میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۵
 
 
مردم عراق اخراج ایالات متحده را راهکار حل مشکلات کشورشان می‌دانند
جهنم صدام بهتر از بهشت آمریکایی‌

همزمان با تشدید اقدامات مردم عراق برای اخراج آمریکایی‌ها، یک پایگاه تحلیلی آمریکایی با اشاره به آشفتگی‌هایی که واشنگتن در عراق رقم زده نوشت: از نظر بسیاری از عراقی‌ها، جهنمی که صدام در این کشور به وجود آورده بود، بسیار بهتر از بهشتی است که آمریکا مدعی پدید آوردن آن در عراق است.
پایگاه تحلیلی آمریکایی «واشنگتن‌اگزمینر» در گزارشی به تنش‌ها و آشفتگی‌هایی اشاره کرد که واشنگتن بعد از حمله ۲۰۰۳ به عراق و همچنین ترور فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نزدیکی فرودگاه بغداد به بار آورد و نوشت، از نظر بسیاری از عراقی‌ها، جهنمی که صدام حسین در عراق به وجود آورده بود بسیار بهتر از باصطلاح بهشتی است که واشنگتن وعده آن را در این کشور داده بود.این گزارش سپس توضیح داد، بعد از نزدیک به دو دهه اشغالگری آمریکا در عراق، هم‌اکنون ثابت شده است که ایالات متحده به یک قدرت ناپایدار در این کشور تبدیل شده است و به جز توان نظامی خود، اهرم واقعی چندان زیادی در اختیار ندارد و تمامی قدرت و نفوذ در عراق در اختیار ایران قرار دارد. این وبگاه آمریکایی ادامه داد که از چشم‌انداز یک عراقی، آمریکا ابتدا یک مهاجم و سپس یک سازنده بی‌کفایت است و راهبردی که واشنگتن در عراق به کار گرفت موجب دور شدن هرچه بیشتر آمریکا از عراق شد. جدا از نفرتی که عراقی‌ها از حمله آمریکا به کشورشان داشتند، در پی سرنگونی صدام، سیاستمداران تحت حمایت واشنگتن در عراق، جوی از اختلافات سیاسی و مذهبی را در این کشور غرب آسیا به وجود آوردند که در نهایت به پیدایش داعش منتهی شد.
لازم به ذکر است در ادامه تحولات عراق فرماندهی عملیات الحشد الشعبی در نینوی، طی بیانیه‌ای از نتایج عملیات سوم برای پاکسازی «جزیره الحضر» در جنوب موصل خبر داد. در این بیانیه که نسخه‌ای از آن در خبرگزاری رسمی عراق (واع) منتشر شد، آمده است: با تکیه بر تلاش‌های اطلاعاتی دقیق در بخش حفاظت اطلاعات فرماندهی عملیات و تیپ‌های ۴۴ و ۲۵ و بخش‌های مختلف فرماندهی عملیات و اداره مبارزه با مواد منفجره در سازمان الحشد الشعبی، عملیات نظامی گسترده‌ای برای پاکسازی بقیه مناطق جزیرة الحضر در جنوب موصل انجام شد. بر اساس این بیانیه، طی این عملیات، سه مخفی‌گاه جدید داعش و دو موتورسیکلت نابود شد و نیروهای عراقی موفق شدند با کمک بخش مهندسی الحشد با وجود مین‌گذاری‌های صورت گرفته از سوی تروریست‌ها، در مسیر پیشروی کنند و منطقه را پاکسازی کنند. از سوی دیگر یک عضو پارلمان عراق از جمله اهداف ملاقات روز گذشته نخست وزیر عراق با مقامات منطقه کردستان عراق را متقاعد کردن آنها به ضرورت اخراج نیروهای ائتلاف آمریکایی از خاک کشورش خواند.«حسن المسعودی» عضو جریان حکمت در پارلمان عراق یکی از اهداف سفر نخست وزیر عراق به اربیل را متقاعد کردن کُردها برای پایان دادن به حضور آمریکا در عراق دانست.
به گزارش پایگاه خبری المعلومه، المسعودی در اظهاراتی به تلویزیون عراق گفت: «عبدالمهدی تلاش کرد شرکای کُرد را به ضرورت برخورد با حضور بیگانگان در خاک عراق متقاعد کند.» در همین حال اتحاد علمای مسلمین در دیالی عراق نسبت به اقدام آمریکا در تشکیل یک تیم تخصصی برای تخریب وجهه محور مقاومت در این کشور هشدار داد.«جبار المعموری» رئیس این نهاد در گفت‌وگو با «المعلومه» تصریح کرد: آمریکا سالهاست که به استراتژی دستیابی به محور مقاومت تکیه کرده است و طی چند ماه اخیر، بیش از پیش و شفاف‌تر از گذشته، در این زمینه از طریق تریبون‌ها شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های دیگر فعالیت دارد و با خبرسازی و اتهام زنی و افترا زدن و انتشار شایعات به دنبال تخریب وجهه محور مقاومت به طور مشخص در عراق است. لازم به ذکر است یک مقام مسئول عراق درباره دلیل پرواز شب گذشته بالگرد آمریکایی بر فراز فرودگاه بغداد و منطقه سبز و خبر بسته شدن این فرودگاه توضیح داد.، مردم بغداد برای بار چندم طی چند روز اخیر، شاهد پرواز بالگردهای آمریکایی بر فراز منطقه سبز و جاده فرودگاه بغداد بودند؛ جاده‌ای که خودروهای حامل سردار سپهبد «قاسم سلیمانی» فرماندهی نیروی قدس سپاه و «ابومهدی المهندس» معاون سازمان الحشد الشعبی و شماری از همرزمانشان هدف حمله تروریستی آمریکا قرار گرفت.

کد مطلب: 112393
 
Share/Save/Bookmark