میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۴:۴۶
 
 
درسی برای آنان که درس نمی‌گیرند
فلسطینی‌ها در واکنش به زنجیره جنایات و اشغالگری‌‌ صهیونیست‌ها عملیاتی جدید را رقم زدند و...

فلسطینی‌ها در واکنش به زنجیره جنایات و اشغالگری‌‌ صهیونیست‌ها عملیاتی جدید را رقم زدند و دو نفر از شهروندان فلسطینی با انجام عملیات شهادت‌طلبانه با سلاح گرم ۴ صهیونیست را کشته و ۱۱ نفر را نیز زخمی کردند. این عملیات با واکنش‌های متعددی همراه بوده است در حالی که مردم و گروه‌های فلسطینی و ملت‌های منطقه از این عملیات استقبال کردند، برخی کشورهای غربی مدعی حقوق بشر با نادیده گرفتن حق فلسطینیان برای دفاع مشروع از خود به محکوم‌سازی این عملیات پرداختند.
این عملیات در حالی صورت گرفته که صحنه فلسطین و منطقه تحولات قابل تاملی را شاهد بوده که می‌توان این عملیات را واکنشی‌ به آنها دانست. صهیونیست‌ها در هفته‌های اخیر در کنار تشدید اشغالگری در قدس و کرانه باختری تدابیر شدید امنیتی در اراضی اشغالی برقرار کرده‌اند.
لیبرمن رئیس حزب اسرائیل بیتنا که از صهیونیست‌های رادیکال به سمت وزیر جنگ این رژیم رسیده در حالی که اولین اظهارات وی برگرفته از اقدام گسترده علیه فلسطینی‌ها بوده است. در هفته‌های اخیر باردیگر پرونده روند سازش این‌بار با محوریت فرانسه بازگشایی شده که نشست پاریس نمودی از این وضعیت است در حالی که برخی از کشورهای عربی نیز رسما بر رویکرد سازشکارانه با صهیونیست‌ها تاکید کرده‌اند.
آمریکایی‌ها و البته برخی کشورهای اروپایی در روزهای اخیر بر حمایت گسترده از رژیم صهیونیستی تاکید کرده‌اند چنانکه سوزان رایس مشاور امنیت ملی آمریکا در نشست یهودیان از کمک ۲۴ میلیارد دلاری اوباما به این رژیم سخن گفته و موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز دوستی و حمایت از تل‌آویو را بخشی از دی‌ان‌‌ای خود و اروپا دانسته است. تشدید بحران در عراق و سوریه و یمن موجب دوری نسبی جهان اسلام از مسئله فلسطین شده است.
با توجه به این شرایط می‌توان گفت عملیات تل‌آویو حاوی این پیام است که ملت فلسطین در برابر رادیکالیسم صهیونیستی، سازش عربی، حمایت‌های غرب از صهیونیست‌ها و حتی غفلت جهان اسلام از مسئله فلسطین، تسلیم نمی‌شود و به انتفاضه تا آزادی سرزمین خود ادامه خواهد داد. این عملیات نشان داد که هیچ عاملی نمی‌تواند مانع از حرکت مقاومت مردمی فلسطینیان گردد و آنان تنها راه احقاق حقوق خود را ادامه انتفاضه می‌دانند.
نکته قابل توجه آنکه کشورهای غربی و نهادهایی همچون سازمان ملل با نادیده گرفتن حق ملت فلسطین برای دفاع مشروع در برابر متجاوز، به محکوم‌سازی این عملیات پرداختند که خود سندی بر واهی بودن ادعاهای بشر دوستانه آنان است. آنانی که با ادعای حقوق بشر به افغانستان، عراق، لیبی و اکنون به سوریه لشگرکشی کرده‌اند، اما حاضر به پذیرش حق ملت فلسطین برای دفاع از خود و سرزمینشان در برابر اشغالگران صهیونیست‌ نمی‌باشند.

کد مطلب: 96011
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark