میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۰
 
 
ناگفته‌ای از عین الاسد
عین الاسد واژه‌ای است که شاید زمانی صرفا برای محافل خبری و نظامی‌ها شناخته شده بود و می دانستند که وقتی گفته می‌شود عین الاسد یعنی چه...

عین الاسد واژه‌ای است که شاید زمانی صرفا برای محافل خبری و نظامی‌ها شناخته شده بود و می دانستند که وقتی گفته می‌شود عین الاسد یعنی چه. وقتی نام عین الاسد می‌آید یعنی بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در منطقه که در کنار فراوانی نیروی انسانی دارای مدرن ترین تجهیزات نظامی و راداری است. مکانی به وسعت ۱۰ کیلومتر که به یک شهر می‌ماند تا پایگاه نظامی. اما این روزها نام عین الاسد به یکی از کلید واژه‌هایی مبدل شده که تمام جهان حتی مردم کوچه بازار نیز دیگر مفهوم آن را می‌دانند.
عین الاسد یعنی جایی که توان نظامی و دفاعی ایران آن را به کابوسی برای آمریکا مبدل ساخت. در کنار آنچه در باب عین الاسد مطرح می‌شود یک نکته مهم وجود دارد و آن اینکه عین الاسد را می‌توان نمودی از رسوایی رسانه‌ای آمریکا دانست. آمریکا ادعا دارد که با مردمش و جهان صادق است و با این ادعا نیز جوسازی گسترده‌ای را علیه سایر کشورها ایجاد می‌کند که نمود آن را در قبال سقوط هواپیمای اوکراینی می‌توان مشاهده کرد. آمریکا در حالی در فضای رسانه‌ای تلاش نموده تا دو روز تاخیر ایران در بیان دلایل سقوط هواپیما را نشانه عدم صداقت ایران عنوان و به تحریک احساسات پاک ملت ایران بپردازد که رفتار آمریکا در عین الاسد را با همان فضای رسانه‌ای پنهان می‌سازد.
ایالات متحده آمریکا در حالی به مرور درهای پایگاه عین‌الاسد را به روی برخی خبرنگاران و رسانه‌های گزینش شده می‌گشاید که دست کم ۵ روز از موشک باران این پایگاه توسط نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌گذرد و عملا آنچه که از عمق خسارتها قرار بوده از نگاه دوربین‌‌ رسانه‌ها پنهان شود، مخفی شده است. خبرنگار سی ان ان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های دولتی و البته با رویکرد اطلاعاتی و امنیتی در حالی وارد عین الاسد شد که ۵ روز این محل بر روی خبرنگاران بسته بود و عملا هیچ اطلاع رسانی در این زمینه صورت نگرفت. فارغ از هیاهوی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی وابسته به غرب، دقت نظر در عملکرد و شیوه اطلاع‌رسانی کاخ سفید به ویژه شخص دونالد ترامپ، پس از انهدام پایگاه عین‌الاسد از یک سو و عملکرد جمهوری اسلامی ایران پس از سقوط هواپیمای اوکراینی از سوی دیگر، به روشنی مشخص خواهد کرد که صفت دروغ‌گو و پنهان‌کار حقیقتا برازنده کیست. عقده‌گشایی آمریکایی‌ها پس از سیلی سخت ایران، آنقدر برایشان اهمیت داشت که در کنار بازی رسانه‌ای، حتی پای سفیر دولت انگلیس در تهران را هم به ماجرا باز کردند و به او ماموریت دادند تا شخصا در تجمعات غیرقانونی عصر روز شنبه حضور یافته و عرض اندام کند. پایگاه عین الاسد را نباید صرفا یک پایگاه نظامی دانست بلکه با کمی دقت نظر می‌توان دریافت که عین الاسد در واقع نماد بی صداقتی آمریکایی در قبال مردم و محافل رسانه‌ای اش است حال آنکه با جوسازی رسانه‌ای علیه ایران به دنبال پنهان سازی این واقعیت است و سعی دارد تا خفقان حاکم بر آمریکا را کم رنگ و حاشیه سازد. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 112438
 
Share/Save/Bookmark