میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۱
 
 
واشنگتن در قبال تهران چه هدفی را دنبال می‌کند؟
شرکت‌های اروپایی بزرگ‌ترین بازنده تحریم‌های ایران

اولین دور تحریم‌ها علیه ایران اجرایی شده و شرکت‌های خارجی همچنان بین ماندن و رفتن از این کشور سردرگم هستند. چینی‌ها و هندی‌ها پیشتر اعلام کرده‌اند که به کلی تجارت با ایران را قطع نخواهند کرد و بدین ترتیب، شرکت‌های اروپایی که در آمریکا نیز تجارت می‌کنند، بزرگ ترین بازنده در اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران خواهند بود.
امریکا هفته گذشته اولین دور تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را به اجرا درآورد که پس از تصمیم دونالد ترامپ به خروج از توافق هسته‌ای، اقدامی قابل پیش‌بینی بود. دور دوم تحریم‌ها هم علیه صنعت نفت و گاز ایران در ماه نوامبر اجرایی می‌شوند. اما سوال این است که واشنگتن از این رویکرد خود در برابر تهران دقیقا چه هدفی را دنبال می‌کند؟
اتحادیه اروپا در تلاش برای حمایت از شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌های ایالات متحده، اقدامی غیرمتعارف انجام داده و از قانون انسداد استفاده کرده است. با این حال، شرکت‌های خودروسازی، تولیدکنندگان دارو و فعلان در بسیاری از صنایع دیگر در حال ترک ایران هستند. پتی کولهان، خبرنگار الجزیره در واشنگتن گفت: اگر شرکتی در حال تجارت با ایالات متحده باشد و آن گاه با ایران تجارت کند، آمریکا می‌تواند آن شرکت را از بازار خود که از نظر اقتصادی اهمیت بیشتری دارد، حذف کند. مقامات ایالات متحده می‌گویند که شرایط را با دقت بسیار زیر نظر خواهند داشت و تحریم‌ها را با شدت عمل به اجرا خواهند گذاشت.
آندرس شوایتزرگفت: چین، هند و ترکیه گفته‌اند قصد قطع کامل همکاری با ایران را ندارند و از این رو، بیشترین عواقب تحریم‌ها را شرکت‌های اروپایی متحمل می‌شوند: تحریم‌ها به شدت به اقتصاد ایران آسیب خواهند رساند. به آن تجارت‌هایی که با بیشترین مخاطره قرارگیری در معرض آسیب‌های تحریم‌های آمریکا قرار دارند، توصیه شده ایران را ترک کنند. پس مساله واقعا بستگی به میزان فعالیت شرکت‌ها در اقتصاد آمریکا دارد. اگر شرکتی ارتباطی با آمریکا نداشته باشد، ایران برایش یک فرصت است. اما اگر در ارتباط با ایالات متحده باشد، آنگاه تجارت با ایران برایش به یک مخاطره جدی تبدیل می‌شود. گفتنی است؛ آمریکا به دنبال فشار و تسلیم شدن جمهوری اسلامی ایران در برابر خواسته‌هایش است. دیپلماسی ایرانی

کد مطلب: 105733
 
Share/Save/Bookmark