میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۱
 
 
از ترور لینکلن تا کندی و شاید ترامپ!
تاریخ آمریکا تاکنون شاهد ترور و مرگ ناشی از ترور شماری از روسای جمهور این کشور بوده است...

تاریخ آمریکا تاکنون شاهد ترور و مرگ ناشی از ترور شماری از روسای جمهور این کشور بوده است.
از ترور لینکلن تا کندی و شاید ترامپ!خبرگزاری میزان - کودتا برای هر کشوری هزینه زاست، حتی اگر این کودتا برای آن کشور بدون خون ریزی و قتل عام باشد.
آمریکا ظرفیت کودتا را دارد، اما پتانسیل این کشور به خاطر سوابق گذشته آن این نظریه را تقویت می‌کند که آیا احتمال ترور «دونالد ترامپ» می‌رود یا نه؟!
تاریخ آمریکا شاهد چهار ترور بوده است، در این ترور‌ها ۴ رییس جمهور این کشور ترور شده اند که باعث مرگ آنها شده است. نخستین رییس جمهوری که ترور شد، «آبراهام لینکلن»، شانزدهمین رییس جمهوری آمریکا بود.
دومین رییس جمهوری که در آمریکا ترور شد، «جیمز آبرام گارفیلد»، نام داشت؛«گارفیلد»، بیستمین رییس جمهور آمریکا بود. سومین رییس جمهور ترور شده آمریکا، «ویلیام مک کینلی» نام دارد؛ او نیز از حزب جمهوریخواه بود؛ او بیست و پنجمین رییس جمهور آمریکا بود که ترور شد. اما آخرین رئیس جمهور آمریکا که ترور شده «جان اف کندی»، از حزب دموکرات آمریکاست.
«کندی»، جوان‌ترین رییس جمهور آمریکا بود؛ او در سال ۱۹۶۳ ترور شد و راز ترور او نیز تاکنون پنهان مانده است.
ترور‌هایی که در این سطح در آمریکا انجام شده همگی داخلی بوده است. برخی اعتقاد دارند که نظام حاکم بر آمریکا دست به چنین ترور‌هایی زده است، دلایل گوناگونی نیز مطرح می‌کنند، به عنوان مثال «آبراهام لینکلن» را به خاطر لغو قانون برده داری ترور کردند.
گمانه‌ها در باره چرایی ترور این چهار رییس جمهور زیاد است، اما هر چه هست، اقدام تروریستی است که در آمریکا و علیه روسای جمهور این کشور انجام شده است.
البته هستند روسای جمهوری که ترور شدند، اما جان سالم به در بردند، «رونالد ریگان»، یکی از آن‌هاست.
«رونالد ریگان»، در تاریخ ۳۰ مارس سال ۱۹۸۱ تنها ۶۹ روز پس از شروع ریاست جمهوری ترور شد؛ وی هنگام خروج، پس از سخنرانی در هتل هیلتون واشنگتن، به همراه سه نفر دیگر با شلیک گلوله «جان هینکلی»، زخمی شدند. انگیزه «هینکلی»، برای حمله، تحت تأثیر قرار دادن بازیگر زن، «جودی فاستر» اعلام شد که پس از دیدن او در فیلم «راننده تاکسی»، دلداده اش شده بود.
«هینکلی»، پس از اقدام به ترور «ریگان»، بازداشت و در سال ۲۰۱۶ میلادی از تیمارستان آزاد شد؛ او ۳۵ سال را در زندان و تیمارستان گذراند. ترور‌ها همه داخلی بود، یعنی عوامل خارجی یا افراد غیر آمریکایی دست به ترور نزدند.
عاملان ترور یا در صحنه ترور هدف قرار گرفتند یا مانند «هینکلی» سر از تیمارستان روانی در آوردند و دلیل هیچ کدام از ترور‌ها و وابستگی آنها روشن نشد. اما می‌توان گفت که این چهار رییس جمهور خط قرمز‌های آمریکا را زیر پا گذاشته بودند؛ آمریکا برای خود ضوابط و چارچوب‌هایی دارد که هر شخص از هر حزبی به ریاست جمهوری و کاخ سفید می‌رسد، باید آنها را رعایت کند، در غیر این صورت یا حذف فیزیکی می‌شود یا ترور شخصیتی. با بررسی سوابق ترور روسای جمهور در آمریکا این ذهنیت ایجاد می‌شود که آیا احتمال دارد که ترامپ نیز ترور شود؟! «دونالد ترامپ» که رییس جمهور آمریکاست، در دور اول ریاست جمهوری که ماه‌های پایانی آن را می‎گذراند، آمریکا را با چالش‌های بسیاری روبرو کرده است. ترامپ، زنجیر وار در حال ادامه اشتباهاتی است که برای آمریکا هزینه ساز و دردسر ساز گشته است. نظام حاکمیتی آمریکا اکنون در حال مدارا با ترامپ است، این نظام سعی دارد تا کم هزینه‌ترین راه را برای کنار گذاشتن ترامپ بیابد، ظاهراً کم هزینه‌ترین راه رسیدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است که چند ماه دیگر در آمریکا برگزار خواهد شد و بر اساس نظر سنجی «سی ان ان»، ترامپ ۲۰ درصد شانس پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را دارد. اگر این آمار نظر سنجی درست باشد، تحمل ترامپ برای آمریکایی‌ها آسان‌تر خواهد بود، اما اگر به واقیعت نپیوندد و «دونالد ترامپ»، برای دومین بار رییس جمهور آمریکا شد، آنگاه گزینه‌ها می‌تواند تغییر کند.
چه بسا تاکنون نیز طراحی ترور «دونالد ترامپ»، در پشت پرده حاکمیت و زیر سایه سنگین بازیگردانان اصلی آمریکا انجام شده باشد و در انتظار فرصت مناسب برای اجرای عملیات هستند. نباید در قبال آمریکا احتمالات و پیش بینی‌ها را نادیده گرفت، آمریکا آبستن تحولاتی است که برای نتیجه گیری از این تحولات زمان بیشتری نیاز است.

کد مطلب: 114139
 
Share/Save/Bookmark