میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۷
 
 
بیانیه شورای عالی امنیت ملی
منافع ملی جمهوری اسلامی ایران ایجاب می‌کند تا در برابر تهدیدات و اقدامات دشمنان...

منافع ملی جمهوری اسلامی ایران ایجاب می‌کند تا در برابر تهدیدات و اقدامات دشمنان،‌ تصمیمات و اقداماتی انجام دهد تا بتواند منافع ملی را حفظ کند.
دشمنان جمهوری اسلامی ایران بیش از ۴۰ سال است که در برابر ملت ایران دست به هر اقدامی زده‌اند تا بتوانند از پیشرفت‌های کشور جلوگیری کنند اما با وجود همه اقداماتی که تاکنون علیه ایران انجام شده دستیابی دشمنان به اهداف خود محال شده است. دلیل عصبانیت نظام سلطه از جمهوری اسلامی ایران به خاطر آن است که تابع دستورات و تصمیمات آن نظام نیست، نتیجه این تبعیت نکردن نیز دشمنی‌هایی است که طی ۴۲ سال گذشته تاکنون با شکست روبرو شده است و اکنون توطئه‌ها و دسیسه‌های دشمنان به خط پایان رسیده و بی تأثیر شده است. حفظ منافع ملی برای هر کشوری از اهمیت زیادی برخوردار است و البته تعریف منافع ملی برای هر کشور و نظام سیاسی تفاوت‌هایی دارد. تفاوت‌ میان منافع ملی کشورها به معنای تضاد مطلق در برقراری ارتباطات رایج جهانی نیست،‌اما تفاوت آنجا آشکار می‌شود که نظام سلطه سعی دارد کشورهای دنیا را با خود همراه کند و سیاست آمریکائیزه کردن جهان را در پیش بگیرد. ایران با انقلاب اسلامی خود منافع ملی را بر اساس آرمان‌های انقلابی و مردمی تنظیم کرد و در طول ۴۲ سال از عمر انقلاب تعریف منافع ملی خود را به نظام سلطه تحمیل کرده است. پس از شهادت محسن فخری زاده دانشمند برجسته کشورمان به دست عوامل صهیونیستی و آمریت آمریکا،‌ این پرسش مطرح است که آیا منافع ملی ایجاب می‌کند تا ایران انتقام بگیرد؟
آیا منافع ملی ایران ایجاب می‌کند تا برای رفع مشکلات اقتصادی با دشمن خود مدارا کرده و به گفت‌وگو و مذاکره بنشیند؟
فشارهایی که نظام سلطه که اکنون آن را باید در قالب مثلث شیطانی غربی عبری عربی بشناسیم،‌ برای آن است تا ایران تن به سازش دهد. سازش در مفهوم این مثلث به معنی پذیرفتن شکست و قبول سیاست‌های نظام سلطه از سوی ایران،‌ اما آیا با کوتاه آمدن و مدارا کردن مسائل و مشکلات اقتصادی داخلی حل می‌شود؟
تجربه نه چندان گذشته از تعامل و مدارا با نظام سلطه در جریان مذاکرات هسته‌ای و توافقی که بر سر آن به امضاء رسید نشان می‌دهد که دشمنان در پی حل مشکلات نیستند بلکه در پی آن هستند تا مشکلات را افزایش داده و تشدید کنند. مجلس شورای اسلامی طرحی را به تصویب رساند با نام طرح راهبردی رفع تحریم‌ها تا از این طریق دست دولت را برای مقابله به دشمن باز کند و تصمیماتی که در این طرح گرفته شده و به تأیید شورای نگهبان و شورای عالی امنیت ملی رسیده است، قدرت افزایی کرده و باعث شود تا غرب علاوه آن که متوجه شود در این کارزار دست ایران خالی نیست،‌ آنها را وادار به اجرای تعهدات خود در قالب برجام کند. در مدت زمانی که از تصویب و ابلاغ طرح راهبردی مجلس می‌گذرد برخی با مخالفت‌های خود سعی داشته و دارند تا به تخریب و تضعیف طرح مجلس بپردازند در حالی که طرح مجلس شورای اسلامی از قدرت اجرایی بالایی برخوردار است و دولت می‌تواند از آن بهره برداری کند. همگان اکنون باید بیانیه شورای عالی امنیت ملی را فصل الخطاب بدانند و از آن تبعیت کنند. شورای عالی امنیت ملی یک نهاد قانونی با حضور جمعی از مسئولین ارشد کشور است که در مسائل مهم و کلان کشور می‌تواند تصمیم گیری کند و تصمیمات این نهاد نیز باید از سوی همه قوا،‌ اشخاص و جریان‌های سیاسی پذیرفته و اجرا شود. حتی اگر شورای عالی امنیت ملی کشور نظر مثبتی نسبت به طرح مجلس نداشت و آن را برای منافع ملی کشور زیانبار می‌دید، جریان حامی طرح راهبردی مجلس باید از آن تبعیت می‌کرد.
اکنون که بیانیه شورای عالی امنیت ملی نشان داده است که طرح مجلس طرحی مناسب برای پاسخ به اقدامات دشمنان است، همگان باید از این طرح حمایت کرده و در راه اجرای آن بکوشند، چرا که منافع ملی ایجاب می‌کند تا برای مقابله با طراحی‌های دشمنان،‌ برنامه داشت. برنامه‌ای که در طرح راهبردی مجلس دیده می‌شود می‌تواند طرف مقابل را وادار به عقب نشینی کند. اکنون ایران در برجام حضور دارد و تعهدات خود را اجرا کرده است،‌اما آمریکا و اروپا تعهداتشان را زیر پا گذاشته و بجای آن که برجام را اجرا کنند،‌ از مذاکره برای رسیدن به یک توافق تازه سخن می‌گویند. در کنار این فشارهای سیاسی و اقتصادی،‌ اقدامات تروریستی علیه دانشمندان کشورمان اهرم فشار دیگری است تا بتوانند جمهوری اسلامی را وادر به نشستن پشت میز مذاکره کنند. برای مقابله با اقدامات دشمن و تأمین منافع ملی،‌اکنون نیاز است تا جمهوری اسلامی به ترور شهید فخری زاده پاسخ مناسب به عاملان و آمران آن بدهد و در بحث هسته‌ای نیز اجرای طرح راهبردی مجلس شورای اسلامی، از پیشروی دشمن جلوگیری خواهد کرد و آنها وادار به عقب نشینی خواهد نمود. اکنون سقف تحریم‌های آمریکا و اروپا علیه ایران اعمال می‌شود و اگر طرح مجلس هم نتواند آنها را وادار به بازگشت به تعهدات خود کند، اتفاقی نخواهد افتاد. اجرای طرح راهبردی مجلس و پاسخ ایران به ترور شهید فخری زاده جای هیچ نگرانی ندارد، اما اگر ایران از خود انفعال نشان دهد آنگاه باید در انتظار اقدامات بعدی دشمنان باشیم. 

نویسنده: محمد صفری

کد مطلب: 116344
 
Share/Save/Bookmark