داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۵:۱۲
 
 
راه حل‌های خانم وزیر برای ریشه کن کردن یک بی قانونی اول زیرمیزی بدهید سپس به وزارت بهداشت اعلام کنید
  راه حل‌های خانم وزیر برای ریشه کن کردن یک بی قانونی 
اول زیرمیزی بدهید سپس به وزارت بهداشت اعلام کنید
 
مونا اسلامي بلده:
زیرمیزی پدیده‌ای نام آشنا، قدیمی و جاافتاده درمیان قشر بیمارو پزشک است. موضوعی که موجب فراغ خاطر پزشک و بیمار می‌شود چرا که پول اعطا شده از زیر میز تضمین کننده کار اصولی و به موقع پزشک است. پدیده‌ای غیرقابل انکارکه همواره وزرای بهداشت و درمان کشور را ناگزیر به پاسخگویی کرده است. پاسخگویی که اصولا با نوعی کتمان کردن همراه بوده است اما اینبارخانم وزیرنه تنها شجاعانه در نقش یک پاسخگو حاضرشده‌اند بلکه راه حل‌های جالب توجهی نیز ارائه می‌دهند.
دكترمرضیه وحید دستجردی درابتدا با تاكيد بربرخورد جدي اين وزارتخانه با پديده زيرميزي می‌گوید: برخي از دانشگاه‌هاي علوم پزشكي وروساي بيمارستان‌ها زماني كه با اين پديده برخورد كردند دردرجه اول تذكر داده‌اند و هنگامی که بي‌توجهي گروه خاطي ادامه داشته به اخراج و بيرون كردن آنها از مجموعه درماني روی آورده‌اند.
وزیر بهداشت ودرمان کشوربااشاره به اقدامات صورت گرفته براي مقابله با پديده زيرميزي، ادامه می‌دهد: وزارت بهداشت با قضيه زيرميزي برخورد جدي انجام داده است. معاونت درمان، روساي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي و بيمارستان‌ها نيز هر جايي كه از سوي مردم شكايتي در مورد پديده زير ميزي صورت گرفته برخورد جدي انجام داده‌اند اگرچه همواره لازم است مردم موارد مربوط به زيرميزي و ديگر موارد اين چنيني را به وزارت بهداشت منعكس كنند.البته خانم وزیر تصریح می‌کند: همچنين با توجه به اينكه برخي از بخش‌ها مانند سازمان نظام پزشكي و تعزيرات نيز بايد بر قضيه درمان نظارت داشته باشند، وزارت بهداشت نيز از اين سازمان‌ها مي‌خواهد كه ابتدا موارد گزارش شده را بررسي و در صورت صحت، برخورد جدي داشته باشند.دستجردي در پايان نیز تاكيد می‌کند: بنابراين هرجا مردم به موارد تخلف در امر درمان از جمله پديده زيرميزي برخورد كردند، مي‌توانند اين موضوع را با روابط عمومي وزارت بهداشت در ميان گذارند و قطعا برخوردهاي جدي با اين تخلفات صورت خواهد گرفت.

مدیریت کنیم، فقط همین!
دریافت غیر متعارف پزشکان از مردم مبالغ متفاوتی را شامل می‌شود و بین چند 10 هزار تومان تا میلیونها تومان است که به جرات می‌توان گفت هیچ نظارت و کنترلی هم دراین زمینه وجود ندارد اگرچه نباید فراموش کنیم دفاتر ویژه‌ای برای رسیدگی به این دریافتی‌ها که به پولهای زیر میزی پزشکان معروف شده است در معاونتهای درمانی دانشگاههای علوم پزشکی کشور فعال شده‌اند تا بیماران و افرادی که از سوی پزشکان به پرداخت وجوه خارج از ضوابط وغیر متعارف مجبور شده‌اند با مراجعه به این دفاترمی‌توانند شکایت خود را مطرح کنند تا بر اساس قانون و در اسرع وقت به آن رسیدگی شود.البته کارشناس این گزارش ما نیزباز بر ساز مخالفت می‌کوبد و به گزارشگرسیاست روز می‌گوید: «زیرمیزی یعنی خطر درک نشده‌ای که به تدریج می‌تواند شرایطی را ایجاد کند که مردم را از روند درمان صحیح، سالم و پویا محروم می‌سازد.» این متخصص قلب وعروق که مایل به افشای نامش نبود، ادامه می‌دهد: «دلیل رواج پدیده زیرمیزی ضعف مدیریت در وزارت مربوطه است که در سطح خرد و کلان وجود دارد که تنها با اعمال قدرت از سوی وزارت بهداشت می‌توان آن را حل کرد.»
حرف آخر

حرف آخر این گزارش این بار تنها چند نکته را یادآوری می‌کند. افزایش هزینه‌های بیمارستانی، افزایش تعرفه‌ها در بیمارستان‌ها، بالا رفتن قیمت لوازم و تجهیزات پزشکی و آب و برق و گاز و همچنین توقع‌های رو به افزایش خانواده برخی پزشکان را که می‌توان ازجمله دلایل پدیده زیرمیزی دانست. جبران مافات به اجباری که احتمالا با راه‌حل‌های خانم وزیر کم و کمترمی‌شود!
کد مطلب: 67301
 
Share/Save/Bookmark