میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۲۲
 
 
اوباما چه می‌خواهد؟
لیبی در روزهای اخیر شاهد حملات آمریکا به بهانه مقابله با داعش بوده است. نکته مهم آنکه اوباما...

لیبی در روزهای اخیر شاهد حملات آمریکا به بهانه مقابله با داعش بوده است. نکته مهم آنکه اوباما ادعا کرده که وضعیت لیبی به دلیل قصور امریکا پس از سرنگونی قذافی بوده است. در تحلیل آنچه در لیبی می‌گذرد و تحریکات آمریکا با چندین هدف می‌توان صورت گیرد. مقابله با ورود تروریست‌ها به اروپا ، تقویت ظرفیت‌های آمریکا در آفریقا با محوریت تامین منافع آمریکا و امنیت صهیونیست‌ها، ایجاد فضای ناامنی برای تروریست‌ها در لیبی جهت سوق دادن آنان به غرب آسیا در حالی که در ظاهر ادعای مبارزه با آنها را سر می‌دهد، کسب پیروزی در زمینه آنچه مبارزه با تروریسم می‌نامد در لیبی و برجسته سازی آن با عنوان سند رفتاری آمریکا در مقابله با تروریسم در حالی که بحران در غرب آسیا همچنان ادامه دارد از جمله این اهداف است.
آمریکا با این اقدام خودرا ناجی بشر معرفی می‌کند در حالی که ناتوانی مقاومت و روسیه در مقابله با تروریسم در سوریه را برجسته می‌سازد. آمریکا با این اقدام به دنبال تقویت موقعیت ائتلاف ضد داعش و نیز پنهان‌سازی حمایت‌هایش از تروریسم است. نکته مهم دیگر آنکه اوباما با این حملات به دنبال پاک کردن پرونده سیاه کلینتون در ایجاد تروریسم در لیبی برای پاسخگویی به جمهوریخواهان است. اوباما سعی دارد تا با این حملات چنان وانمود سازد که اشتباه گذشته را اصلاح کرده است. این نکته را نیز باید در نظر داشت که اوباما با برخی تحرکات در حوزه تروریسم به دنبال تدوین متن سخنرانی خود درسازمان ملل است تا چهره یک قهرمان ضد تروریسم را از خود به نمایش گذارد. تحرکات آمریکا با ادعای مبارزه با تروریسم در حالی صورت می‌گیرد که آمریکا زمینه ساز تروریسم در جهان است از افغانستان و عراق گرفته تا لیبی و سوریه نمودی از این رفتارها است.
نکته قابل توجه آنکه در جنگ لیبی در حملات آمریکا و ناتو ۳۰ هزار غیر نظامی کشته شده‌اند که هرگز در باب آنها پاسخگویی نشده است. واهی بودن ادعاهای بشر دوستی آمریکا در حمله دوباره به لیبی زمانی آشکارتر می‌شود که از یک سو این اقدام بدون مجوز سازمان ملل است و از سوی دیگر اگر آمریکا واقعا به دنبال نجات بشریت و مقابله با تروریسم است چرا در سوریه از تروریسم حمایت می‌کند و چرا در یمن به مقابله با جنایات سعودی نمی‌پردازد و حتی با فشار بر سازمان ملل نام عربستان را از لیست سیاه قاتلان کودکان خارج می‌سازد؟مجموع این سوالات و ابهامات نشان می‌دهد که ادعای اوباما مبنی بر جبران اشتباهات گذشته در لیبی صرفا یک ادعای واهی برای توجیه حملات غیر قانونی به لیبی است که نتیجه آن با توجه به سوابق آمریکا نه برقراری امنیت بلکه گسترش تروریسم در منطقه و نیز کشتار هزاران انسان بی‌گناه است.

کد مطلب: 96534
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark