میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۰۷
 
 
یک منطقه دیگر در جبهه ساحل غربی یمن آزاد شد
شکست اشغالگری ائتلاف سعودی - اماراتی
شکست اشغالگری ائتلاف سعودی - اماراتی
 

یک منطقه مهم دیگر در جبهه ساحل غربی یمن از اشغال شبه‌نظامیان وابسته به ائتلاف سعودی - اماراتی علیه یمن، پس گرفته شد تا شکستی دیگر را مقاومت به اشغالگران تحمیل کرده باشد.
یک منبع نظامی یمنی اعلام کرد که ارتش و کمیته‌های مردمی این کشور موفق شدند «سوق الجاح» و «الجاح الاسفل» را به همراه تقاطع الجاح در شهرستان «بیت‌الفقیه» در استان الحدیده پس بگیرند. این منبع با بیان اینکه «نیروهای اشغالگر و مزدوران آن، تلفات سنگینی در عملیات نظامی گسترده ارتش یمن و کمیته‌های مردمی در منطقه دریافت کردند»، تأکید کرد که منطقه «الجاح» کامل تحت کنترل ارتش یمن درآمد.
به گزارش وبگاه «المتابعات» یمن، ارتش موفق شد با اجرای نقشه نظامی موفق، نیروهای اشغالگر را در نزدیکی روستای الشعب در شهرستان «حیس» در جنوب استان الحدیده در جبهه ساحل غربی غافلگیر و زمینگیر کند و تعداد قابل توجهی از آن کشته و زخمی بگیرد.
یکشنبه گذشته نیز نیروهای ارتش یمن و انصارالله موفق شده بودند منطقه «الطائف» و مکان‌های مجاور آن واقع در جنوب استان الحدیده را از کنترل شبه نظامیان ائتلاف سعودی خارج کنند .دوشنبه گذشته نیز خبرگزاری رسمی یمن (سبأ)، اعلام کرد که طی ۴ روز گذشته از نبرد در ساحل غربی یمن و استان «الحدیدة»، ۴۱۸ مزدور وابسته به عربستان سعودی کشته و ۳۲۲ نفر زخمی شدند.شبه‌نظامیان وابسته به عربستان سعودی، با فرماندهی امارات از حدود یک ماه گذشته، عملیات بزرگی را برای اشغال استان ساحل غربی یمن، یعنی الحدیده آغاز کردند اما هنوز نتوانسته‌اند موفقیتی در جبهه ساحلی کسب کنند.
به گفته منبع مذکور، تعدادی از «مزدوران ائتلاف متجاوز سعودی، در عملیات روز جمعه در الحیس در روستای الشعب اسیر شدند» و برخی دیگر نیز کشته و زخمی شدند. طبق گفته این منبع، ارتش یمن و کمیته‌های مردمی، عملیات خود در امتداد ساحل غربی را طبق طرح نظامی از پیش تعیین شده ادامه می‌دهند.
در این میان عربستان مدعی شده پدافندهای هوایی این کشور دو موشک که از یمن به سوی نجران شلیک شده بود را رهگیری کرده‌اند.ساعاتی پیشتر یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن از شلیک چند موشک به مناطقی در جنوب عربستان سعودی خبر داده بود.
این یگان اعلام کرد که پایگاه‌های نظامی عربستان سعودی در منطقه «نجران» و «خمیس مشیط» هدف این موشک‌ها قرار گرفته است.شبکه المسیره یمن گزارش داد که موشک‌های شلیک شده به جنوب عربستان سعودی از نوع موشک‌های بالستیک بودند. ارتش یمن نیز یک فروند موشک به منطقه «جیزان» در جنوب شرقی عربستان سعودی شلیک کرده بود.
فرسایش ایجاد شده در جبهه‌های نبرد طی سه سال گذشته امروز در جبهه ساحل غربی یمن تکرار می‌شود به گونه‌ای که از شدت درگیری بین نیروهای تحت پشتیبان ائتلاف با انصار الله در شهر الدریهمی در همجواری فرودگاه الحدیده کاسته شده است.
«عبدالباری طاهر»، نویسنده و تحلیلگر سیاسی دلیل این امر را فشارهای بین‌المللی و تمایل عربستان برای بهره برداری از قضیه حمله به الحدیده برای رسیدن به راه حلی دانست که آن را از باتلاق یمن نجات می‌دهد. وی درباره امکان دستیابی به راه حلی مشابه پیمان الطائف یمن در سال ۱۹۳۴ گفت: جنگ در یمن به مرحله‌ای نظیر جنگ دهه سی قرن گذشته مابین یمن و عربستان رسیده است و راه‌حل پیشنهادی فرستاده ویژه سازمان ملل که به بیرون درز کرده و قرار است به زودی به شورای امنیت ارائه شود نشان می‌دهد که دور کردن شبح جنگ از شهر الحدیده و توقف حمله به بندر آن اهرم فشاری بر انصارالله برای پذیرش طرح جدید حل بحران یمن است.

کد مطلب: 104671
 
Share/Save/Bookmark