میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۴۱
 
 
روزگار ماندگار
این روزها برابر است با هفتمین سالگرد قیام مردم یمن که با برپایی تحصن‌ها خیابانی در نهایت روند جدیدی را در کشورشان رقم زدند...
این روزها برابر است با هفتمین سالگرد قیام مردم یمن که با برپایی تحصن‌ها خیابانی در نهایت روند جدیدی را در کشورشان رقم زدند که زمینه ساز مشارکت تمام گروه‌های یمنی در روند سیاسی شد. در اواخر سپتامبر سال ۲۰۱۴ یمنی‌ها توانستد بر اساس توافق صلح و عدالت فرآیندی را رقم زنند که بر اساس منصور هادی رئیس جمهور زمینه را برای مشارکت همه جریان‌های سیاسی در عرصه قدرت فراهم آورد اما در سال ۲۰۱۵ او با زیر پا گذاشتن این توافق و تدوین یکجانبه بودجه و تقسیمات کشوری زمینه بحرانی جدید در این کشور را رقم زد. در ابتدای سال ۲۰۱۵ عربستان با ادعای حمایت از منصور هادی مستعفی، جنگی تمام عیار را علیه یمن آغاز کرد. جنگی که به ادعان مدیرکل صندوق کودکان ملل متحد یونیسف، تصویر هولناکی از وضع یازده میلیون و ۳۰۰ هزار یمنی ترسیم می‌کند که برای زنده ماندن متکی به دریافت کمک‌های انسانی هستند. بین یمنی ها، دو میلیون و ۳۰۰ هزار کودک زیر پنج سال هستند که از سوء تغذیه شدید رنج می‌برند و ۴۰۰ هزار نفر از آن‌ها با خطر مرگ قریب الوقوع روبرو هستند.
مدیر عامل برنامه جهانی غذا می‌گوید: ۱۶ میلیون یمنی یک گام با قحطی و گرسنگی فاصله دارند. بلندپایه‌ترین مقام برنامه جهانی غذا هشدار می‌دهد که اگر در شش ماه آینده ۸۰۰ میلیون دلار اعتبار تامین نشود، کاهش سهمیه غذا ممکن است در سال آینده باعث مرگ ۴۰۰ هزار کودک یمنی زیر پنج سال شود. این وضعیت در حالی به یمنی‌ها تحمیل شده است که سعودی و شرکای غربی‌ آن همچنان به محاصره یمن ادامه داده و حتی کمک‌های ارسالی سازمان ملل نیز پوسیده و یا تاریخ مصرف گذشته بوده‌اند. نکته مهم آنکه فاجعه انسانی در حالی به یمن تحمیل شده است که مردمان این سرزمین همچنان دست از مقاومت برنداشته و تسلیم دشمنان نشده‌اند.
امروز دفاعی یمنی‌ها تا عمق خاک عربستان رسیده است که هدف قرار گرفتن آرامکو و مراکز نظامی این کشور نمودی از آن است. جالب توجه آنکه یمنی‌ها صرفا مراکز نظامی و اقتصادی را هدف قرار می‌دهند حال آنکه ائتلاف سعودی کشتار سراسری مردم یمن را صورت می‌دهند. آنچه امروز در سالگرد انقلاب مردم یمن مشاهده می‌شود آن است که جریان مقاومت مردمی برای نجات وحمایت از مردم گام بر می‌دارد و جریان وابسته به سعودی در قالب منصور هادی و القاعده، در مسیر کشتار مردم هستند. روند تحولات نشان داده است که راهگشا و نجات بخش ملت یمن، مقاومت است. مقاومتی که در این سالها در کنار تلاش برای رفع نیازهای معیشتی مردم، حفظ استقلال و تمامیت ارضی یمن و مقابله با هر گونه تجاوز گری به این کشور را رقم زده است بگونه‌ای که امروز سازمان ملل نیز اذعان دارد که انصارالله و مقاومت یمن، بخش جدایی ناپذیر این کشور است و گزینه‌ای جز مذاکره و پذیرش نقش آن در آینده سیاسی این کشور وجود ندارد.

نویسنده: فرامرز اصغری
کد مطلب: 119792
 
Share/Save/Bookmark