میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
۱
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۴۰
 
 
در جریان طرح سوال از روحانی مطرح شد
شما رئیس جمهور ایران هستید یا سوئیس
شما رئیس جمهور ایران هستید یا سوئیس
 

در جریان بررسی طرح سوال از رئیس‌جمهور تنها یک پاسخ روحانی برای نمایندگان‌قانع‌کننده بود و نمایندگان مردم از پاسخ‌های روحانی درباره «بیکاری»، «ارز»، «رکود» و «قاچاق» قانع نشدند.
نمایندگان مجلس در نشست علنی دیروز پارلمان طرح سوال از رئیس‌جمهور را مورد بحث و بررسی قرار دادند و پس از آن از پاسخ‌های رئیس‌جمهور قانع نشدند. بدین ترتیب سوالات برای بررسی به قوه قضاییه ارسال شد.

کمال سیاست ورزی
جلسه علنی نمایندگان مجلس دیروز به ریاست علی لاریجانی برگزارشد.
علی لاریجانی در نطق پیش از دستور گفت: طبق اصل ۸۸ قانون اساسی حداقل یک چهارم کل نمایندگان می‌توانند از وظایف رئیس‌جمهور سؤال کنند که این امر عمیق‌ بودن تفکر دموکراتیک نظام نشان می‌دهد .
رئیس مجلس اظهار داشت: از نمایندگان و رئیس‌جمهور می‌خواهم طبق ماده ۲۱۳ و ماده ۱۱۳ آئین‌نامه مطالب خود را بدون خروج موضوعیت که مستلزم تذکر رئیس‌مجلس باشد بیان کنند.
چرا دولت با این همه ژنرال مسائل بدیهی اقتصاد تشخیص نداد؟
محمد دهقان نماینده مردم طرقبه و شاندیز در مجلس خطاب به رئیس جمهور اظهار داشت: از شما می‌پرسم کدام کار کارشناسی را تجویز کردید؟ دولت شما در دو – سه سال گذشته دهها میلیارد دلار ارز کشور را بدون برنامه برای واردات غیرضرور اختصاص داد.
وی افزود: همه مردم، مقامات و نمایندگان می‌خواهند که فهرست دریافت کنندگان ارز ۴۰۰۰ تومانی را مشخص کنید، چون کسانی بودند که ارز ۴۲۰۰ تومانی را گرفته و کالاهایی با قیمت ارز ۱۰ هزار تومانی به فروش رساندند. دهقان با بیان اینکه زمانی که مردم تحت فشار تورم و گرانی بودند ارز دولتی باعث شد افرادی رایگان به آنتالیا، مالزی و کشورهای دیگر بروند، خاطرنشان کرد: چرا کاری کردید این افراد مدیریت کشور را به تمسخر گیرند، آیا تشخیص قطع شدن ارز مسافرتی آنقدر سخت بود که چهار ماه طول کشید.
وی ادامه داد: تاسف‌بارتر آن است که در زمانی که باید ارز در بازار توزیع می‌شد حتی کسانی که می‌خواستند ۱۰ هزار دلار را بفروشند با آنها مثل قاچاقچی برخورد می‌شد و همه صرافی‌ها را بستند.
وی با بیان اینکه یک فرد با پنج کلاس درس، حساب اموال خود را دارد، چرا دولت با این همه ژنرال، مدیر و کارشناس حتی مسائل بدیهی را هم تشخیص نداد؟ اظهار داشت: این اشکالات و بی‌تدبیری‌ها باعث شد ارزش پول ملی تا یک چهارم کاهش پیدا کند.

امروز مشکل اشتغال مصیبت کشور است
سیدحسین نقوی‌حسینی نماینده مردم ورامین نیز در جریان سؤال از رئیس‌جمهور اظهار داشت: همه ما می‌دانیم که مشکل اساسی کشور بیکاری و عدم اشتغال است.
وی با اشاره به وجود ۵ میلیون بیکار در کشور عنوان کرد: بگویید شورای عالی اشتغال در طول ۵ سال مدیریت شما چه کرده است ؟
نماینده مردم ورامین اضافه کرد: ما به راحتی می‌توانیم تحریم‌ها را دور بزنیم. اینقدر مرعوب تحریم نباشیم. وی اظهار داشت: مشکل اشتغال امروز مصیبت کشور است. اینقدر روی بودجه برای اشتغال مانور ندهیم.

شاهد واردات رسمی برخی ماشین‌آلات از خارج هستیم
حمیدرضا فولادگر نیز در این نشست گفت: اولین سوال اینجاست که چرا برنامه‌های اقتصادی دولت‌های یازدهم و دوازدهم پایبند نبودید.
نماینده مردم اصفهان اظهار داشت: چه اقدام اساسی درخصوص اصلاح ساختارهای اقتصادی به ویژه در امور بانکی، پولی و ارزی انجام داده‌اید ؟
وی ادامه داد: آیا به وعده خویش در آغاز کار دولت دوازدهم مبنی بر ترمیم تیم اقتصادی خود عمل کردید؟
فولادگر با اشاره به اینکه گزارش ها نشان می‌دهد که نیمی از احکام قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار اجرا نشده است،افزود: هنوز شاهدات واردات رسمی برخی ماشین‌آلات و تجهیزات و اجرای برخی از پروژه‌ها توسط شرکت‌های خارجی هستیم واین یعنی دامن زدن به رکود و بیکاری.
نماینده مردم اصفهان اظهار داشت: قانون نحوه تحول اقتصاد مقاومتی مصوب تیر ماه ۹۴ هنوز اجرا نشده و این سبب شد که با ورود رهبر معظم انقلاب امسال جلسه سران قوا تشکیل شود. اگر این قانون اجرا می‌شد در شرایط جنگ اقتصادی بسیاری از مسائل قابل حل بود.

تورم ۶۰ درصدی در سال جاری
محمد حسین فرهنگی نماینده مردم تبریز نیز اظهارداشت: در طول دوره شما رکود در اقتصاد کشور حاکم بود و فقدان مدیریت کارآمد باعث استمرار آن شد.
وی با اشاره به نبود برنامه عملیاتی برای خروج از رکود تصریح کرد: نشانه‌ای از برنامه‌ریزی و آغاز اقدامات موثر دیده نمی‌شود.
فرهنگی تصریح کرد: ظرفیت فعال کارخانجات به درصدهای پایین و تعطیلی بیش از ۵۸۰۰ کارخانه در طول سال‌های ریاست جمهوری شما شاهد هستیم . وی اضافه کرد: گفته بودید سیاست‌های مالی خود را به گونه‌ای تنظیم کرده‌اید که نقدینگی رشد نکند. تورم اعلام شده بانک مرکزی در مردادماه ۹.۷ درصد بوده است در حالیکه واقعیت‌های ملموس و مردم آن را تائید نمی‌کنند، تورم نقطه به نقطه ماهانه نوید تورم ۶۰ درصدی در سال جاری را می‌دهد که بالاترین میزان تورم در تاریخ معاصر کشور است.
فرهنگی خاطرنشان کرد: انتظار منطقی آن است که با پرهیز از فرافکنی، آنها را به دیگران اهاله ندهید.

صدها کانتینر قاچاق می‌شود و کسی نمی‌بیند
کوروش کرم‌پور حقیقی نماینده فیروزآباد نیز گفت: مگر رهبر معظم انقلاب نفرمودند اگر کالایی به صورت قاچاق وارد کشور شد در انظار عمومی به آتش کشیده شود. آیا این دستور قاطع حتی در یک مورد اجرا شده است؟ وی افزود: چگونه صدها کانتینر کالا قاچاق می‌شود و کسی آنها را نمی‌بیند

کاخ سفید در پایان جلسه اندوهبار می‌شود
در ادامه این جلسه حسن روحانی رئیس جمهور اظهارداشت: امیدوارم توصیه‌هایی که مقام معظم رهبری نسبت به این جلسه به من فرمودند، بتوانم دقیقاً مراعات کنم.
وی‌ بیان داشت: هیچ کس فکر نکند که پاسخگو بودن به عنوان یک نقطه ضعف است بلکه به عنوان بالاترین نقطه قوت مسئولان نظام است. روحانی ادامه داد: سؤال نمایندگان سؤالات ملت ایران هم است.
وی اضافه کرد: مردمی که در دولت یازدهم و در ماههای اولیه دولت دوازدهم شاهد تحول مثبت در اقتصاد، فرهنگ، مسائل اجتماعی، امنیت ملی و در سیاست داخلی و خارجی بودند امروز برایشان این سؤال است که چه شده باید از آینده زندگی، خود و کشور نگران باشند.
روحانی اظهار داشت: همه آمار و ارقام وجود دارد و چیزی مخفی نیست.
وی ادامه داد: اشکال از تصور مردم نسبت به آینده ایران بود. ناگهان تصور مردم نسبت به آینده ایران دچار تغییر شد و این، درد بزرگ است.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: چرا امید مردم تغییر کرده است؟ این شک را باید درمان کنیم. باید با زبانی درست و صحیح به گونه‌ای با مردم سخن بگوییم که مردم قانع شوند.
روحانی ادامه داد: با هدایت رهبری، با هماهنگی سه قوه و نیروهای مسلّح از این مشکلات عبور خواهیم کرد.
وی تصریح کرد: کاخ سفید بداند از پایان جلسه به شدّت اندوه‌بار خواهد بود، چون اتحاد بالاتر بین سه قوه و نیروهای مسلّح برقرار و نظارت و راهبری با مقام معظّم رهبری است. از مشکلات به خوبی عبور خواهیم کرد.
روحانی ادامه داد: در پاسخ پنج سؤال من گزارش را از دستگاه های مربوط گرفته و اگر مجلس مایل باشد همه گزارشات در اختیار نمایندگان قرارمی‌دهم.
وی در پاسخ به اولین سوال و دلایل ایجاد قاچاق اظهار داشت: وقتی ما برای کالاهایی یارانه می‌دهیم و قیمت متعادل نیست خود به خود این کالا تمایل پیدا می‌کند به خارج برود. هرچه قیمت ارز پایین بیاید، واردات قاچاق بیشتر می‌شود و به عکس.
وی با بیان اینکه اساس برای جلوگیری از قاچاق، تولید با کیفیت داخلی است، تصریح کرد: در قاچاقِ خروجی عمدتاً سوخت است دولت با برنامه‌ریزی قاچاق هفت ممیز هشت دهم میلیارد در سال ۹۲ تبدیل به نیم میلیارد در پایان سال ۹۵ کرد.
رئیس قوه مجریه تصریح کرد: سؤال باید این باشد که چطور دولت به خوبی قاچاق ۲۵ میلیارد را به ۱۲ میلیارد دلار رساند و اکنون برنامه دولت چیست که این میزان را به صفر برساند. اگر سؤال این بود من با ذوق بیشتری برنامه‌های آینده را بیان می‌کردم.
رئیس جمهور بیان داشت: البته پاسخ اینکه چرا تحریم‌های بانکی باقی مانده را مفصل وزیر امور خارجه نوشته‌اند . برجام برای این بود که به دنیا بگوییم فعالیت هسته‌ای صلح‌آمیز است، شورای امنیت به جای تحریم بگوید تشویق و ما به همین جا رسیدیم.
رئیس جمهور در ادامه تأکید کرد: در برجام دستاوردهایی داشتیم که هیچ وقت از بین نمی‌رود. PMD را از بین بردیم و تحریم تسلیحاتی کشور را به ۵ سال تقلیل دادیم که ۲ سال و نیم دیگر این تحریم از بین می‌رود.
روحانی بیان داشت :در زمینه اقتصادی هم برجام گشایش‌هایی را به وجود آورد، این شرکت‌ها دارند می‌روند معلوم است یک روزی آمده‌اند. پس بنابراین برجام بخش بزرگی از مشکلات اقتصادی را هم حل کرده است.
رئیس قوه مجریه اظهار داشت: شما می‌دانید بخشی از تحریمها، مربوط به سیستم بانکی است.
وی خاطرنشان کرد: علی‌رغم این امروزبا ۲۷۸ بانک رابطه کارگزاری داریم.
روحانی خاطرنشان کرد: در زمینه بانک ما ۴ لایحه تقدیم کردیم که برای حیثیت ایران اساسی است که کشوری هستیم ضدپولشویی و ضدتروریسم، بنابراین لوایح می‌تواند به در زمینه روابط بانکی کمک کند درخواست می‌‌کنم مجلس نسبت به تصویب این لوایح تسریع بفرماید .
رئیس قوه مجریه گفت: اشتغال خالص ما در طول ۵ سال گذشته ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر است .
رئیس‌جمهور گفت: اگر دولت یازدهم و دوازدهم مثل دولت نهم و دهم در اشتغال کار می‌کرد امروز رقم بیکاری ما به جای ۱۲ درصد۲۲ درصد بود.
وی خاطرنشان کرد: تنها دولتی هستیم که پس از جنگ با رشد منفی ۷.۷ دهم روی کار آمدیم اما بلافاصله در سال ۹۳ رشد مثبت داشتیم .
روحانی گفت: رشد اقتصادی سال ۹۵ ما ۱۲.۵ درصد بوده و در طول این ۵ سال بالای ۴ درصد است که رشد متوسط دو دولت قبلی ۲.۲ است.
وی ادامه داد: اینکه شرایط ارز این چنین شد بیشتر مسائل اجتماعی، روانی و سیاست خارجی بیشتر بوده تا مسائل اقتصادی.
وی اظهار داشت: اینکه می‌گویید چرا به مسافر ارز دادید؟ خب او می‌رود از کوچه و پس‌کوچه ارز می‌خرد و نرخ ارز تبدیل به نرخی می‌شود که روی زندگی مردم تأثیر می‌گذارد.
رئیس جمهور مجلس، گفت: نکته اساسی این است که چه شد کشوری که درمسیر کاملاً آرامی حرکت می‌کرد یک مرتبه تغییر پیدا کرد.
رئیس جمهور افزود: تاریخ این تغییر ۵ دی ماه سال ۹۶ است، هر کس تاریخ دیگری بدهد آدرس غلط به مردم داده است. مردم ناگهان دیدند عده‌ای در خیابان‌ها شعار می‌دهند و این شعارها کم‌کم تبدیل به شعارهای هنجارشکن و غیرقابل قبول شد.
وی تصریح کرد: این حادثه، ترامپ را به طمع انداخت که اعلام کند من در برجام نمی‌مانم. بعد از این تهدید می‌بینیم که مردم نگران شده‌اند.
روحانی تأکید کرد: البته اگر شعار علیه فردی مثل حسن روحانی داده شود اهمیت ندارد چون حسن روحانی نوکر و سرباز مردم است واگر تهدید به ترور شوم برای من مهم نیست.
وی تصریح‌کرد: علت اینکه یک عده جرأت کردند رئیس جمهور کشور را تهدید به مرگ کنند، این بود که به غلط فکر کردند بین سه قوه فاصله افتاده است.
رئیس جمهور تاکید کرد: اگر وحدت و اتحاد یکپارچه داشته باشیم فیضیه مرکز انقلاب تبدیل نمی‌شود به جایی که یک عده آب به آسیاب دشمن بریزند.
روحانی افزود: شما گفتید هیچ شرکتی به ایران نیامده پس چرا از بیرون رفتن شرکت‌ها از ایران گلایه می‌کنید؟ شما حتی می‌گویید هیچ هواپیمایی نیامده و هواپیماها کاغذی بوده است و حالا انتقاد می‌کنید که چرا هواپیما نمی‌آید؟
وی با بیان اینکه ما به همه اهداف خود در برجام نرسیده‌ایم، گفت: در بعضی زمینه‌ها رسیدن به اهداف ۸۰، ۵۰، ۷۰ و الی ۱۰۰ درصد بوده است اما نکته حائز اهمیت این است که ما در بسیاری از زمینه‌ها به ۱۰۰ درصد رسیده‌ایم.
روحانی با بیان اینکه تمام کارشناسان می‌گفتند که PMD از محالات است، گفت: PMD امروز تمام شده و قطعنامه‌ها علیه ایران برچیده شده است .
روحانی خاطرنشان کرد: ما با تندروی راست و چپ به جایی نمی‌رسیم. برای منافع ملی کنار هم باشیم.
رئیس جمهور گفت: قانون اساسی اجازه نمی‌دهد در اجرای حق به منافع ملی ضربه بزنیم. وی با تاکید بر اینکه دولت حتماً نقص دارد گفت: مردم درد را از من و شما بهتر می‌دانند. مردم انتظار علاج مشکلات به صورت دائم دارند و درمان موقت را نمی‌پسندند .
رئیس جمهور از استفاده واژه بحران در مسائل کشور انتقاد کرد و گفت: ما اکنون در مرحله آسیب و در بعضی موارد در لبه تهدید هستیم. باید دست به دست هم بدهیم تا از این مشکلات عبور کنیم.

قیمت ارز متعادل‌تر شود
روحانی تصریح کرد: مردم از تحریم و تهدیدات خارجی نمی‌ترسند. مردم از دعوای بین خودمان می‌ترسند.
رئیس‌جمهور درباره قیمت ارز گفت: مردم بدانند تلاش دولت بر این است که این قیمت متعادل‌تر بشود.
وی ادامه داد: ما داریم برای ماه‌های آینده و سال آینده کار احتیاطی انجام می‌دهیم. به رئیس بانک مرکزی گفته‌ام که حق استفاده از ذخایر بانک مرکزی را ندارید، دست ما باز نیست و در جاهایی، طلای ما به عنوان پشتوانه اسکناس است.

نمیدانم روحانی رئیس‌جمهور سوئیس است یا ایران
دراین جلسه حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم نیز درباره آمارها اظهار داشت: باید بگویم اگر چنین آمارهایی صحت داشته باشد باید در چند جا نمود پیدا کند، به عنوان مثال در این پنج سالی که دولت در اختیار روحانی بوده تقاضای ارز روند کاهشی پیدا کند.
ذوالنور ادامه داد: همچنین باید جنس خارجی در بازار کم شده باشد و تولیدات داخلی بیشتر فعال شده باشد.
وی گفت: ۶ سال است که شما رئیس دولت هستید تاکنون هنوز نماینده ویژه در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نداشتید.
ذوالنور عنوان کرد: مردم یادشان هست که گفتید با روز اول اجرایی شدن برجام تمامی تحریم‌ها لغو خواهد شد، مقام معظم رهبری فرمودند هدف این مذاکرات رفع تحریم‌ها بود و اگر نشود خسارت محض است.
نماینده مردم قم افزود: من چند سوال می‌کنم این ارتباط با بانک‌های بزرگ دنیا است یا بانک‌های کوچک؟ سیستم بانکداری اروپا جزیره‌ای است یا منسجم و یکپارچه؟ چرا با بانک‌های محلی و درپیتی مشکل نرم افزاری نداریم اما با بانک‌های بزرگی بیشتر است مشکل داریم؟
وی خاطرنشان کرد: اگر ارجاع به FATF و کنوانسیون‌های مربوطه می‌دهید از ۴۹ اقدام که ما اکثر آن را اجرا کردیم، پالرمو هم که از مجلس عبور کرد و در اختیار شورای نگهبان است. یک کنوانسیون مقابله با منابع مالی تروریسم باقی مانده دو سال که ما مشکل FATF نداشتیم پس چرا بانک‌های بزرگ دنیا با ما ارتباط برقرار نکردند. چرا می‌خواهید آدرس دیگری به ما بدهید؟
ذوالنور افزود: مشکل این است که در مذاکرات برجام نتوانستید تضمین بگیرد اگر ۱۰۰ FATF را هم حل کنید ،تحریم برداشته نمی‌شود.
نماینده مردم قم در مجلس تصریح کرد: نمی‌دانم جنابعالی رئیس‌جمهور سوئیس هستید یا رئیس‌جمهور جمهوری اسلامی؟
وی ادامه داد: در سال سوم ریاست جمهوری دوره قبلی شما در ضیافت افطار مقام معظم رهبری فرمودید در این سه سال ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار شغل ایجاد کردید سال آخر هم جهانگیری اعلام کرد ۷۰۰ هزار شغل ایجاد شده است پس این می‌شود ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار شغل اما امروز شما اعلام کردید در این پنج سال ۲ میلیون و اندی شغل ایجاد کردیم این تضادهای آماری را ما باید چگونه بفهمیم.
وی با اشاره به اینکه مگر با حلوا حلوا دهن مردم شیرین می‌شود؟ گفت :‌با آمارهای این چنینی که مردم خیال‌شان راحت نمی‌شود، مشکل سوء مدیریت و مشورت نکردن با کارشناسان و استفاده نکردن از ابزارهای علمی است، مشکل خودشیفتگی است.
وی گفت: یک کاخ آرزو به نام برجام ساختید که با یک لگد ترامپ خراب شد شما گزینه بعدی نداشتید،‌اقتصاد مقاومتی و تکیه بر توانمندی داخلی جدی گرفته نشد وارتباط با همسایگان فراموش شد بارها فرمودید اگر آمریکایی‌ها خارج شوند ما برای گزینه‌های مختلف سناریو داریم باید بگویید سناریوی شما با رفتن ترامپ چه بود؟

رای منفی نمایندگان مجلس
نمایندگان مجلس به رای گیری علنی برای سوال از رئیس جمهور رای منفی دادند.
این رای گیری پس از تقدیم درخواست ۲۹ نماینده مجلس برای راگیری با ورقه و علنی صورت گرفت که نهایتا وکلای ملت به آن رای منفی دادند.
علی لاریجانی پس از پایان توضیحات طراحان سوال از رئیس‌جمهور و همچنین پاسخ‌های روحانی، اعلام طراحان سوال مبنی بر اینکه از پاسخ های روحانی قانع نشدند و خواستار رأی‌گیری از صحن علنی مجلس شدند.بدین ترتیب طبق آیین‌نامه داخلی پارلمان، تک‌تک سوالات را به صورت جداگانه به رأی وکلای ملت گذاشت . پس اعلام نتیجه رای منفی نیز سوالات به قوه قضاییه ارسال شد.

کد مطلب: 105832
 
Share/Save/Bookmark
 


۱۳۹۷-۰۶-۰۷ ۰۲:۰۷:۱۵
يادتان باشد حرفهاي چرنديات روحاني هيچيك از مردم را قانع نكرد
روحاني حرف مفت ميزند
رييس جمهور گفت : ذخيره ارز زياده ميتوانم همين الان به رييس بانك مركزي دستور دهم قيمت ارز را به نرخ شهريور سال گذشته برگرداند!
الان موقع پس انداز نيست
گراني كمر مردم را شكسته
روحاني دلار را بياورد پايين
والسلام