میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۷
 
 
امیر قطر در آمریکا
تمیم امیر قطر در سفری رسمی برای دیدار با ترامپ راهی آمریکا شد. این سفر در شرایطی صورت می گیرد که از یک سو امریکا...

تمیم امیر قطر در سفری رسمی برای دیدار با ترامپ راهی آمریکا شد. این سفر در شرایطی صورت می گیرد که از یک سو امریکا به شدت به دنبال فروش سلاح به کشورهای عربی است و سعی دارد با مقوله ایران هراسی این مهم را اجرایی سازد. در همین حال آمریکا طرح معمله قرن را در لوای نشست اقتصادی منامه در پیش گرفته که اساس آن را نیز سازش عربی و حذف تمام حقوق فلسطینی ها تشکیل می دهد.
در همین حال آمریکا جوسازی سیاسی و امنیتی علیه ایران را دنبال می کند و سوق دادن کشورهای عربی به رویکرد تخاصمی محور این رویکرد است. در مقابل قطر نیز که مدت هاست تحت تحریم شورای همکاری خلیج فارس و تخاصم سعودی است به دنبال راهکاری ورای منطقه برای پایان دادن به این وضعیت است. هر چند که قطر با تعاملات منطقه ای با ایران، ترکیه، عراق و سوریه و قدرت برتر اقتصادی توانسته تا حدود زیادی به مقابله با شورا بپردازد اما همچنان نقش امریکا را در پایان دادن به تحریم ها و فشارهای سعودی مهم دانسته و سعی در تحقق این مهم دارد.
با توجه به این شرایط می توان گفت که این سفر با زنجیره ای از اهداف دو جانبه طراحی شده است. در حوزه قطر دریافت تسلیحات برای توازن قوا در منطقه، کاهش فشارهای سعودی، بررسی مسئله فلسطین در حالی که قطر نیم نگاهی به حقوق فلسطینی ها دارد، پرونده اخوان و سرکوب گسترده آن در منطقه که با حمایت امریکا صورت گرفته و قطر به شدت با ان مخالف است، چگونگی اقدامات امریکا و قطر در چالشهای منطقه از جمله در حوزه سوریه، عراق و ایران را می توان از اهداف امیر قطر در این سفر دانست. در مقابل ترامپ نیز به شدت طرح فروش سلاح به قطر و نیز کاهش تنشها در شورای همکاری خلیج فارس را دنبال می کند. ترامپ در همین حال سعی دارد از ظرفیت های قطر برای آنچه فشار منطقه بر ایران می نامد استفاده کند حال آنکه دوحه به دنبال بهره گیری از روابط دو جانبه با ایران و آمریکا برای کاهش تنش ها میان طرفین است تا باردیگر نقش میانجی گر خود را به نمایش گذارد.
ترامپ که با بحران داخلی و نیز ناکامی جهانی مواجه است تحقق اهدافش در قبال قطر را مولفه ای برای کاهش فشارهای داخلی و نمایش اقتدار بیرونی می داند لذا سعی دارد تا از هر ابزاری برای تحقق این مهم بهره بداری نماید که می تواند هم زبان زور و تهدید باشد و هم زبان تطمیع و وعده های نظامی و یا حتی کاهش تنش قطر با عربستان .
در جمع بندی نهایی از آنچه ذکر شد می توان گفت که سفر امیر قطر به امریکا با زنجیره ای از چالشها و البته اختلافات همراه است چرا که نگاه قطر به سعودی و شورای همکاری خلیج فارس، به ایران و ترکیه و نیز فلسطین جریان اخوان متفاوت با امریکاست و عملا این امر به اختلاف نظر میان طرفین منجر خواهد شد. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 109810
 
Share/Save/Bookmark