میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۵۵
 
 
همزمان با شکست تحرکات نظامی غرب در شامات صورت می‌گیرد
صحنه سازی شیمیایی کلاه‌ سفیدها در سوریه
صحنه سازی شیمیایی کلاه‌ سفیدها در سوریه
 

بایدن با ادعای تغییر سیاست‌های بحران ساز ترامپ در حالی وارد کاخ سفید شده است که در عمل ادامه همان سیاست‌ها را اجرا می سازد چنانکه از یک سو در سوریه با کلاه سفیدها و حضور نظامی مستقیم بر اتش جنگ می دهند و از سوی دیگر به انتقال داعش به عراق می پردازد.
در ادامه واکنش به سیاست‌های بحران ساز غرب در سوریه، وزارت دفاع روسیه هشدار داد که گروه موسوم به کلاه سفیدها به دنبال صحنه سازی علیه نیروهای دمشق و متهم کردن آنها به حمله به مناطق مسکونی ادلب هستند. «ویاشسلاو سیتنیک» معاون مرکز آشتی سوریه می گوید وزارت دفاع روسیه شواهدی دارد که گویای آن است که گروه موسوم به «کلاه سفیدها» با ورود به شمال غرب سوریه در تدارک اقدامی تحریک آمیز هستند.
این مقام روس در ادامه افزود: اطلاعاتی داریم مبنی بر اینکه اعضای گروه های مسلح غیرقانونی به دنبال اقدامی تحریک آمیز در راستای متهم جلوه دادن نیروهای دمشق به حمله به مناطق مسکونی منطقه کاهش تنش در ادلب هستند.وی افزود: ارتش روسیه افزایش عملیات گروه تروریستی «تحریر الشام» را در نزدیکی روستایی واقع در شمال شرق ادلب رصد کرده اند و همزمان شاهد فیلم برداری تجهیزات از سوی کلاه سفیدها بوده اند.پیشتر، اوایل اکتبر ۲۰۲۰ هم مرکز آشتی سوریه درباره اقدامات تحریک آمیزی که کلاه سفیدها قصد داشتند با استفاده از مواد شیمیایی خطرناک انجام دهند؛ هشدار داده بود.رسانه های غربی افکار عمومی را درباره سازمان کلاه سفیدها فریب داده و این طور القا می کنند که انگیزه های آنها بشردوستانه است حال آنکه کلاه سفیدها سازمانی تروریستی و شاخه رسانه ای گروه تروریستی جبهه النصره هستند.
از سوی دیگر نیروهای اشغالگر آمریکایی اقدام به تقویت حضور خود در نزدیکی یکی از میدان‌های بزرگ نفتی سوریه در ریف استان دیرالزور کرده‌اند.نیروهای آمریکایی کامیون‌های حامل سلاح و تجهیزات پشتیبانی را به پایگاه خود در نزدیکی چاه نفتی «العمر» در ریف استان دیرالزور سوریه وارد کردند.این میدان نفتی شامل بزرگترین چاه‌های نفتی در سوریه می‌شود.خبرگزاری سانا نوشت که هدف از این اقدام، تقویت حضور نیروهای اشغالگر آمریکایی در منطقه الجزیره در ریف دیرالزور است.
در این میان شمار زیادی از ساکنان شهرهای الحسکه و قامشلی با برگزاری تظاهراتی، ضمن اعلام حمایت از رئیس جمهور این کشور، تأکید کردند که باید اشغالگری آمریکا و ترکیه پایان یابد.در این تظاهرات که در مرکز الحسکه و مرکز فرهنگی قامشلی برگزار شد، معترضان خواستار نامزدی بشار اسد برای ریاست جمهوری شدند.تظاهرات‌کنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی از نظامیان آمریکا و ترکیه خواستند که سوریه را ترک کنند. همچنین خبرگزاری رسمی سوریه از پاسخ پدافند هوایی این کشور به حملات موشکی رژیم صهیونیستی به اطراف دمشق پایتخت این کشور خبر داد. ائتلاف آمریکایی در حال ساخت یک پایگاه دیگر در شمال شرق سوریه و مشرف به مرز عراق و ترکیه می‌سازد. در همین حال از عراق خبر می رسد که عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق از وجود اطلاعات خطرناک و موثق از اقدام آمریکا در انتقال تروریست‌های داعش به مناطق مختلف عراق خبر داد و گفت که فرماندهان ارشد امنیتی کشور این امر را تایید می‌کنند.«بدر الزیادی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق از وجود ادله و مدارک در خصوص اقدام آمریکا در انتقال عناصر داعش به عراق خبر داد.
وی در گفت‌‌وگو با شبکه العهد تصریح کرد: ویدئوهای متعددی در دست است که نشان می‌دهد چگونه هواپیماهای آمریکایی، داعشی‌ها را وارد خاک عراق می‌کنند.نیروهای آمریکایی، این تروریست‌ها را به مناطق مختلف در عراق انتقال می‌دهند. زمانی که این ویدئوها به دست ما رسید، آنها را در کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان بررسی کردیم و از فرماندهان امنیتی با مدرک، خواستیم تا با این مسأله برخورد کنند. الزیادی افزود: یکی از فرماندهان ارشد امنیتی اعتراف و صحت این امر را تایید کرد و گفت که برای ما ثابت شده که این هواپیماها تروریست‌های داعش را به مناطق مختلف در عراق انتقال می‌دهند.
به گفته این نماینده عراقی، فرمانده ارشد امنیتی مذکور در پاسخ به این سوال که چرا کاری در این خصوص از سوی نیروی امنیتی کشور انجام نمی‌شود، گفت: ما تنها می‌بینیم و همه چیز را ثبت می‌کنیم. هیچ قدرت و اراده‌ای در این زمینه نداریم. خبر دیگر از عراق آنکه فرماندهی عملیات مشترک عراق با تکذیب هرگونه توافق محرمانه میان بغداد و آنکارا، اعلام کرد در صورت هرگونه تجاوز داخلی یا خارجی به سنجار، تدابیر لازم را اتخاذ خواهد کرد.

کد مطلب: 117172
 
Share/Save/Bookmark