میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۶
 
 
کارتر چشم به چه دارد؟
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در حالی سفری دوره‌ای به بحرین، عراق، افغانستان داشته و اکنون...

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در حالی سفری دوره‌ای به بحرین، عراق، افغانستان داشته و اکنون برای حضور در نشست گروه ۷ در ژاپن به سر می‌برد که منابع خبری از سفر دوره‌ای وزیر دفاع آمریکا خبر داده‌اند. وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که اشتون کارتر واشنگتن را به مقصد آسیا و منطقه خاورمیانه ترک کرده است. این سفر دوره‌ای به کشورهایی نظیر هند، فیلیپین، امارات و عربستان خواهد بود.
این سفر در حالی صورت می‌گیرد که دو مبحث اصلی در ورای آن مطرح شده است. در باب سفر به شرق آسیا، آمریکایی‌ها ادعای حمایت از متحدان خود را مطرح کرده‌اند چنانکه کارتر در اندیشکده روابط خارجی در نیویورک روز جمعه گفت:‌ تمامی کشورهای منطقه همجوار با چین از ما خواسته‌اند تا کارهای بیشتری در مقابل چین انجام دهیم. وزیر دفاع آمریکا همچنین در توقف خود در فیلیپین نیز از پایگاه هوایی "آنتونیو باتیستا" در جزیره پاوالان بازدید می‌کند. در همین حال منابع خبری اعلام کرده‌اند آمریکا و هند در حال همکاری در زمینه طراحی ناو هواپیمابر، تکنولوژی موتور جت و بسیاری دیگر از اقدامات و همکاری‌ها در زمینه تولید جنگنده هستند. با توجه به این شرایط می‌توان گفت که سفر کارتر به شرق آسیا در چارچوب سیاست‌های ضد چینی آمریکا صورت می‌گیرد که با واژه اقدام برای حمایت از متحدان صورت می‌گیرد. آمریکا در سالهای اخیر تحرکات بسیاری برای نظامی کردن شرق آسیا صورت داده و با چین هراسی به دنبال توجیه نظامی‌گری خود در این منطقه است. آمریکا بااین تحرکات در حالی به توسعه نظامی و مهار کل منطقه می‌پردازد که تسلیم سازی چین در برابر سیاست‌های جهانی خود را پیگیری می‌نماید. رفتاری که واکنش تند پکن را به همراه داشته و درباره رفتارهای آمریکا در منطقه از جمله در چین جنوبی هشدار داده است.
تنش‌ها میان دو کشور زمانی آشکارتر می‌شود و سفر کارتر به شرق در حالی صورت می‌گیرد که وزیر دفاع آمریکا قرار نیست توقفی در چین داشته باشد.
محور دیگر سفر کارتر را حضور در غرب آسیا با محوریت امارات و عربستان تشکیل می‌دهد. او قرار است در نشست وزرای دفاع شورای همکاری خیلج فارس پیش از نشست روسای شورای همکاری با حضور باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در ۲۱ آوریل حضور یابد. این سفر ادامه تحرکات آمریکا برای نظامی کردن منطقه است چنانکه کری اخیرا در نشست بحرین رسما از تقویت همکاری آمریکا و ناتو با شورای همکاری خلیج فارس در باب آنچه مبارزه با تروریسم و امنیت منطقه نامید، خبر داد. همکاری که با توجه به سابقه آمریکا در منطقه در یک قالب مفهوم می‌یابد و آن افزایش حمایت از تروریسم برای استمرار بحران در منطقه است نتیجه آن ادامه جنایات تروریست‌ها در سوریه و عراق، جنایات سعودی در یمن و صهیونیست‌ها در فلسطین است.

کد مطلب: 95463
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark