میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۲۷
 
 
کدخدایی:
انتخابات در همه حوزه‌ها رقابتی است
مشارکت کم نخواهد بود
انتخابات در همه حوزه‌ها رقابتی است
 

سخنگوی شورای نگهبان با یادآوری اینکه عوامل مختلفی در میزان مشارکت در جوامع موثر است، افزود: طبیعتا مشکلات اقتصادی هم موثر است اما پیش‌بینی می‌کنیم مشارکت خوبی داشته باشیم.
نشست خبری عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان با خبرنگاران داخلی و خارجی در هتل لاله تهران برگزار شد.
کدخدایی در ابتدای این نشست اظهار داشت: درباره بحث میزان مشارکت و عوامل موثر و مشارکت مردم در حوزه بنده و شورای نگهبان نیست و مسؤلان اجرایی باید در این خصوص توضیح دهند.
وی با تاکید بر اینکه عوامل مختلفی در میزان مشارکت در جوامع مختلف موثر است، ادامه داد: طبیعتا مشکلات اقتصادی هم موثر است اما پیش بینی میکنیم مشارکت خوبی داشته باشیم.
کدخدایی ادامه داد: همیشه میانگین مشارکت مردم کمتر از ۵۰ درصد نبوده و در این دوره هم انشاالله شاهد همین میزان خواهیم بود. کدخدایی بر همین اساس در خصوص ادعاهایی مبنی بر ردصلاحیت گسترده اصلاح طلبان اضافه کرد: این بار تلاش کردیم قانون به درستی اجرا شود هر چند طبیعتا این ادعا مطرح می‌شود اما عملکرد شورا و شکل گیری مجالس و ریاست جمهوری و انتخابات‌‌های مختلف گویای همین موضوع است.
وی افزود: چنانچه تبلیغات غیر واقعی و غیرمتعارف در این ایام صورت گیرد قطعا در بررسی صحت انتخابات حوزه های انتخابیه مدنظر قرار خواهد گرفت.
کدخدایی در پاسخ به سوالی درباره سه دلیل مهم رد صلاحیت ها گفت: درباره بحث تخلف‌ها سه محور را لحاظ می کنیم که در قوانین مختلف انتخاباتی به آن پرداخته شده است.
وی ادامه داد: معمولاً مبانی رد صلاحیت ها و عدم تایید صلاحیت افراد یا مباحث اقتصادی یعنی سوءاستفاده‌های مالی یا گاهی اوقات مباحث اخلاقی و روابط نامتعارف و یا اقدام نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران و حرکت در جهت مخالف حاکمیت جمهوری اسلامی ایران است که این موارد برگرفته از قوانین است.
کدخدایی در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه رئیس جمهور اعلام کرده است که ۴۴ حوزه انتخاباتی غیر رقابتی است گفت: طبیعتاً شورای نگهبان هیچگاه با نگاه سیاسی صلاحیت ها را بررسی نمی‌کند و انتخابات را به عنوان یک شرکت سهامی در نظر نمی‌گیرد تا سهمی را برای گروه‌های سیاسی در نظر گیرد.
سخنگوی شورای نگهبان گفت: گروه‌های سیاسی آمار مختلفی را در این باره مطرح کردند که فکر می‌کنم خیلی دقیق نباشد چرا که بخش زیادی از افرادی که ثبت‌نام کرده‌اند در گروه مستقلین هستند و به هیچ یک از احزاب و گروه‌های سیاسی وابستگی ندارند و در حوزه‌های مختلف تعداد زیادی هستند که می‌توانند موجب رقابت شوند و ما رقابت را بین همه این گروه‌ها و مستقلین می‌دانیم؛ فکر می‌کنم که این گزارش خیلی دقیق نباشد.
کدخدایی درباره اینکه آیا رئیس جمهور رایزنی و نشستی در این زمینه داشته است گفت: رئیس‌جمهور بدون توجه به همکاری ما با وزارت کشور مطالبی را مطرح کرد و بعد از آن نامه هایی برای ما ارسال شد که بلافاصله پاسخ آن را دادیم.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا شورای نگهبان در زمان تبلیغات بازرس ندارد گفت: البته همکاران ما در استان‌ها تذکرات لازم را می‌دهند اما مقابله با تخلفاتات انتخاباتی در گام اول به عهده قوه مجریه و وزارت کشور و نیروی انتظامی است اما ما نیز اگر شاهد اقداماتی باشیم که در تعیین سرنوشت انتخابات موثر باشد، قطعاً هنگام بررسی صحت حوزه‌ها اعمال نظر می کنیم.
سخنگوی شورای نگهبان همچنین خاطرنشان کرد: اینکه این روند تاییدصلاحیت‌ها با عدالت قانونی همراه است را باید قانونگذار پاسخگو باشد و آنها باید این قانون را اصلاح کنند. چرا که یک دوره ثبت نام بی مهابا و با تعداد زیاد انجام شده و زمان کمی برای بررسی صلاحیت‌ها داریم لذا قانون مربوط به آن باید اصلاح شود.
سخنگوی شورای نگهبان بیان کرد: دلایل ردصلاحیت افراد طبق قانون به خود داوطلبان اعلام می شود و چون این ممنوعیت وجود دارد، شورای نگهبان نمی‌تواند این دلایل را به صورت عمومی اعلام کند.
کدخدایی در پاسخ به سوال یک خبرنگار فرانسوی درباره احتمال کاهش مشارکت به زیر ۵۰درصد گفت: اگر مشارکت زیر ۵۰ درصد باشد، تازه می‌شویم مانند کشور فرانسه!
وی در بخش دیگری از نشست خبری خود اعلام کرد که تعداد نمایندگان ردصلاحیت شده، ۷۵ نفر است.
کدخدایی ادامه داد: علی مطهری علیرغم اینکه درخواستی نداشت اما ما ایشان را به شورای نگهبان دعوت کردیم و مطالب و دلایل مربوط به ایشان را به خودشان اعلام کردیم، آنجا هم دوربین بود و خودشان می‌توانستند مصاحبه کنند و دلایل ردصلاحیت‌شان را اعلام کنند.
سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به سوالی درباره امکان ردصلاحیت فردی در صورت تخلف گفت: اگر تخلفی ثابت شود و اسناد جدیدی به دست ما برسد ممکن است در برسی صلاحیت فرد لحاظ شود.

کد مطلب: 112898
 
Share/Save/Bookmark