میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۶
 
 
همزمان با تظاهرات حامیان ترامپ برای ابطال نتایج انتخابات صورت گرفت
واشنگتن در تسخیر گارد ملی
واشنگتن در تسخیر گارد ملی
 

بحران سیاسی و امنیتی در آمریکا ابعاد تازه‌تری گرفته است چنانکه همزمان با تاکید ترامپ مبنی بر عدم تحویل کاخ سفید، در آستانه تظاهرات برنامه‌ریزی شده هواداران ترامپ در پایتخت همزمان با جلسه تأیید نهایی بایدن بعنوان رئیس‌‌جمهور بعدی، گارد ملی آمریکا در «واشنگتن‌ دی سی» به حالت آماده‌باش درآمد و درباره حمل هرگونه سلاح گرم هشدار داد.
در حالیکه امروز جلسه ۶ ژانویه (۱۷ دی ماه) کنگره آمریکا به ریاست «مایک پنس» معاون «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای تأیید نهایی آراء الکترال کالج و نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۳ آبان) تشکیل می‌شود، نیروهای گارد ملی آمریکا در «واشنگتن‌ دی سی» برای مقابله با خشونت‌های احتمالی طرفداران ترامپ به حالت آماده باش درآمدند.هواداران ترامپ قصد دارند در پایتخت ایالات متحده با برگزاری تظاهرات گسترده، ادعاهای اثبات نشده ترامپ درباره تقلب گسترده در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را تکرار کنند.پلیس واشنگتن دی سی در سراسر مرکز شهر تابلوهایی را نصب کرده که در آن در خصوص حمل هرگونه سلاح گرم هشدار داده و آن را غیرقانونی اعلام کرده است.
از طرف دیگر، «رابرت کونتی» رئیس‌ پلیس موقت واشنگتن دی سی از شهروندان آمریکایی درخواست کرده‌اند که در صورت مشاهده هرگونه فرد مسلح خیلی فوری به پلیس گزارش دهند.هشدارهای پلیس پایتخت ایالات متحده در حالی مطرح شده است که «انریکه تاریو» رهبر گروه راست‌افراطی «پراود بویز» (پسران مغرور) در واشنگتن به اتهام تخریب اموال عمومی و خشونت‌های مربوط با شلیک گلوله در تظاهرات پیشین طرفداران ترامپ بازداشت شد. «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا بامداد سه‌شنبه بار دیگر ادعاهای خود درباره وقوع تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را تکرار کرد و گفت که «لیبرال دموکرات‌ها»، کاخ سفید را تصاحب نخواهند کرد.ترامپ که در یک سخنرانی در ایالت جورجیا برای حمایت از نامزدهای حزب جمهوری‌خواه در انتخابات مجلس سنا حضور داشت گفت: «امکان ندارد ما در جورجیا باخته باشیم. دو تا انتخابات داشتیم در هر دو برنده شدم.»او در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر اینکه به تلاش برای تغییر نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه خواهد داد به صورت تلویحی گفت که «جو بایدن»، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا به عنوان رئیس‌جمهور وارد کاخ سفید نخواهد شد.
او گفت: «اگر مجلس سنا و کاخ سفید دست دموکرات‌ها بیفتد - البته این کاخ سفید دست آنها نخواهد افتاد- با تمام توانمان مبارزه خواهیم کرد.» ترامپ در بخشی از سخنانش هم تأکید کرد شکست در انتخابات را نمی‌پذیرد. ترامپ همچنین ابراز امیدواری کرد «مایک پنس»، معاون رئیس‌جمهور آمریکا از جایگاهش به عنوان رئیس‌ مجلس سنا استفاده کرده و به او برای تغییر نتیجه انتخابات کمک کند.
از سوی دیگر جمع کثیری از کنشگران مذهبی و اجتماعی آمریکا در بیانیه‌ای خطاب به کنگره، تلاش‌ها برای کارشکنی در اعلام نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ را محکوم کردند.در بخشی از این بیانیه می‌خوانیم: به عنوان شهروندانی معتقد، آرزومند آن هستیم که روند انتقال قدرت به گونه‌ای صلح‌آمیز و شایسته انجام شود. به تاخیر انداختن و یا طرح اعتراض در جلسه ۶ ژانویه، تغییری در اراده مردم آمریکا و نتیجه انتخابات ایجاد نخواهد کرد.قرار است ۱۴۰ نماینده و ۱۱ سناتور جمهوریخواه، روند تائید پیروزی بایدن را با وقفه مواجه کنند. ترامپ هم از مایک پنس معاون ریاست‌جمهوری خواسته، به عنوان رئیس سنا، پیروزی بایدن را تائید نکند حال آنکه وی از اختیار عمل برای ابطال آرای الکترال برخوردار نیست.از سوی دیگر «چیپ روی»، نماینده جمهوریخواه ایالت تگزاس در مجلس نمایندگان آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه خبری «فاکس نیوز»، هشدار داد در صورتی که هم‌حزبی‌هایش اکثریت کرسی‌های سنا را از دست بدهند، نزاعی «شدید» و «داغ» به راه خواهد افتاد.

کد مطلب: 116722
 
Share/Save/Bookmark