میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۵۵
 
 
روحانی:
بیایید با هم متحد باشیم
هر که قانون اساسی را قبول دارد انقلابی است
بیایید با هم متحد باشیم
 

رئیس‌جمهور در سخنرانی به مناسبت پیروزی انقلاب گفت: از اصولگراها، اصلاح‌طلب‌ها، اعتدال‌گرا‌ها، همه احزاب و تشکل‌ها و مردم درخواست می‌کنیم، بیایید با هم متحد باشیم. هزار دوست کم است و یک دشمن بسیار زیاد است. با هم دوستی کنیم، قدر همدیگر را بدانیم، ۴۰ سال بس است؛ کینه‌ها را رها کنیم، چند سال کینه، چند سال سخن ناروا گفتن. ما برادریم، همه ایرانی، مسلمان و منافع مشترک داریم. مسائل کوچک را رها کنیم و متحد شویم.
حجت‌الاسلام حسن روحانی‌ افزود: در واقعیت باید وحدت و اتحاد علمی را بیش از گذشته در سال آینده شاهد باشیم. دولت، بخش خصوصی نهادهای عمومی باید تلاش مضاعف انجام دهند تا دهه فجر سال آینده، دهه هزاران افتتاح طرح و پروژه مهم در سراسر کشور باشد. اینکه در همین روزها ما شاهد بودیم در یک روز و در یک استان ۱۰ هزار میلیارد تومان طرح و پروژه افتتاح شد که بخش بزرگ آن هم بخش خصوصی بود به معنای آن است که ملت ما بیش از گذشته برای آبادانی کشور و عظمت کشور امید دارد.
رئیس‌جمهور افزود: انقلاب ما وقتی پیروز شد که همه باهم بودیم. در قطار انقلاب مسافران فراوانی بودند، به طور طبیعی برخی‌ها خودشان خواستند از قطار انقلاب پیاده شدند و برخی هم از قطار انقلاب پیاده کردیم که می‌توانستیم پیاده نکنیم و امروز باید همه را دو مرتبه به سوار شدن برقطار موفقیت و پیروزی انقلاب دعوت کنیم. ماهمه یک ملت هستیم. ما همه یک آرمان داریم. ما همه درپی عظمت ایران بزرگ هستیم.
وی با بیان اینکه ما درپی تفوق فرهنگ اسلام و هویت ایرانی اسلامی در دل جوانان عزیزمان هستیم، تصریح کرد: باید سال آینده شاهد وحدت و انسجام بیشتر ملی باشیم. امروز در سرزمین‌مان به اتحاد و همدلی همه اصولگرایان، همه اصلاح‌طلبان، همه اعتدالگرایان و همه ملتی که به قانون اساسی اعتقاد دارند، داریم.
روحانی تاکید کرد: هر‌کس به این قانون اساسی عقیده دارد، انقلابی است. تمام اقوام ایرانی تمام مذاهب ایرانی شیعه و سنی، تمام ادیان، اسلام و مسیحیت و یهود و زرتشتی هرکس که این قانون اساسی را قبول دارد که معیار ماست، انقلابی است و باید به او احترام بگذاریم. بزرگترین ثمره انقلاب اسلامی و میراث امام(ره) قانون اساسی ماست. این معیار را همواره به عنوان معیار اساسی برای وحدت و اتحاد باید بدانیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وقایع کشور در سال جاری گفت: در یک سالی که گذشت ملت ایران در کنار مشکلات و کاستی‌ها، موفقیت و پیروزی‌های بسیار بزرگی را به دست آورد. اولین موفقیت ما برگزاری شکوهمند انتخابات ۲۹ اردیبهشت بود. همه مردم پای صندوق آرا آمدند و به دنیا نشان دادند که مردم به کشورشان، انقلاب‌شان، نظام‌شان، آینده و سرنوشت‌شان عشق می‌ورزند.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه در سالی که گذشت بر تروریسم پیروز شدیم و موفقیت‌های فراوانی را برای نابودی تروریست‌ها و داعش در منطقه داشتیم، تصریح کرد: کمک ما به مردم عراق و سوریه به ثمر نشست و ملت‌های این منطقه از شر تروریست‌ها نجات پیدا کردند.نگذاشتیم توطئه‌گران در منطقه دنبال تجزیه کشورهای دوست‌مان باشند. می‌خواستند عراق را دو شقه کنند. وحدت کشور عراق را از بین ببرند اما هوشیاری ملت عراق و کمک کشورهای منطقه، وحدت ملی کشورهای دوست ما را در این منطقه تضمین کرد. وی با اشاره به وقایع اخیر لبنان نیز گفت: می‌خواستند در لبنان ناآرامی‌های طولانی به وجود بیاورند و لبنان را به میدان مبارزه و اختلاف تبدیل کنند، هوشیاری مردم لبنان و حمایت کشورهای دوست، توطئه آمریکا و صهیونیسم را در این منطقه خنثی کرد.
روحانی با اشاره به اینکه در مذاکرات چندجانبه‌ برای صلح و ثبات منطقه موفقیت‌های فراوانی را کسب کردیم، تاکید کرد: می‌دانیم راه‌حل مشکلات و مسائل منطقه سیاسی است و باید با همکاری و تعاون کشورهای دیگر بتوانیم این انقلاب و ثبات و امنیت را در سراسر کشور مستقر کنیم.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه شاهد شکست آمریکا در یک سال گذشته بودیم، گفت: آمریکایی‌ها می‌خواستند در امور داخلی کشور مداخله کنند، اما مردم ما به آنها جواب رد دادند. ملت ایران با وحدت، اتحاد و ایستادگی‌شان طرح آمریکایی‌ها را خنثی کردند. آمریکایی‌ها به شورای امنیت سازمان ملل رفتند و می‌خواستند علیه ملت ایران توطئه کنند اما اعضای شورای امنیت سازمان ملل به آنها پاسخ منفی داد.
وی با اشاره به مسئله برجام تاکید کرد: آمریکایی‌ها تاکنون چند نوبت برای از بین بردن این توافق مهم منطقه‌ای و بین‌المللی تلاش کردند. تا امروز آمریکا ناموفق بوده است. امروز دوباره اعلام می‌کنم ملت ما به عهد خودش تا روزی پایبند است که طرف مقابل ما هم به عهد خود پایبند باشد.اگر بخواهند از پیمانی خارج شوند، آنها ضرر می‌کنند.
روحانی با بیان اینکه آمریکایی‌ها می‌خواستند نسبت به قدس، فلسطین و مردم منطقه توطئه کنند و شهر بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت صهیونیست‌ها اعلام کنند، افزود: جهان در برابر این توطئه ایستاد نه تنها کشورهای اسلامی و سران کشورهای اسلامی بلکه به جز چند کشور همه کشورها با این توطئه آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد مخالفت کردند. امروز شاهد ثبات بیشتر منطقه، تضعیف بیشتر آمریکا، صهیونیست و شور و نشاط بیشتر ملت ایران برای تعالی و پیشرفت هستیم.
وی با بیان اینکه در سال گذشته بیش از سال‌های قبل در جذب سرمایه خارجی موفق بودیم،گفت: اینکه توانستیم ۳۲ میلیارد سرمایه خارجی را به عنوان سرمایه‌گذاری مستقیم یا فاینانس جذب کنیم به معنای اعتبار و رشد ایران است. در طرحی که امضا کردیم و در حال اجراست ۵ میلیارد یورو را جذب کردیم که به معنای توانمندی اقتصاد کشورمان است. اینکه در نفت و گاز در میدان‌های مشترک هر روز پیشرفت بیشتری داریم به معنای توانمندی ملت بزرگ ایران است.
روحانی ادامه داد: در حوزه علم، فرهنگ و بهداشت و درمان نیز در بهترین شرایط منطقه قرار داریم. مخارج مردم در زمینه بهداشت و درمان را از ۳۷ درصد به ۶ درصد کاهش دادیم.
روحانی با بیان اینکه ایران امروز هجدهمین اقتصاد در سطح جهان است، گفت: در بسیاری از محصولات به سمت خودکفایی حرکت می‌کنیم. در گندم به خودکفایی رسدیم و حتی آن را صادر می‌کنیم. در گازوئیل به خودکفایی رسیده و صادرکننده هستیم و سال آینده در بنزین هم به خودکفایی خواهیم رسید. در بسیاری از محصولات پیشرفت قابل ملاحظه داشتیم؛ تولید شکر کشور یک میلیون و ۱۳۰ هزار تن بود که اکنون در این محصول به یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن رسیده‌ایم. در صادرات غیرنفتی سال گذشته بر همه سال‌ها پیشی ‌رفتیم، چه واردات ما امسال کمی بیش از صادرات است.
وی درباره سیاست‌های دولت در بخش محیط‌زیست گفت: در سال گذشته کانال ۴۷ کیلومتری از کارون به دشتی در جنوب شرق اهواز ایجاد کردیم. دبی این کانال (آبدهی) در ثانیه ۲۰ مترمکعب است که از آن برای نهال‌کاری، بوته‌کاری و مرطوب کردن استفاده کردیم. راهمان را برای محیط‌زیست باید ادامه بدهیم. با آلودگی و ریزگردی منبع داخلی دارد باید مقابله کنیم سیاست خارجی و اقدامات دیگر دست به دست هم دهد تا منبع خارجی آن را هم از بین بیریم. ما در برابر آلودگی و ریزگرد تسلیم نمی‌شویم.
رئیس‌جمهور تاکید کرد: برای خانه اولی‌ها با سود بانکی ۶ درصد خانه می‌سازیم. اولین هدف بزرگ ما در این زمینه مسئله سلامت مردم در برابر زلزله هست.دولت در این زمینه با کمک مردم به حرکت خودش ادامه می‌دهد.در موضوع آب مشکل داریم، خشکسالی امسال از ۱۰ سال پیش و متوسط ۵۰ سال پیش و حتی نسبت به سال گذشته به مراتب کمتر است باید خودمان را برای شرایط خشکسالی آماده کنیم. راهش چیست؟ باید سامانه‌های نوین آبیاری را در کشور تحرک ببخشیم.
روحانی ضمن درخواست از صداوسیما، رسانه‌ها و فضای مجازی برای انعکاس واقعیت‌ها به مردم گفت: اقداماتی که مردم و به خصوص بخش خصوصی انجام می‌دهد را به خوبی تبیین کنید. آنجایی که آنفولانزای مرغی باعث می‌شود ۲۵ میلیون قطعه مرغ را به خاطر سلامت مردم نابود کنیم را به درستی به مردم اعلام کنید. به جای تشکر از دولت نیایند بگویند که تخم‌مرغ طلایی شده، به مردم راست بگویند. به مردم دروغ نگویید. واقعیت‌ها را به مردم بگویید. بگویید ۲۵ میلیون قطعه مرغ را به‌خاطر سلامت مردم از بین بردیم زیرا سلامت مردم برای ما مهم است.
وی با اشاره به ورود انقلاب به چهلمین سال تولدش تاکید کرد: درخواست می‌کنم، سال چهلم انقلاب یعنی سال آینده؛ سال وحدت باشد و رسانه‌های ما اخلاق خوش اسلامی را پیش بگیرند.به ملت امید و نشاط دهند. سال آینده سال نشاط است در ورزشگاه‌ها، دانشگاه‌ها، سینماها و خیابان‌های ما باید نشاط حاکم باشد. سال آینده سال نشاط و امید برای ملت ایران است و باید دشمن را مأیوس کنیم.
رئیس‌جمهور اضافه کرد: از اصولگراها، اصلاح‌طلب‌ها، اعتدال‌گرا‌ها، همه احزاب و تشکل‌ها و مردم درخواست می‌کنیم، بیایید با هم متحد باشیم. هزار دوست کم است و یک دشمن بسیار زیاد است. با هم دوستی کنیم، قدر همدیگر را بدانیم، ۴۰ سال بس است؛ کینه‌ها را رها کنیم، چند سال کینه، چند سال سخن ناروا گفتن. ما برادریم، همه ایرانی، مسلمان و منافع مشترک داریم. مسائل کوچک را رها کنیم و متحد شویم.
روحانی با اشاره به برنامه دولت در حوزه اشتغال گفت: سال قبل ۷۰۰ هزار شغل درست کردیم. امیدواریم تا پایان سال وضعیت تولید اشتغال بیش از این باشد. در سال آینده طرح‌های متعددی برای اشتغال داریم. خواهش می‌کنم وزیر کار بیاید همه طرح‌ها را توضیح بدهد. طرح‌هایی برای آموزش حین کار داریمدر سال آینده اگر اصناف و کارگاره‌های کوچک کارگری را برای آموزش جذب کرد از دادن حق بیمه معاف است.
وی تصریح کرد: اصناف می‌گوید با این طرح دولت ۳۰۰ هزار شغل سال آینده اضافه خواهد شد، آنهایی که در کارگاه‌های خودشان افرادی را برای اشتغال همیشگی جذب کنند در سال اول برای هر فرد ۳۰۰ هزار تومان را به‌عهده می‌گیریم و مهارت کاری را در سراسر کشور افزایش می‌دهیم. سازمان برنامه و بودجه مدعی است با طرحی که برای مسکن داریم ۲۵۰ هزار شغل جدید به وجود می‌آید. در زمینه صنعت در سال جاری ۶۰۰ هزار واحد نیمه تمام را به اتمام رساندیم یا می‌رسانیم. تقریبا ۴ هزار و ۶۰۰ و هزار و ۲۰۰ واحد صنعتی خوابیده را راه‌اندازی کردیم.
وی با بیان اینکه برای حفظ نظام‌ و کشورمان راهی جز مشارکت مردم نداریم، گفت: اگر انقلاب ما امروز بعد از ۳۹ سال باقیمانده است به خاطر انتخابات است. بدانید اگر انتخابات مجلس و انتخابات ریاست جمهوری نداشتیم، امروز انقلابی در کار نبود. انتخابات‌هاست که این انقلاب را پایدار نگه می‌دارد.راه انتخاب مردم را سهل کنیم. من از همه نهادها، ارگان‌ها، دستگاه قانون‌گذاری، مجلس و شورای نگهبان می‌خواهم راه انتخابات را سهل کنیم.
روحانی در همین زمینه تصریح کرد: اسلام می‌گوید اگر ۴۰ نفر شهادت دادند که فردی که از دنیا رفته است آدم خوبی بوده است اگر هم آدم بدی باشد خدا به‌خاطر شهادت این ۴۰ نفر از گناهش می‌گذرد. ۴۰۰ نفر شهادت می‌دهند که این آدم خوب است و یک میلیون آدم شهادت می‌دهد این آدم خوب است؛ آیا کافی نیست. به مردم‌مان اعتماد کنیم. احراز صحت، سلامت و شایستگی‌ها را سهل کنیم.
وی با بیان اینکه اگر کمبود قانون داریم، قانون را اصلاح کنیم و راه را باز کنیم، تاکید کرد:‌ با مردم مدارا کنیم. بگذارید همه سلیقه‌ها در انتخابات مجلس، شوراها، خبرگان و ریاست جمهوری شرکت کنند.همه سلیقه‌ها جناح‌ها را مشارکت دهیم. با تجربه‌ای که داریم می‌گویم ،راه این است انتخاب مردم را سهل کنیم این برای حراست از نظام است.
روحانی با تاکید بر اینکه قواعد بازی را از یاد نبریم، اضافه کرد: موقع انتخابات هرچه می‌خواهیم، بگوییم انتخابات که تمام شد، رقابت تمام شد. خواهش می‌کنم از همه جناح ها، احزاب، جوانان و فرهیختگان هر‌کس انتخاب شد آن منتخب مردم است به مردم احترام بگذاریم، نماینده مجلس انتخاب شد، منتخب مردم است و رئیس‌جمهور که انتخاب شد منتخب مردم است. رئیس و جمهور مانند دو نقطه و دو صفر هستند آن یکی که باید پشت آن قرار بگیرد تا این صفر‌ها صد شود، منتخب و رأی مردم است. رأی مردم است که منتخب مردم را می‌سازد.
روحانی گفت: میراث بزرگ امام ما قانون اساسی است. قانون اساسی را پاس بداریم از ظرفیت قانون اساسی استفاده کنیم.خیلی از مسائلی که ما امروز به عنوان مشکل در مسئله روابط اجتماعی و سرمایه‌گذاری‌ها داریم عمل نکردن به قانون اساسی است. قانون اساسی معیار ماست. هر که قانون اساسی را قبول دارد انقلابی است همه باید بیاییم. مجلس، قوه قضاییه و نیروهای مسلح همه به قانون اساسی عمل کنیم. قانون اساسی بن‌بست‌ها را برداشته و ظرفیت بسیار بزرگی دارد.
رئیس‌جمهور در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه اگر جایی با هم بحث داریم به اصل ۵۹ قانون اساسی مراجعه کنیم، تاکید کرد: اصل ۵۹ قانون اساسی می‌گوید برخی موارد قانو‌ن گذاری و اعمال قوه مقننه مراجعه به آرای مستقیم مردم است، اگر در دو مسئله اختلاف داریم، دعوا و شعار ندارد صندوق آرا را بیاوریم، طبق اصل ۵۹ قانون اساسی هرچه مردم گفتند به آن عمل کنیم. این ظرفیت قانون اساسی ماست. آستانه تحمل را بالا ببریم. همانطور که در حرم امام(ره) گفتم سه چیز برای ما اصل است اسلام، ایران و ملت ایران همه ما برای اسلام، همه ما برای ایران و همه ما برای ملت ایران باید تلاش کنیم.

کد مطلب: 103177
 
Share/Save/Bookmark