر نفت کنونی آقای بیژن زنگنه و وزیر راه و شهرسازی قبلی آقای عباس آخوندی تنظیم کرده‌اند که به گفته یکی از نمایندگان مجلس قرار است به قوه قضاییه داده شود تا پیگیری کند.
بحث آقای زنگنه وزیر نفت با بحث آقای آخوندی وزیر پیش راه و شهرسازی در دولت تدبیر و امید جدا است چرا که زنگنه هنوز وزیر است و آخوندی در دولت حضور ندارد و براساس آنچه که گفته شد، او اکنون در ایران حضور ندارد و به بهانه بیماری کرونا به خارج از کشور سفر کرده است! همه به یاد دارند، زمانی که آقای عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی بود چه اظهار نظری درباره مسکن مهر دولت گذشته داشت. او مسکن مهر را یک طرح مزخرف خطاب کرده بود و از این که در زمان وزارت او یک مسکن مهر هم ساخته و تحویل نشد، ابراز خرسندی می‌کرد، در حالی که وظیفه دولت و مشخصاً وزیر مسکن این بود که تعهد و مسئولیت خود را در قبال طرح مسکن مهر اجرا کند و به ادامه ساخت و تحویل واحدهای این طرح به مردمی که با هزاران امیدواری پول اولیه آن را تهیه کرده بودند، بپردازد.
کارشناسان اقتصادی به ویژه کارشناسان حوزه مسکن یکی از دلایل مهم و اصلی اوضاع وخیم مسکن در ایران را سیاست‌های دوران وزارت آقای آخوندی در وزارت مسکن می‌دانند و پیگیری نکردن طرح مسکن مهر را در آن دوران، مؤثر در شرایط کنونی بازار مسکن معرفی می‌کنند، علاوه بر آن اعتقاد دارند که در دوره وزارت عباس آخوندی، هیچ طرح قابل توجهی در زمینه مسکن، برنامه ریزی و اجرا نشد و به همین خاطر در طول ۵ سال وزارت او، گامی در جهت بهبود شرایط مسکن و ساخت و ساز صورت نگرفت.
اکنون او از کشور خارج شده و شکایتی نیز از سوی برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی علیه او به خاطر «ترک فعل» تهیه و تنظیم شده است که در پی آن تشکل‌های دانشجویی نیز خواهان محاکمه آقای آخوندی شده‌اند و از قوه قضاییه درخواست کرده‌اند که به اتهامات او رسیدگی کند.
آقای آخوندی حتی در زمان وزارت خود، قانون مالیات بر خانه‌های خالی را اجرا نکرد، مصوبه‌ای که در سال ۱۳۹۴ از سوی مجلس شورای اسلامی تصویب و ابلاغ شده بود و پس از گذشت ۵ سال اکنون می‌بینیم این طرح با اصرار و تأکید مجلس یازدهم عملیاتی می‌شود و جالب این است که آقای آخوندی این طرح را که خود باید اجرا می‌کرد، ناکارآمد می‌داند.
با توجه به این که عباس آخوندی با اتهاماتی که به وی وارد شده، در ایران حضور ندارد و به بهانه ویروس کرونا به خارج رفته است، بیم آن می‌رود که به کشور باز نگردد و پرونده اتهامات او همچون دیگر متخلفین فراری مانند خاوری و دیگر مفسدان اقتصادی قابلیت رسیدگی و بازخواست نداشته باشد.
بهانه او برای خروج از کشور به خاطر بیماری کرونا، داستان حضرت سلیمان نبی، عزرائیل و فردی است که برای فرار از مرگ به حضرت سلیمان پناه آورد.
فردی برای فرار از عزرائیل به سلیمان نبی گفت که؛ «در راه بودم که ناگهان در نظرم عزرائیل را دیدم، آنقدر خشمگین به من نگاه می‌کرد که همانجا نزدیک بود از ترس بمیرم. خداوند باد را به فرمان شما درآورده، مرا با باد به هند بفرست تا از دست عزرائیل خلاص شوم.
سلیمان نبی نیز اینگونه کرد و او را به هندوستان فرستاد و روز بعد عزرائیل را دید و به او گفت؛ ای عزرائیل این چه کاری است که برای بندگان خدا انجام می‌دهی؟ عزرائیل ماجرا را از سلیمان نبی جویا شد و پس از آن گفت؛ حالا فهمیدم. دیروز از خدا دستور گرفتم جان این مرد را در هندوستان بگیرم. چطور ممکن است مردی که اینجاست فردا در هندوستان باشد؟
سلیمان نبی گفت؛ ... حتما جانش را گرفتی؟ عزرائیل گفت بله. سلیمان گفت؛ به راستی که نمی‌توان از دست عزرائیل فرار کرد.
گذشته از داستانی که مثنوی درباره تقدیر الهی نقل کرده، ماجرای آقای آخوندی به مسائل مهم کشور باز می‌گردد که او سال‌ها در جایگاه‌های گوناگون مسئولیت خود، برعهده داشته و باعث شده تا مشکلاتی به کشور تحمیل شود. چندی پیش، تلویزیون، مستندی را درباره مسکن از ابتدای انقلاب تاکنون پخش کرد که نقش آقای آخوندی در زمینگیر شدن مسکن در ایران پررنگ بود. آیا نمی‌شود براساس اسناد و مدارکی که در ینی مستند ارائه شد، علیه وزیر سابق مسکن اقامه دعوا کرد؟

نویسنده: محمد صفری

کد مطلب: 114913
 
Share/Save/Bookmark