میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۱:۴۸
 
 
سفرهاي ابهام‌برانگيز
غرب آسيا (خاورميانه)‌ اين روزها کانون سفرها و رايزني‌هاي مقامات غربي گرديده است. اشتون کارتر وزير دفاع آمريکا...

غرب آسيا (خاورميانه)‌ اين روزها کانون سفرها و رايزني‌هاي مقامات غربي گرديده است. اشتون کارتر وزير دفاع آمريکا به سرزمين‌هاي اشغالي فلسطين، اردن، و عربستان سفر کرده است و جان‌کري وزير خارجه آمريکا نيز سفري رسمي ‌به مصر و کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج‌فارس را آغاز مي‌کند. هلگا اشميت معاون مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا به سرزمين‌هاي اشغالي سفر داشته است. موگريني مسئول سياست خارجه اتحاديه اروپا نيز قبل از سفر به تهران راهي عربستان گرديد. در کنار اين سران آمريکا از جمله اوباما رئيس‌جمهور در کنار برخي سران اروپا با مقامات عربستان، ترکيه و‌... گفت‌وگوي تلفني داشته‌اند.
نکته بسيار مهم آن است که محور اصلي تمام اين سفرها و گفت‌وگوها در يک قالب بوده و آن بررسي مذاکرات هسته‌اي جمهوري اسلامي‌ايران و گروه ۱+۵ است. نکته‌اي که در اين زمينه تاکيد مي‌کنند آن است که توافق مذکور زمينه‌ساز بهبود امنيت در منطقه گرديده است و در عين حال آمريکا و اروپا در حال تفهيم دستاوردها و نتايج مثبت اين توافق براي منطقه هستند.
مجموع اين ادعاها در حالي مطرح مي‌گردد که برآيند نهايي آن القاي تصور تهديد بودن‌ ايران براي منطقه و اقدام غرب براي مهار آن است. اين جوسازي‌ها در حالي صورت مي‌گيرد که بررسي تحولات منطقه نکات قابل توجهي را آشکار مي‌سازد. در سرزمين‌هاي اشغالي فلسطين، رژيم صهيونيستي هر روز به کشتار و اشغالگري بيشتر ادامه مي‌دهد.
عربستان در يمن در حال نسل‌کشي و جنايات جنگي است. در سوريه تروريست‌هاي يمن حمايت ائتلاف عربي، غربي، صهيونيستي و ترکيه همچنان به ويران‌سازي اين سرزمين مي‌پردازند در حالي که اين تروريست‌ها در کنار بعثي‌ها در عراق نيز روزهاي خونيني را ‌ايجاد کرده‌اند.
مجموع اين تحولات در حالي روي مي‌دهد که جمهوري اسلامي‌ايران از يک‌سو ابزارها و امکانات خود براي مبارزه با تروريسم در منطقه را به کار گرفته و تنها کشوري است که در کنار مقاومت، صادقانه براي امنيت منطقه تلاش مي‌کند و از سوي ديگر بر تحقق راهکار سياسي در يمن، عراق، سوريه با محوريت واگذاري امور به مردم و عدم دخالت خارجي تاکيد دارنده برقراري امنيت در اين کشورها را در گرو پايان حمايت‌هاي خارجي از تروريست‌ها مي‌داند.
با اين شرايط به خوبي مي‌توان دريافت که جمهوري اسلامي‌ايران نه تنها تهديدي براي منطقه نمي‌باشد بلکه ريشه برقراري ثبات در منطقه است در حالي که رژيم صهيونيستي، ترکيه و ارتجاع عربي عاملان اصلي بحران در منطقه هستند. در اين شرايط مي‌توان گفت که برجسته‌سازي نام ‌ايران از سوي غرب صرفا براي اجراي پروژه ‌ايران هراسي و از سوي ديگر پنهان‌سازي جنايات سعودي، صهيونيستي و ترکيه در منطقه است که به عنوان پياده‌نظام غرب در منطقه در حال کشتار و جنايت هستند.

کد مطلب: 93122
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark