میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۴۸
 
 
آماری که متجاوزان به یمن از افشای آن هراس دارند
هلاکت و زخمی شدن ۱۰ هزار مزدور سعودی - اماراتی
هلاکت و زخمی شدن ۱۰ هزار مزدور سعودی - اماراتی
 

متجاوزان به یمن در حالی از بیان آمار تلفات خود هراس دارند و به هر نحوی به دنبال پنهان سازی آن هستند، سرویس اطلاعات ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در گزارشی فاش کرد، طی فقط سه ماه گذشته، بیش از ده هزار شبه‌نظامی وابسته به ائتلاف سعودی - اماراتی در جبهه‌های مختلف غرب یمن کشته یا زخمی شدند.
این سرویس طی گزارشی اعلام کرد که طی سه ماه گذشته، یعنی از اول می‌تا پایان ماه جولای، سه هزار و هفتصد و سیزده شبه‌نظامی وابسته به ائتلاف سعودی از استان‌های جنوبی یمن کشته شده‌اند و شش هزار و سیصد و شصت و یک نفر (۶۳۶۱) در نبردهای ساحل غربی در جبهه‌های مختلف استان «الحدیده» زخمی شده‌اند. این آمار مربوط به جبهه‌های «کرش»، «الموزع» و «الوازعیه» است که ائتلاف سعودی آمریکایی قصد دارد از طریق آنها، ساحل غربی یمن را اشغال کند.
سه هزار و سی و سه جسد متعلق به شبه‌نظامیان وابسته به ائتلاف سعودی در ساحل غربی، چهارصد و شصت وشش کشته متعلق به این شبه‌نظامیان در جبهه «الوازعیه» و دویست و چهارده کشته از جبهه «کرش» است.
همچنین چهار هزار و هشتصدونُه نفر از شبه‌نظامیان هادی از استانهای جنوبی در ساحل غربی، ۹۷۴ نفر در جبهه الوازعیة و موزع و ۵۷۸ نفر در جبهه کرش زخمی شدند. حال اغلب زخمی‌ها نیز وخیم است و اغلب برای درمان به خارج از کشور انتقال یافته‌اند. تا جایی که سه هزار و ۶۸ نفر از آنها تا نیمه ماه جولای پیش به مصر و هزار و ۳۱۹ نفر از آنها به هند انتقال یافته‌اند و بقیه یعنی هزار و ۹۷۴ نفر در بیمارستانهای عدن تحت درمانند.
از ۲۳ خرداد ۱۳۹۷، ائتلاف سعودی با هدف اشغال بندر الحدیده در یمن که تحت کنترل انصارالله است، به این بندر حمله کرد.این اقدام با وجود هشدارهای بین‌المللی درباره پیامدهای فاجعه بار انسانی ناشی از این حمله، صورت گرفت. حتی یونیسف هشدار داد که این حمله می‌تواند جان ۳۰۰ هزار کودک را در این منطقه پرجمعیت تهدید کند و از رسیدن مواد غذایی به میلیون‌ها نفر جلوگیری نماید اما عربستا ن و امارات به این هشدارها بی‌توجهی کردند.
خبر دیگر از یمن آنکه یکی از شرکت‌های بزرگ مشاوره و حسابداری انگلیس برای عقد قرارداد مهمی جهت کمک به طراحی و مدرن‌سازی تجهیزات ارتش عربستان وارد مذاکره شده است؛ رایزنی این شرکت برای همکاری با کشوری متهم به جرایم جنگی در یمن مورد انتقاد قرار گرفته است.
شرکت "پرایس واتر هاوس کوپرز" (PwC) تایید کرد برای پروژه مذکور که بخشی از تحول عمده در وزارت دفاع عربستان جهت تجهیز بهتر و حمایت از نیروهای خط مقدم است، پیشنهاد داده است. این شرکت اعلام کرد که وارد روند مناقصه با حضور شمار دیگری از شرکت‌ها شده است اما جزئیات دیگری ارائه نکرد. انجام مذاکرات برای عقد قراردادی که ارزش چندین میلیونی خواهد داشت، با اعتراض گروه‌های فعال مواجه شده است. حامیان حقوق بشر همدستی عربستان در درگیری یمن را که با حملات هوایی خود غیرنظامیان بسیاری را کشته و مرتکب جرایم جنگی شده، محکوم می‌کنند.
پیتر فرانکنتال، مدیر عفو بین‌الملل در انگلیس در حوزه اقتصادی از شرکت مذکور خواست تا درباره اقداماتش شفاف‌سازی کند. او تاکید کرد: همانند دیگر شرکت‌ها، شرکت‌های حسابرسی بین‌المللی باید اطمینان حاصل کنند که حین عملیات‌هایشان دستشان به نقض‌های حقوق بشری آلوده نشود، یا به صورت مستقیم به آنها از طریق روابط تجاری‌شان مرتبط نشوند. سازمان ملل رهنمودهایی درباره تجارت و حقوق بشر دارد و علنا تاکید دارد که اگر شرکتی از سوء‌استفاده‌های‌ طرف مقابل سود ببرد، همدست اقدامات اوست. در این میان کابینه عربستان اعلام کرد که حمله انصارالله به دو نفتکش این کشور نشان‌دهنده "میزان خطر این گروه علیه امنیت منطقه و جهان" است.
کابینه عربستان در جلسه خود در اظهاراتی علیه مقاومت یمن ادعا کرد: "حمله هفته گذشته انصارالله یمن به دو نفتکش عربستان نشان دهنده میزان خطری است که حوثی‌ها برای امنیت منطقه و جهان دارند. تهدیدات علیه نفتکش‌ها بر آزادی تجارت جهانی و دریانوردی در تنگه باب المندب و دریای سرخ تأثیر می‌گذارد."
کابینه عربستان بر "اهمیت" تحویل استان الحدیده و بندر آن به دولت مستعفی یمن برای ممانعت از به‌کارگیری این استان به عنوان پایگاه نظامی برای هدف قرار دادن دریانوردی و تجارت جهانی تأکید کرد. اخیرا انصارالله یمن دو نفتکش عربستان را در دریای سرخ مورد هدف قرار داد. استان الحدیده یمن اخیرا شاهد عملیات نظامی ائتلاف عربی به رهبری عربستان بوده است.

کد مطلب: 105445
 
Share/Save/Bookmark