میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
۴
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۰۰
 
 
حاشیه سازی و جانبداری به چه قیمت
کار باید به کاردان سپرده شود
کار باید به کاردان سپرده شود
 

روزگاری شهید مرتضی مطهری صدای مردم بود و واسط ارتباط انقلابیون با امام خمینی(ره) بود.
او مردی که نه تنها قبل از انقلاب بلکه بعد از دوران پیروزی انقلاب و جنگ توانست نقش موثری در جذب نسل جوان و روشنفکران به بدنه انقلاب دشته و ارتباط نسل دانشگاهی را با روحانیت پیوند بزند.
این روزها علی مطهری، سرشناس ترین فرزند شهید مرتضی مطهری است که نمایندگی مردم تهران را بر عهده دارد اما رفتار و اظهارات او حکایت از آن دارد که چندان میراث دار پدر نیست. موضع گیری های او برخی اوقات چنان است که حتی برخی از نمایندگان مجلس با انتقاد از رویه اش او را به پسر نوح (ع) تشبیه کرده اند.
ماجرای نامه او به فرمانده سپاه و متهم کردن نظامیان به اینکه زمینه شکست برجام را فراهم آورند بخشی از این گونه رفتارهاست.

ماجرایی دنباله دار
چندی پیش علی مطهری در حاشیه جلسه علنی مجلس در جمع خبرنگاران در واکنش به مطرح شدن مساله عدم کفایت رییس‌جمهور، گفت: مسئول وضعیت جاری کشور آنهایی هستند که با هوا کردن موشک تلاش کردند برجام اجرا نشود که البته به هدف‌شان هم رسیدند.
وی افزود: اگر کل نظام در اجرای برجام مصمم بود و اگر همه تلاش می‌کردند برجام درست اجرا شود امروز بسیاری از شرکت‌های اروپایی و آمریکایی که وارد ایران شدند، در ایران می‌ماندند و سرمایه‌گذاری می‌کردند و ترامپ هم به آسانی نمی‌توانست از برجام خارج شود، اما بخشی از حکومت از ابتدا مایل به اجرای برجام نبود و بالاخره به هدفش هم رسید. مشکلات امروز کشور هم به گردن این افراد است، اما این افراد مدعی‌ به هم خوردن وضعیت کشور هستند.
مطهری در عین حال مذاکره در شرایط عادلانه و توام با احترام متقابل را مفید دانست و افزود: مذاکره و رابطه دو مفهوم جداگانه است. ممکن است رابطه با آمریکا برقرار شود تا تسهیلاتی مثلا برای اتباع ایرانی ساکن در آمریکا به وجود آید ولی مذاکره یعنی توافق با آمریکایی‌ها در حوزه‌ها و مسائل مختلف.
اخیراً نیز بعد از این اظهار نظر وی در نامه‌ای خطاب به فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به اظهارات اخیر وی در پاسخ به پیشنهاد مذاکره ترامپ گفت: جناب عالی و سایر برادران مجاهد و خوب ما در سپاه در موضوعی مانند مذاکره یا عدم مذاکره با آمریکا باید تابع تصمیم مقامات عالی نظام باشید.
وی با اشاره به اینکه اظهارات فرمانده سپاه مبنی براظهار نظر وی در مورد عدم مذاکره با امریکا افزود: اعلام چنین نظراتی به نمایندگی از ملت باید توسط نماینده و منتخب ملت یعنی ئیس‌جمهور انجام شود نه هر مقامی.
مطهری با تاکید بر اظهارا ت امام خمینی(ره) مبنی بر نهای نظامیان را از ورود به سیاست و نقل قولی ایشان به یکی از فرمانده مبنی بر اینکه ": به سپاه چه مربوط که در مجلس چه می‌گذرد؟" تصریح کرد: از معضلات کشور ما دخالت نهادها و مقامات مختلف در کار یکدیگر است که ذکر مصادیق آن از حوصله این نامه خارج است. اگر مجلس و دولت و قوه قضائیه و شوراهای عالی امنیت ملی و انقلاب فرهنگی و فضای مجازی و نیروهای مسلح و مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان رهبری و شورای نگهبان هر یک کار خود را درست انجام دهند و وارد حوزه دیگر نشوند وضع کشور سامان بهتری می‌یابد.

نقض صحبتهای پیشین
این درحالی است که قبلاً علی مطهری از برنامه موشکی کشورمان انتقاد کرده و بعد از مدتی حرف خود را پس گرفته بود.
وی تاکید کرده بود که ، برجام هیچ ارتباطی با تقویت سیستم دفاعی ایران ندارد. اروپایی ها هوشیار باشند و فریب آمریکا را نخورند.
علی مطهری درباره اقدام آمریکا در به نمایش گذاشتن موشک های شلیک شده از سوی یمن به عربستان سعودی و انتصاب آن به ایران و تلاش آمریکا برای جلب کشورهای اروپایی در مخالفت با برجام افزود: ایران از همان ابتدا اعلام کرد که برجام هیچ ارتباطی با مسائل موشکی ندارد.
او زمانی نیز از دولت درباره اینکه نباید نسبت به برجام تبلیغات زیادی را می کرد و آنرا شاهکار می نامید انتقاد کرد و این سخنان در حالی بود که مطهری از حامیان تصویب چشم‌بسته و بدون بررسی برجام بود؛ چنانکه بعدها گفت «۲۰ دقیقه هم برای تصویب برجام زیاد بود»! جالب است که مطهری زمانی نیز تاکید کرده بود که مذاکره مجدد با آمریکا توأم با ذلت و خواری خواهد بود.

شهرت طلبی
بسیاری بر این باورند که روش جلب نظر به مذاق علی مطهری خوش می اید و او با تاسی به این روش فریاد خواه "لباس شهرت " در عالم سیاست است.
اینکه او روزی در کنار اصولگرایان و روزی در کنار اصلاح طلبان است و گاهی هم به کسوت اعتدالگرایان در می‌آید، موضوعی است که از جانب بسیاری از افراد به احترام پدرش تحمل می‌شود.

عملکرد به عنوان نماینده
در این میان اگر علی چه مطهری به عنوان نماینده‌ی مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی حضور دارد، اما برجسته‌ترین موضع‌گیری‌هایش مربوط به اموری است که دایره‌ی شمول ملی دارد .
بسیاری از مردمی که او به عنوان نماینده خود راهی مجلس کرده اند که معتقدند که خواسته‌هایشان عموماً از سوی نمایندگانشان از جمله مطهری نادیده گرفته می‌شود.
شاید از منظر برخی مطهری مطهری در بیان صریح و آزادانه‌ی نظراتش جسارت لازم را دارد اما او واقعاً برای رفع مشکلات مردم حوزه انتخابیه اش چه کرده و چه قدمی را برداشته است؟
مردم می گویند مطهری روزی از جانب بزرگان حرف میزند و روزی دیگر از جانب بزرگان جواب میدهید، روزی امام رضا (ع)را طرفدار کنسرت میداند و روزی دیگر اختیارات بزرگان را یاد اور میشود، روزی دلش برای سران فتنه میسوزد و روزی دیگر...، اما ایا او بعنوان یک نماینده وظیفه ندارید حرفی از بیکاری مشکلات اقتصادی، رانت خواری و اختلاس و غیره زده یا اینکه فعالیتی در راستای اصلاح امور منطقه خود انجام داده است؟
آیا وظیفه اصلی او نمایندگی است یا اینکه به دنبالگیری فرع و حاشیه سازی است ؟ 

اقدامی جانبدارانه
در عین حال بسیاری بر این باورند که تحلیلهای مطهری در مورد اقدامات موشکی کشورمان کاملا نادرست است . به عقیده این گروه مطهری دلایل اصلی مشکلات به وجود آمده کنونی که به گفته اکثر صاحبنظران اقتصادی به خاطر تصمیم های غلط بانک مرکزی و تیم اقتصادی دولت ایجاد شده نادیده گرفته و تلاش می کند تا عامل این وضعیت را "آزمایش موشکی" که نشانه مانور اقتدار و خود پشتوانه ای برای دیپلماسی دولت بود معرفی کند.
در حقیقت این اقدام کاملا جناحی و جانبدارانه بوده که زمینه را برای عدم پاسخگویی رئیس جمهور درباره وضعیت کنونی ایجاد می کند. در همین حال بسیاری نیز این اظهارات را ناشی از استفاده وی جایگاه پدر شهیدش بی تجربگی وی دانسته و بر این باورند که او عمق و دانش کافی درباره مسائل امنیتی و سیاسی را ندارد.
اسماعیل کوثری با بیان اینکه متاسفانه مطهری خود را در همه زمینه ها صاحب نظر می داند، افزود: اگر برجام نتیجه ای برای ملت و مملکت داشت باید در طول این یک سال مشخص می شد. بنابراین مسئولین و کارشناسان حق دارند انتقاد کنند اما مطهری بجای اینکه از دولت بخواهد به منتقدین پاسخگو باشد، اظهارات عجیبی بیان می کند.
وی با بیان اینکه مطهری در مجلس نهم حتی یک بار در خصوص برجام مطالعه نکرده بود، گفت: وی صرفا حامی دولت است و هرچه دولت نظر داشته باشد، می گوید درست است.
نماینده سابق تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: وقتی طرف آمریکایی می گوید ما با کمترین زحمت بحث هسته ای ایران را حل کردیم، نشان دهنده این است که آنها به وعده های خود عمل نکردند.
کوثری با بیان اینکه اظهارات مطهری در خصوص موشک پرانی نشان دهنده این است که وی نه روزهای جنگ را تجربه کرده و نه روزهای سخت را، افزود: مطهری در دوران دفاع مقدس مشغول تحصیل بوده و در دوران سخت نظام هیچ کار اجرایی نکرد و واقعیات را ندیده است.
از سوی دیگر وی نباید فراموش کند، که مسئولیت و اقدامات کلیه نهادهای نظامی کشور از سوی رهبری تایید می شود و ایشان در این باره تصمیم میگیرند و او بهتر است که در حوزه ای که ارتباطی به حیطه نمایندگی ایشان ندارد به قول خودش دخالت نکند و اجازه دهد که امور نظامی کشور در حوزه خود پیگیری شود.
نیروهای نظامی نشان داده اند که همواره بیشترین همکاری را با دولت های مستقر و به ویژه دولت یازدهم و دوازدهم داشته اند و برنامه های نظامی آنها با تایید مقامات نظام صورت گرفته و اظهار نظرها و اقدامات آنها دلبخواهی و شخصی نیست . امریکا حتی پس از تصویب برجام چندین تحریم جدید علیه ایران را امضا و ابلاغ کرد و اقدامات آنها در طی تمامی سالهای انقلاب اسلامی نشان داده که مقامات کاخ سفید از یکسو جلوه‌های اقتدار ایران را هدف گرفته‌اند و به زعم خود تصور می‌کنند با این فشارها و تحریم‌ها قادر به مهار توان نظامی ایران خواهند بود و از سوی دیگر متناسب با روند تحولات اخیر به این تصور رسیده‌اند که قادرند از این طریق کار نظام جمهوری اسلامی ایران را تمام کنند.
سال‌ها پیش رهبر فرزانه انقلاب در دانشگاه علم و صنعت بر این نکته تأکید کردند و یادآور شدند:« اگر جمهوری اسلامی دچار شاه‌سلطان حسین‌ها بشود، دچار مدیران و مسئولانی بشود که جرئت و جسارت ندارند، در خود احساس قدرت نمی‌کنند، در مردم خودشان احساس توانایی و قدرت نمی‌کنند، کار جمهوری اسلامی تمام خواهد بود.»‌ رهبری بارها از فعالیت های موشکی کشور حمایت کرده و آنرا غیر قابل مذاکره و در صدر برنامه های دفاعی کشور عنوان کرده اند.
از این رو بهتر است که برخی از نمایندگان اجازه دهند که کار به کاردان سپرده شود و برای خوشآمد گویی دیگران، خود و سابقه انقلابی خود را بیش از این خراب نکنند.

کد مطلب: 105472
 
Share/Save/Bookmark
 


محمدصالح
۱۳۹۷-۰۵-۱۳ ۱۶:۰۱:۳۸
به محتوای نقد شما از علی مطهری کار ندارم اما از نظر شکلی، هر نماینده نماینده ی همه ی ملت ایران است و طبق نص قانون اساسی حق دارد درباره ی تمام امور نظر دهد. تعریض آقای کوثری به نص وظایف و اختیاران نماینده طبق قانون اساسی خیلی عجیب است
رضا
۱۳۹۷-۰۵-۱۳ ۱۴:۵۱:۳۱
اگه یک مدرس باشد کسی نیست الا علی مطهری
۱۳۹۷-۰۵-۱۳ ۱۴:۱۰:۳۴
با سلام.واقعا قبول ندارین حرف اقای مطهری درسته؟یا خودتون رو به ...مهمترین مشکل مملکت ما دخالت افراد دراموری فراتر از وظایف قانونی انهاست.بخدا مردم فقط موقع انتخابات فهمیده وبصیر نیستند.
۱۳۹۷-۰۵-۱۳ ۰۹:۴۹:۴۳
نزدیک به چهل سال است که کار دست افراد ب... است