میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۵۹
 
 
گزارش سری ژنرال رژیم صهیونیستی؛
هراس افسران اسرائیلی از رزمندگان حزب الله

محافل نظامی رژیم صهیونیستی به شدت نگران هرگونه جنگ با رزمندگان حزب الله که به اذعان آنها پس از کسب تجارب جنگی در کنار نیروهای روس در سوریه توانمندتر شده اند، هستند.
گزارش سری «اسحاق برک» ژنرال احتیاط ارتش رژیم صهیونیستی مبنی بر آماده نبودن ارتش این رژیم برای ورود به جنگ گسترده موجبات خشم تل آویو را فراهم ساخته و این موضوع سبب شده است که بحث تشکیل کمیته حقیقت یاب خارجی مطرح شود.
بر اساس گزارش رسانه‌های رژیم صهیونیستی، قضات برجسته ضمن رد برداشت‌ها درباره ارتش آنرا در اوج آمادگی می‌دانند این در حالی است که بسیاری از نظرات ژنرال برک( ضعف نیروی زمینی ارتش اسرائیل) حمایت می‌کنند. گادی آیزنکوت رئیس ستاد ارتش اسرائیل اقدام به تشکیل کمیته تحقیق کرده؛ اما این اقدام نیز با انتقاداتی روبرو شده است.
طبق این گزارش؛ دشمن اصلی اسرائیل حزب الله لبنان است که با ورود به جنگ سوریه طی هفت سال گذشته تجربه جنگی بسیار بالایی به دست آورده است به ویژه که شانه به شانه نیروهای روسی جنگیده است.
رای الیوم در ادامه نوشت: منابع امنیتی در تل آویو اعلام کرده اند که افسران اسرائیلی از نیروهای حزب الله که هم اکنون از تبحر جنگی بیشتری در مقایسه با نظامیان اسرائیلی برخوردار شده اند احساس نگرانی می‌کنند و نگرانی عمیق تر آن است که نیروی زمینی اسرائیل بخواهد وارد جنگ تمام عیار با حزب الله لبنان شود. به گفته این منابع؛ تشکیلات منظم و احتیاط فاقد توان پیروزی سریع ضد دشمن خواهند بود و این یگانهای زرهی را به جنگ فرسایشی سوق می‌دهد.
این رسانه می‌نویسد: آنچه در رسانه‌های اسرائیلی منتشر می‌شود، نشان دهنده این است که ارتش اسرائیل تمام تلاش خود را به کار می‌بندد تا وارد جنگ زمینی با حزب الله و حماس که جنگ چریکی را دنبال می‌کنند، نشود. تجارب تاریخی ثابت کرده است که ارتش منظم در مقابله با گروههایی که به جنگ چریکی روی می‌آورند با سختی روبرو می‌شوند و آنچه در جریان جنگ سال ۲۰۰۶ ضد لبنان رخ داد و بر سر ارتش اسرائیل آمد گواه این مدعاست. همچنین سناریوی جنگ وحشیانه به غزه در تابستان ۲۰۱۴ که اسرائیل آنرا عملیات صخره استوار خواند، مجددا مطرح شده است که در محله الشجاعیه غزه درگرفت و به کشته و زخمی شدن دهها نفر از نیروهای تیپ گولانی که از قوی ترین واحدهای ارتش اشغالگر محسوب می‌شوند، انجامید. علت شکست از گروههای فلسطینی این بود که آنها به جنگ چریکی روی آوردند.
رای الیوم نوشت: علاوه بر آنچه ذکر شد؛ طبق تحلیل عاموس هارئیل تحلیلگر امور نظامی روزنامه هآرتص، هنوز نیروی زمینی اسرائیل از مشکلات عدیده‌ای رنج می‌برد که ورود به جنگ زمینی را به مثابه کابوسی می‌بیند که از رویارویی با آن از بیم تلفات می‌هراسد. این تحلیلگر که روابط محکمی با نهادهای امنیتی اسرائیل دارد به نقل از منابعی در تل آویو اعلام کرده است که جنگ سال ۲۰۱۴ ضد غزه میزان توان نیروی زمینی اسرائیل را آشکار کرد و آخرین حلقه ناامید کننده‌ای بود که از جنگ سال ۲۰۰۶ ضد لبنان شروع شده است.

کد مطلب: 106327
 
Share/Save/Bookmark