داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۲۹
 
 
اين رسمش نيست
مهسا صحت طلب:
فرمانده انتظامي تهران بزرگ گفته است: براساس هماهنگي‌هاي صورت گرفته با مراجع قضايي و صنف مربوطه و براساس ماده 27 قانون صنفي ورود زنان به اماكن چايخانه و قهوه‌خانه‌هايي كه قليان عرضه مي‌كنند، ممنوع است و از تاريخ 20 تيرماه پليس تهران بزرگ در صورت مشاهده با صنف مربوطه برخورد خواهد كرد.
نظر شما در خصوص اين خبر چيست؟ چنين برخوردي چه معني و مفهومي دارد؟ درست است يا غلط؟ علت ممنوعيت ورود خانم ها به خاطر همان قليان هاي رنگارنگي است كه اين روزها در همه جا پيدا مي شود؟
بگذريم. بياييد بي خيال اين سوال ها شويم. اما... اما بگذاريد يك سوال ديگر هم بپرسيم و بعد برويم سراغ حرف آخر امروز. ببخشيد مگر تا پيش از اين ورود خانم ها به قهوه خانه ها (با قليان و بي قليانش فرقي نمي كند) قانوني بوده؟ از قديم، يعني از زمان پدربزرگ هايمان، قهوه خانه ها جايي بود براي استراحت عناصر ذكور و قشر كارگري كه مي آمد و مي نشست و چاي مي خورد قلياني دود مي كرد و مي رفت. حالا چطور اين وسط خانم ها هم به قهوه خانه راه پيدا كردند، خدا عالم است.
اما حالا بياييم و اين تابلوي "ورود خانم ها ممنوع" را بزنيم سردر قهوه خانه ها. قانون را تازه مي خواهيم قانوني كنيم.
اصلا اگر سردر همه قهوه خانه ها تابلوي ورود ممنوع حتي شما آقاي عزيز هم بزنيم، چه اتفاقي مي‌افتد؟ قهوه‌خانه ها را تعطيل هم كنيم، آب از آب تكان نمي خورد. چرا؟
چون اين روزها همه پارك ها و بوستان هاي شهري و بين شهري، همه تفرجگاه ها و حتي فضاي سبزهاي وسط ميدان ها و كنار بزرگراه ها، تبديل شده به قهوه خانه سيار. قهوه خانه هايي كه همه قشري از كودك تا پيرمرد، دختر و پسر و... در آن كنار هم مي نشينند و بهترين تفريح سالمشان! هم مي شود، همين قلياني كه انگار شده است بهترين سرگرمي عصر ما.
واقعيت اين است كه با اين تابلوها و با اين برخوردها، هيچ چيز درست نمي شود. اين قليان لعنتي آنقدر جايش را در بين خانواده ها باز كرده است كه پدر و فرزند با هم بنشينند و دود بگيرند. خودمان را خسته نكنيم. اين راه و رسمش نيست.
کد مطلب: 67149
 
Share/Save/Bookmark