میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۴
 
 
خداحافظ طبابت سلام تجارت!

در حالی که طبابت و حرفه پزشکی از مشاغل خطیر، حساس و ضروری در جامعه به شمار می‌رود به گفته مسئولان وزارت بهداشت ۱۵ هزار پزشک که شماره نظام پزشکی دریافت کرده‌اند در مشاغل دیگر فعالیت می‌کنند.
پزشکی از جمله رشته‌های دانشگاهی است که بسیاری از افراد به امید دست یابی به وضعیت اقتصادی مناسب و جایگاه اجتماعی بالا به سمت آن سوق می‌یابد. علاقه‌مندان به این حوزه زیاداند و داوطلبان هرساله کنکور سراسری موید این مسئله؛ ولی علی‌رغم اینکه در جامعه بسیاری متصور هستند پزشکی رشته پردرآمدی است خود پزشکان این مسئله را قبول ندارند به طوری که رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران اعلام کرده است، بیش از نیمی از این پزشکان به کارهای دیگر می‌پردازند و فعالیت حرفه‌ای نمی‌کنند.
مصطفی قلی‌خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران نیز چند روز پیش اعلام کرد: ۴۰۰ پزشک در تهران داریم که همزمان با کار طبابت، در حوزه واسطه گری ملک نیز فعال هستند و مجوز بنگاه معاملات املاک دارند. البته اعلام این خبر با واکنش‌های مختلفی از مردم همراه شد از جمله اینکه امار بالای خطای پزشکی بخشی از آن به دلیل چند شغله بودن پزشکان است، پزشک باید همه فکرش طبابت باشد و ....

۱۵ هزار پزشک در مشاغل دیگر فعالیت می‌کنند
ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت در مورد اینکه چرا برخی از پزشکان در زمینه مشاورین املاک فعالیت دارند، اظهارداشت: ما دسترسی مشخصی به این اطلاعات نداریم و متأسفانه فعالیت پزشکان در سایر حیطه‌ها از دلایل خاصی برخوردار است که انتخاب دانشجو در دوره پزشکی یکی از این موارد به شمار می‌رود.
وی افزود: دانشجویی که با اجبار خانواده و بدون علاقه به این حیطه وارد می‌شوند نمی‌تواند پزشک خوبی برای جامعه باشد. برخی از افراد که موفق به کسب رتبه مناسب برای حضور در رشته پزشکی نمی‌شوند در دانشگاه‌های معتبر وغیرمتعبر خارج از کشور تحصیل می‌کنند و خواهان ورود به کشور هستند.
سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه مکانیسم ورود به دانشگاه در کشورهای خارجی آسان اما خارج شدن از آنها دشوار است، توضیح داد: در مواقعی گزارش‌ها نشان می‌دهد که ۷۰ درصد این افراد توانایی خارج شدن از دانشگاه و کسب مدرک را ندارد.
وی گفت: اینگونه اتفاقات باعث شده که در حال حاضر ۱۵ هزار پزشک که شماره نظام پزشکی دریافت کرده‌اند در مشاغل دیگر فعالیت کنند که فعالیت در زمینه مشاغل ساختمانی نیز از جمله آنها به شمار می‌رود هر چند ماه آمار دقیقی از فعالین در این بخش نداریم اما باید توجه کنیم که بخش بهداشت و درمان کشور طی سال‌های گذشته خروج سرمایه قابل توجهی برای سایر حوزه‌ها داشته است.

ایران بهشت پزشکان است؟
محمد جهانگیری معاون سازمان نظام پزشکی در ارتباط با فعالیت پزشکان در صنوف مختلف بیان داشت: آمار دقیقی در مورد اینکه چه تعداد پزشک در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کنند نداریم و مسائلی که در این زمینه اعلام می‌شود ممکن است تخمینی باشد البته سایر صنوف می‌توانند این آمار را در حوزه خود استخراج کنند ولی ما در نظام پزشکی چنین مسئله‌ای را دقیق بررسی نکردیم.
وی افزود: درصورتی که پزشکی همراه با مسئله طبابت در حرف دیگر فعالیت کند، مشکلی نداشته و تخلف به شمار نمی‌رود و امروزه پزشکان زیادی در حوزه‌های مختلف همچون تجارت، فعالیت در مجلس شورای اسلامی،خوانندگی، هنرپیشگی و وکالت فعال هستند و نمی‌توان مانع پزشکان از این مسئله شد چراکه عوامل مختلفی از جمله علایق آنها را به این سو سوق می‌دهد.
معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی در مورد اینکه گفته می‌شود ایران بهشت پزشکان است، تأکید کرد: ایران برای همه افرادی که کار می‌کنند بهشت است در مورد درآمد پزشکان باید ساعات مفید کار آنها را در نظر گرفت امروزه براساس برخی از آمارها ساعت مفید فعالیت بسیاری از کارمندان حتی به یک و نیم ساعت هم نمی‌رسد در حالی که پزشکان حداقل ۱۲ ساعت کار مفید داشته و با تحصیلات بالا باید درآمد خوب داشته باشند و زحمت آنها قابل انکار نیست.
جهانگیری با بیان اینکه تعرفه خدمات پزشکی در ایران نسبت به کشورهای منطقه متناسب‌تر یا پایین‌تر است گفت: ‌پزشکان ایرانی بسیار سختکوش بوده و باید توجه داشت که از همه صنوف افراد خاصی ممکن است درآمد بالایی داشته باشند همچون هنرمندان، تجار و فوتبالیست‌ها و در همه اقشار برخی درآمد بالا دارند.

۶۰ درصد پزشکان درآمد حداقلی دارند
وی اعلام کرد: ۶۰ درصد جامعه پزشکی را پزشکان عمومی تشکیل می‌دهد که درآمد آنها حداقل است و باید توجه داشت که پزشکان جزء نخبگان بوده و براساس زحمت و ساعت فعالیت‌شان باید درآمد مناسبی داشته باشند.
معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی عنوان کرد: کار در کشور بسیار زیاد است ولی برخی می‌خواهند درآمد بالا و فعالیت کم داشته باشند در حالی که باید زحمت کشید و در بسیار از صنوف به شدت به دنبال افراد جویای کار هستند. تنها کافی است که خلاق بوده و پشتکار وجود داشته باشد. فارس

کد مطلب: 105391
 
Share/Save/Bookmark