میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۰۸
 
 
متهم مدعی قضاوت شد
همزمان با اعلام سفر تیلرسون وزیر خارجه آمریکا به غرب آسیا منابع خبری اعلام کردند وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد منوچین در

همزمان با اعلام سفر تیلرسون وزیر خارجه آمریکا به غرب آسیا منابع خبری اعلام کردند وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد منوچین در رأس هیأتی متشکل از معاون خزانه‌داری آمریکا و کارکنان ارشد این وزارتخانه برای بررسی همکاری‌ها با «مرکز مقابله با تأمین مالی تروریسم» و اقدامات دیگر جهت مبارزه با «تروریسم» به منطقه خاورمیانه سفر خواهد کرد. منوچین در این سفر دوره‌ای عازم عربستان، فلسطین اشغالی، امارات و قطر خواهد شد. آمریکایی‌ها در حالی ادعای مقابله با تروریسم را مطرح می‌کنند که در باب این سفر چند نکته قابل توجه است.
این سفر در حالی صورت می‌گیرد که آمریکا خود کانون ایجاد و حمایت از تروریسم است. به اذعان جهانیان مقصدهای سفر وی اصلی‌ترین تامین‌کنندگان منابع تروریست‌ها هستند. رژیم صهیونیستی اولین تروریسم دولتی جهان است و هیچ جایگاهی در مبارزه با تروریسم ندارد و باید به جرم تروریسم دولتی مجازات شود. لذا ادعاهای مرکز مقابله با تامین منابع مالی تروریسم صرفا فریب افکار عمومی و آدرس غلط دادن به آنان است و هرگز واقعیت ندارد. نکته دیگر آنکه این سفر بعد دیگری از خیانت کشورهای عربی به فلسطین و جهان اسلام است چرا که محور این سفر هماهنگی کشورهای عربی و صهیونیست‌ها با ادعای مبارزه با تروریسم است که ادعایی واهی است. کشورهای عربی اگر واقعا به دنبال مبارزه با تروریسم هستند باید مقابل آمریکا و رژیم صهیونیستی به عنوان بزرگترین تروریست‌های جهان قرار گیرند نه همراهی کنند. واقعیت آن است که راهکار امنیت منطقه و جهان رویکرد به جبهه مقاومت و متحدان آن است که در سوریه و عراق کارنامه موفق مبارزه به تروریسم را ثبت کرده‌اند
از سوی دیگر این سفر ادامه اقدامات آمریکا علیه ایران است که با ادعای واهی مقابله با منابع مالی تروریست‌ها صورت می‌گیرد. آمریکا می‌خواهد بعد جدید تحریم‌های اقتصادی را با این ادعا اعمال و به باج گیری از ایران بپردازد. نکته مهم دیگر در سفر وی همزمانی آن با مواضع ضد ایرانی ترامپ است. ترامپ در حالی با ادعای موضع گیری در قبال برجام مواضع ضد ایرانی گسترده‌ای را مطرح و حتی از واژه جعلی در قبال خلیج فارس استفاده کرد که نوع رفتارهای وی نشانگر طراحی وی برای جلب رضایت کشورهای عربی بوده است. با توجه به سوابق ترامپ در سرکیسه کردن کشورهای عربی می‌توان گفت که تیلرسون و وزیر خزانه داری آمریکا با سفر به منطقه به دنبال نقد کردن چک صحبت‌های ضد ایرانی ترامپ است.
با تمام این شرایط این اصل غیر قابل انکار است که همگرایی با آمریکا و صهیونیست‌ها تزلزل بیشتر جایگاه کشورهای عربی در میان ملت‌های منطقه و جهان اسلام را به همراه دارد چرا که طرح آمریکا برای سازش کشورهای عربی با صهیونیست‌ها در لوای مبارزه با تروریسم از نظر افکار عمومی جهان اسلام دور نخواهد ماند و علیه آن موضع‌گیری خواهد داشت.
نکته مهم دیگر آنکه شرایط بحرانی افغانستان و انفجارهای خونین هفته‌های اخیر در این کشور به عنوان سند واهی بودن توان آمریکا برای مبارزه با تروریسم برجسته شود. تاکید شود اگر آمریکا واقعا به دنبال مقابله با تروریسم بود اکنون پس از ۱۶ سال افغانستان با چنین بحران‌هایی مواجه نبود. بر این اساس می‌توان گفت که ادعای وزارت خزانه‌داری آمریکا صرفا یک ادعای واهی برای اجرای ابعاد جدید بحران‌سازی در منطقه است چرا که اگر واقعا آمریکا به دنبال مقابله با منابع مالی تروریست‌ها است باید دارایی‌های خود و مقصدهای سفر وزیر خزانه‌داری اش را مصدود کند. چرا که اولین تروریست و تروریست پرور همین جمع است. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 101494
 
Share/Save/Bookmark