میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۱۰
 
 
آقای ظریف از مردم درباره برجام بپرسید
آقای ظریف وزیر امور خارجه محترم جمهوری اسلامی ایران! گفته اید...

آقای ظریف وزیر امور خارجه محترم جمهوری اسلامی ایران! گفته اید؛ «آن‌هایی که مردم را نسبت به برجام ناامید کردند، روزی باید در پیشگاه خدا، ملت و قانون پاسخگو باشند.»
برجام چه دستاوردی برای ایران داشت؟ هدف برجام چه بود؟ توافق هسته ای ایران با ۱+۵ با محوریت قرار دادن آمریکا و مذاکره مستقیم با این رژیم چه نتیجه مثبتی را برای جمهوری اسلامی به ارمغان آورد؟ آقای محمد جواد ظریف وزیر خارجه محترم چرا قصد دارید شکست در برجام را به گردن دیگران بیندازید و آن‌هایی را متهم کنید که به اعتقاد شما، مردم را نسبت به برجام ناامید کردند و حتی باید در پیشگاه خدا و ملت و قانون پاسخگو باشند!
آیا غیر از این بود که برجام باید همه تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را لغو می‌کرد؟ آیا امضای جان کری و باراک اوباما تضمین برجام نبود؟
آیا قرار نبود که اوضاع اقتصادی با وعده‌هایی که از سوی شما، تیم هسته ای و دیگر دولتمردان به مردم داده بودید، بهبود یابد؟ واژه لغو تحریم‌ها در کجای توافق هسته ای وجود دارد که شما و دیگر دولتمردان مدام آن را در سخنان خود تکرار می‌کردید در حالی که چنین واژه ای در متن برجام وجود ندارد بلکه واژه تعلیق در توافق هسته ای گنجانده شده است.
شما در تاریخ ۳۰ تیر ۱۳۹۴ به مجلس آمدید و گزارشی از توافق هسته ای را به نمایندگان ارائه دادید و در سخنان خود بارها تاکید کردید که در هیج جای برجام تعلیق تحریم‌ها نیامده و هر کس تعلیق ترجمه کرد، اشتباه کرده، هیچ جای برجم تعلیق نیامده، کلمه تعلیق وجود ندارد. لغو تمام شد.» اما همان زمان آقای احمد توکلی نماینده وقت مجلس کلمه انگلیسی «Suspend» را که در برجام نوشته شده بود به آقای ظریف نشان داد و پاسخ آقای وزیر خارجه چنین بود، «من ندیده بودم!» آیا این پاسخ از سوی وزیر خارجه ای که از صفر تا صد مذاکره هسته ای حضور داشته، قانع کننده است؟ جناب آقای ظریف زحمات و تلاش‌های شما در راهبری تیم مذاکره کننده هسته ای جای خود، اما آیا برجام بدون عیب و ایراد است؟ آن زمانی که برخی دلسوزان و تحلیلگران درباره ضمانت برجام از شما سوال کردند و گفتند چه تضمینی وجود دارد که آمریکا از برجام خارج نشود و با تغییر دولت آیا این امکان وجود ندارد که دولت بعدی بخواهد از برجام خارج شود، یادتان هست چه پاسخ دادید؟ گفتید، آمریکا نمی‌تواند از برجام خارج شود، امضای «کری» تضمین است.
آیا فراموش کردید که رهبر معظم انقلاب اسلامی که در طول مذاکرات، توصیه‌ها، رهنمودها، دستور العمل‌ها و شرویط ۹ گانه را به دولت و تیم مذاکره کننده ابلاغ کردند، فرمودند، «توافق نکردن بهتر از توافق بد است» آیا همچنان توافق هسته ای را یک دستاورد بزرگ و آفتاب تابان و فتح الفتوح می‌دانید؟ آمریکا بدون دردسر از برجام خارج شد، بدون آن که ایران بتواند واکنشی از خود نشان دهد، ساز و کار شکایت از بدعهدی طرف مقابل به گونه ای نگارش شده که اگر ایران از طرف‌های بدعهد شکایت کند، تبعات آن به ایران باز می‌گردد. اگر به شکست‌های سیاسی آمریکا در شورای حکام و سازمان ملل می‌بالید، و دستاورد برجام را انزوای سیاسی آمریکا می‌دانید، هیچ یک از آنها هدف ایران برای رسیدن به توافق هسته ای نبود.
هدف تنها و تنها لغو تحریم‌های اقتصادی علیه ایران به ازای تعطیل کردن فعالیت‌های هسته ای صلح آمیز کشورمان براساس آنچه در برجام به توافق رسیدید، بود.
تحریم‌ها لغو نشد، آمریکا ا برجام خارج شد، اروپا به تعهدات خود عمل نکرد، دلارهای ایران در دیگر کشورها بلوکه شده، ارز افسار گسیخته بالا رفت و فشار اقتصادی بر مردم افزایش یافت. آیا این اتفاقات نتیجه برجام نیست؟ شرمندگی شما برای مردم نان و آب نمی‌شود، حتی اگر آمریکا را مقصر بدانید و بگویید آمریکا میز مذاکره را بآتش کشید؛ چرا که پیش بینی شده بود و همان دلواپسان و کاسبان تحریم که دولت چنین القابی به آنها داده بود، هشدار داده بودند که برجام دستاوردی برای ایران نخواهد داشت، گفته بودند تحریم‌ها لغو نخواهد شد، پیش بینی کرده بودند آمریکا برجام را پاره می‌کند و اروپا به تعهدات خود عمل نخواهد کرد. اکنون ما مانده ایم و برجام و تعهداتی که باید اجرا کنیم که اگر نکنیم در کوتاه ترین زمان، اوضاع تغییر خواهد کرد و حتی کشورهای چین و روسیه نیز مجبور به تبعیت از آمریکا خواهند شد در حالی که بیش از ۵ سال است ایران هیچ بهره ای از توافق هسته ای نبرده است.
گفته اید، «برخی به خاطر منافع اقتصادی، مخالف تصویب FATF هستند. در حالی که این موضوع در مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی و پیوستن به آن رد شده است شما بودید که در مجلس شورای اسلامی گفته بودید؛ «نه من و نه آقای رئیس جمهور تضمین نمی‌دهیم که با تصویب FATF مشکلات کشور حل شود.» برای برجام تضمین گرفته بودید این شد، اف.ای.تی.اف بی تضمین چه بلایی سر کشور می‌آورد؟!
خوب است یک سوزن به خود بزنید یک جوالدوز به آن‌هایی که باید در پیشگاه خدا، مردم و قانون پاسخگو باشند. برجام را که به دست آوردید، اگر حرف مخالفین و منتقدین از همان ابتدا به کرسی نشسته بود و برجام به امضا نرسیده بود چه می‌کردید و چه اتهاماتی به آنها وارد می‌نمودید؟!
منتقدین از برجام خارج شدند، آنها بدعهدی نکردند، مخالفین مانع لغو تحریم‌ها نشدند، بلکه این برجام بود که اوضاع نابسامان کنونی را باعث شد. به میان مردم بیایید و از آنها درباره برجام بپرسید، آنگاه ببنید چه خواهند گفت.

نویسنده: سیاوش کاویانی

کد مطلب: 115598
 
Share/Save/Bookmark