میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۷
 
 
ربیعی در نشست خبری:
یارانه نان حذف نمی‌شود
۳هزار میلیارد برای بازسازی مناطق سیل زده
یارانه نان حذف نمی‌شود
 

سخنگوی دولت با بیان اینکه ما بحث رسیدگی به سیل‌زدگان را هر دو هفته یکبار دنبال می‌کنیم، گفت: ۳ هزار میلیارد تومان برای جبران آسیب‌های زیر ساخت‌های مناطق سیل زده در نظر گرفتیم.
علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری اظهار داشت: از ۲۳ تیرماه بیمه تکمیلی محیط بانان اجرایی شده است.
وی گفت: این هفته، هفته تأمین اجتماعی است و امیدواریم نظام تأمین اجتماعی را به گونه‌ای بگذاریم که ریسک زندگی سالمندی کاهش یابد.
ربیعی افزود: امروز ما لایحه اصلاح نحوه فعالیت صندوق‌های قرض الحسنه را تصویب کردیم تا این صندوق‌ها به درستی کار خود را ادامه دهند.
سخنگوی دولت تصریح کرد: در جلسه قبلی دولت بحث مهم دیگری که مطرح شده بود، بررسی لایحه مدیریت تعارض منافع بود. من ازهمه رسانه‌ها می‌خواهم در مورد مدیریت تعارض منافع بنویسند، ما حتماً باید به سمت اصلاح ساختارها برویم.
ربیعی در خصوص تأثیر تحریم‌ها بر نوسانات بازار و شرایط اقتصادی کشور افزود: تحریم‌ها شرایطی را ایجاد کرده که بعضاً اقتصاد ما تحت تأثیر قرار گرفته است، اما بیشتر نوسانات ارزی و تورم ما ناشی از جنگ روانی آمریکا بوده است.
سخنگوی دولت تصریح کرد: امروز علائم خوبی را می‌بینیم، تورم ماهیانه کاهش پیدا کرده و ثبات نسبی در بازار ارز بوجود آمده است. همه با هم باید به ایجاد فضای آرام و امنیت روانی داخلی کمک کنند تا ثبات در بازارها ایجاد شود.
وی گفت: نرخ رشد تولید صنعتی و کشاورزی ما در دو ماه اخیر بهبود پیدا کرده است. ۱۸ ماه سختی داشتیم ولی ۲۴ ماه رو به بهبودی را خواهیم داشت.
ربیعی بیان کرد: ما تجارب تحریم‌های قبلی را داریم و تدابیر بسیاری را اندیشیدیم و مطلع هستم با همکاری‌های بین دستگاه اطلاعاتی و وزارت نفت، شرایطی که برخی بخواهند از دوران تحریم‌ها استفاده کنند دیگر وجود نخواهد داشت.
سخنگوی دولت با اشاره به پرونده قضائی نجفی شهردار اسبق تهران و اینکه گفته می‌شود برخی از سوی دولت در روند پرونده دخالت‌هایی دارد، گفت: ما به تفکیک قوا معتقدیم و در اینکه در هیچ امر قضائی دولت نباید دخالتی کند هم معتقدیم و در موضوع آقای نجفی هم از طرف دولت هیچگونه اعمال نظر و دخالتی صورت نگرفته است. در اینجا حقوق انسان‌ها مطرح است و باید بگذاریم دستگاه عدالت و قضا کار خودش را انجام دهد.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برنامه دولت در ساختار جدید اقتصادی تصویب شده برای نحوه سهمیه بندی و عرصه بنزین چگونه خواهد بود؟ اظهار داشت: حدود چهار ماه کمیته‌های تخصصی از سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد، صمت، مجلس و مرکز بررسی‌های استراتژیک روی این موضوع مهم کار می‌کنند و نتایج آن در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا مطرح شد.
وی گفت: این تغییر ساختار در درآمدزایی پایدار، هزینه کرد کارا، ارتقا ثبات، توسعه، عدالت و اصلاحات نهادی آمده است. امروز عدالت‌های منطقه‌ای مطلوب نیست و سهم یک نفر در منطقه خاش با یک تهرانی و اصفهانی یکی نیست.
سخنگوی دولت در خصوص جزئیات بسته حمایتی دولت که وزیر اقتصاد اعلام کرده است، بیان کرد: ۸ هزار و ۴۰۰ میلیون تومان برای سیاست‌های اجتماعی پیش‌بینی کردیم که از این بودجه برای اقشار خاص مانند زنان سرپرست خانوار و مددجویان در نظر گرفته شده است. طبق آخرین آماری که دارم ۱۱ میلیون نفر مشمول دریافت این بسته‌های ۳۰۰ هزار تومانی بودند که در ماه مبارک رمضان هم داده شد.
ربیعی در پاسخ به این سوال که حذف سه دهک از دریافت یارانه‌ها از چه زمانی اجرایی خواهد شد، گفت: روز گذشته گفتند یارانه نان حذف شده است، به هیچ عنوان این اتفاق نیفتاده است و یارانه نان حذف نخواهد شد، آنچه اتفاق افتاد برای آردهای صنعتی بود که اتفاقاً به آرد نان تعلق خواهد گرفت.
وی ادامه داد: درخصوص حذف سه دهک از دریافت یارانه‌ها باید بگویم به طور سنتی هر اندازه مقدور باشد انجام می‌دهم.
سخنگوی دولت بیان کرد: سال ۹۴ و ۹۵ پنج میلیون از سه دهک حذف کردیم که برنامه جدیدی نیست و همان قبلی است اما باید تاکید کنم که این اتفاق افتاده است.
سخنگوی دولت اظهار داشت: درست است که مشکلات مادی وجود دارد و باعث کاهش اعتماد شده است ولی نوع بازتاب اخبار و عدم تحلیل آنها نیز در این مسیر تأثیرگذار است. ایستادگی ما در این ۴۰ سال نتیجه اعتماد مردم به نظام بوده است و باید تقویت شود.
وی در پایان در خصوص تبادل جیسون رضائیان و ارتباط آن با ساخت سریالی در این رابطه خاطرنشان کرد: قصد ورود به این موضوع را ندارم. آقای واعظی هم موضعی گرفتند. یک سریال را در حد یک سریال باید بررسی کرد. البته در ژانرهای اطلاعاتی باید خوانش با اصل موضوع هماهنگی داشته باشد. اما این را هم بگویم، زمانی که بحث زندانیان در مکاتبات برجام مطرح می‌شود اصلاً جیسون رضائیان دستگیر نشده بود.

کد مطلب: 109892
 
Share/Save/Bookmark