میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۲۱:۲۳
 
 
آبی ها در ccu
آبی ها در ccu
 

تیم فوتبال ذوب آهن با پیروزی مقابل استقلال سومین شکست آبی‌پوشان تهرانی را در لیگ نهم رقم زد.
استقلال تهران که فصل را با پیروزی برابر گسترش فولاد آغاز کرده بود، خیلی زود روند پیروزی‌های خود را با شکست برابر سپاهان در ورزشگاه آزادی منقطع دید و از نو حرکتی را آغاز کرد. آن‌ها ابتدا در شیراز فجر را در هم کوبیدند و در ادامه در آزادی صبا را با بردی خفیف پشت سر گذاشتند و در ادامه در گیلان، داماش را شکست دادند و بار دیگر در آزادی راه‌آهن را شکست دادند تا آبی‌پوشان ۴ پیروزی متوالی کسب کنند و امیدها را بیش از پیش زنده کنند و هواداران را به اولین دبل استقلال در قهرمانی امیدوار کنند. اما این روند در تختی اهواز توسط شاگردان تازه لیگ‌ برتری شده‌ عبداله ویسی پاره شد و به اولین شکست خارج از خانه قلعه‌نویی و شاگردانش انجامید. قلعه‌نویی با استقلال در دربی فراتر از انتظار نبود و مطابق همیشه محتاطانه عمل کرد تا از شکست بگریزد. اما گام بعد از دربی نیز درست مشابه گام قبل از آن بود، یک شکست ۲-۰ و قاطع دیگر !
استقلال در این فصل نه تنها خوب نتیجه نمی گیرد بلکه برخلاف ادعای مربی پرافتخارش بازی خوبی هم به اجرا نمی گذارد، هرچند او معتقد است تیمش موقعیت های گلزنی پر شماری روی دروازه حریفان بوجود می آورد، اما واقعیت چیز دیگری است. ارسال های بلند از میانه های زمین و حتی سانتر از جناحین از فواصلی بسیار دورتر از محوطه جریمه دیگر یک شیوه دستیابی به دروازه رقبا نیست و این فوتبال سال هاست که منسوخ گشته و دیگر طرفداری ندارد.
اشتباهات داوری، بی پولی و خلأ بازی ساز... شاید بهانه های خوبی باشند اما مقصر همه این ها قلعه نویی است! بله، قلعه نویی. در همین دیدار با ذوب آهن به صراحت می توان گفت یک پنالتی استقلال نادیده گرفته شد اما واکنش ژنرال نسبت به این موضوع کاملاً به ضرر آبی های پایتخت تمام شد. نظری پس از این صحنه مشکوک، بارها به قصد مجاب کردن داور برای اعلان ضربه پنالتی توپ های متعددی را از دست داد. در حالی که اگر سرمربی تیمش در روز عادی خود بود قطعا او را بابت چنین نمایشی سرزنش می کرد، چه برسد به آنکه بخواهد با اعتراض های ممتد از وی حمایت کند.
شاید بی پولی عامل تمام این فشارها بر روی سرمربی باتجربه آبی پوشان باشد اما او نباید با عصبانیت به بازیکنان تیمش استرس وارد آورد و بهانه ای به دست بازیکنان بدهد. اوضاع نابسامان استقلال به اندازه کافی بر همگان روشن است ونیاز به یادآوری آن، به خصوص توسط سرمربی تیم، که مسئول مسائل فنی تیم است و نه مالی نیست.
مهمترین نکته که ارتباط مستقیم با ژنرال دارد این است که او پس از فروش جباری به سپاهان، چاره ای برای بازی سازی در تیمش نیندیشیده. شاید مصدومیت جمشیدیان و شرایط خاص لاوره به اندازه کافی ما را مجاب کند که مربی دستش خالی است و او مقصر نیست اما پس وظیفه سرمربی چه می شود؟ قلعه نویی با آن کارنامه درخشان یادش رفته که در تمام این سال ها تیم کاملی در اختیار داشته و این یکی از تاثیرگذارترین عوامل موفقیت هایش بوده اند و حالا وقت آن است که هنر چیدمان نفرات نصف و نیمه تیمش را به رخ بکشد، مگر نه اینکه او مدعی ترین سرمربی داخلی برای نشستن روی نیمکت تیم ملی است؟!
استقلال بازی ساز ندار اما چاره کار که دارد. دست روی دست گذاشتن امیرخان خطاست و او باید فرصت بروز توانایی های فنی اش را مغتنم شمارد، به خصوص حالا که دستیار موجه ای چون مجید صالح را در کنارش نمی بیند.
استقلال سه هافبک تدافعی فوق العاده دارد که داشتن هر کدام از آنها آرزوی هر تیمی است اما با این وجود و درحالی که استقلال از هر سه نفر به طور همزمان در زمین بهره می گیرد باز مدافعین میانی این تیم هستند که در کناره ها روی بازیکن صاحب توپ حریف می آیند و خیلی آماتور گونه عمق دفاعیشان را خالی می کنند.
در فاز هجومی نیز آبی ها به جای استفاده از پاس های عمقی توسط همین سه نفر مرتب توپ را در عرض به گردش در می آورند و اینگونه عملاً خطری بر روی دروازه حریف ایجاد نمی کنند. ضمن آنکه وقتی تیمی با سه هافبک، با چنین خصوصیاتی بازی می کند (مثل بعضی بازی های رئال مورینیو که آلونسو، خدیرا و پپه در میانه زمین بودند) قطعا نیاز به دو بال کناری سرعتی و تکنیکی دارد که قلعه نویی یا از آن غافل مانده و یا در انتخاب این نفرات اشتباه کرده است.
نکته دیگر خط هافبک استقلال نقش نامعلوم آندو است. تیموریان که جنگندگی اش بارزترین ویژگی اوست در کناره ها هرز می دود و سانترهای در حال حرکت ضعیفی انجام می دهد، برخلاف آنچه روی ضربات کاشته از او می بینیم. او یا ساموئل و حتی نکونام این قدرت را دارند که از همان میانه های زمین پاس های قطری ارسال کنند، کاری که تا به امروز در تیم استقلال صادقی و عمران زاده بیشتر از این سه انجامش داده اند و طبیعی هم هست که موفقیت آمیز نبوده.
با این تفاسیر بهتر است ژنرال دست از به کار بردن الفاظی چون اجنبی پرستی و پیله کردن به برنامه نود بردارد و با بهره گرفتن از انتقادات، تمرکزش را روی کار تیمش بگذارد تا اشکال ها را مرتفع سازد. استقلال از امروز نماینده ایران است و هیچ ایرانی ای حاضر به شکستش نیست، شک نکنید.
و اما حالا استقلال در آستانه‌ یک دیدار مهم قرار دارد، دیداری در چارچوب مرحله‌ یک‌چهارم نهائی لیگ قهرمانان آسیا. استقلال باید در بازی برگشت در تایلند به مصاف بوریرامی بروند که شاگردان قلعه‌نویی به زحمت در آزادی با یک سانتر ناخواسته موفق شدند برابر آن‌ها پیروز شوند. اما حالا آن‌ها با سه دیدار ناامید کننده هواداران را به شدت نگران کرده‌اند، نگران چهارمین ناکامی متوالی و البته بزرگ‌ترین ناکامی فصل و شاید بزرگ‌ترین ناکامی دوران حرفه‌ای قلعه‌نویی ! 

شرح گلها
۱-۰ ذوب آهن سانتر روح الله عرب در دهانه دروازه استقلال با ضربه سر مهدی رجب زاده وارد گل شد.
۲-۰ ذوب آهن فرار وپاس روبه بیرون مرتضی تبریزی با شوت محکم قاسم حدادی فر برای مرتبه دوم دروازه رحمتی را فروپاشاند.

کد مطلب: 83493
, مولف : مهدي طلايي
 
Share/Save/Bookmark