میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۳۴
 
 
تاکید بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران بر لزوم تشکیل کمیسیون خانواده

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران طی نامه‌ای به نمایندگان مجلس دلایل لزوم تشکیل کمیسیون ویژه خانواده و جمعیت را مطرح کرد.
بسیج دانشجویی در بیانیه خود نوشته؛
«مسأله‌ی مادری، مسأله همسری، مسأله‌ی خانه و خانواده، مسائل بسیار اساسی و حیاتی است. در همه‌ی طرح‌هایی که ما داریم، بایستی خانواده مبنا باشد.»
مقام معظم رهبری
نظر به قرارگیری موضوع تشکیل کمیسیون ویژه خانواده و جمعیت در دستور کار این هفته مجلس شورای اسلامی و عطف به گزارشات متعدد علمی و کارشناسی دفاتر بسیج دانشجویی در هفته‌های اخیر در این رابطه، بار دیگر بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این نامه به طور خلاصه دلایل لزوم تشکیل این کمیسیون ویژه را به استحضار می‌رساند:
اهمیت و فوریت مسئله جمعیت و تاثیر آن در امنیت بخشی آینده کشور در این برهه حساس کنونی بر کسی پوشیده نیست؛ به نحوی که رهبر معظم انقلاب در اکثر پیام‌های اخیرشان در کنار چالش‌های بزرگ کشور از جمله مسئله کرونا و یا مشکلات اقتصادی، این مورد را به طرق گوناگون خاطر نشان کرده اند.
چراکه طبق آمار‌های موجود، کشور ما وارد پنجره جمعیتی شده است که درصورت عدم اقدام مناسب مسئولین، تا چند سال آینده درصورت پایان یافتن این فرصت نهایی، حل این مشکل نیازمند صرف هزینه و زمان چندین برابری نسبت به امروز خواهد بود. از آنجایی که در حال حاضر ریشه اصلی این مشکل، ضعف عملکردی مسئولین امر بوده است، امروز هر گونه اهمال و یا سستی در این مورد خسارت محضی دیگر خواهد آفرید.
با وجود آنکه مسئله جمعیت از ابعاد و پیچیدگی‌های مختص به خود درحیطه‌های فرهنگی، حقوقی، فقهی، اجتماعی، بهداشتی و درمانی، امنیتی، اقتصادی و آِینده پژوهی برخوردار است؛ تولیت این مورد در انحصار کمیسیون فرهنگی قرار گرفته که خود با وجود سایر لوایح، طرح‌ها و دغدغه ها، مطابق ظرفیت مسئله خانواده و جمعیت به آن پرداخته نشده است و سبب ضعف عملکرد مجلس‌های پیشین در این زمینه گشت است. از طرفی بررسی آثار و عواقب سایر قوانین و لوایح مجلس نسبت به نهاد خانواده و مسئله جمعیت و تطابق آن با اسناد بالادستی نیاز به یک ساختار دارای هویت مشخص ذیل مجلس دارد؛ لذا ضروری می‌نماید که با تشکیل کمیسیون ویژه در این مورد علاوه بر اهتمام شایسته و بایسته به مسئله مذکور، کمیسیون فرهنگی را در اهتمام و تمرکز بر سایر وظایف خطیر خود یاری نماید و از پراکندگی و حاشیه سازی در این زمینه توسط ساختار‌های ذیل مجلس شورای اسلامی پرهیز گردد.
با توجه به حضور بیش از ۲۰ نهاد و سازمان مختلف سیاست گذاری، سیاست ورزی و فرهنگی در خصوص موضوع خانواده و جمعیت، ضروری است که در داخل مجلس ساختاری مشخص و ویژه برای این امر تعیین گردد تا از یک سو با تقسیم کار و یا تجمیع برخی ارکان حاکمیتی از موازی کاری سایر بخش‌ها جلوگیری شود و از سویی دیگر بررسی و پیگیری عملکرد مناسب سایر ارکان حکومتی به ویژه معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری از سوی مجلس شورای اسلامی با یک متولی خاص صورت گیرد.

کد مطلب: 114823
 
Share/Save/Bookmark