میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۳۸
 
 
آنچه گذشت
اين روزها سوريه به صدر اخبار محافل رسانه‌اي و سياسي جهان مبدل شده‌ است. آنچه محور اين امر گرديده دستاوردهاي...

اين روزها سوريه به صدر اخبار محافل رسانه‌اي و سياسي جهان مبدل شده‌ است. آنچه محور اين امر گرديده دستاوردهاي ارتش سوريه در مناطق مهم و استراتژيك در حلب بوده است. مناطقي مانند نبل و الزهرا كه در طول ۴ سال اخير تحت اشغال گروه‌هاي تروريستي بوده و گسترده‌ترين جنايات را عليه اين مناطق صورت دادند. در اين ميان يك نكته مهم مشاهده مي‌شود و آن نوع واكنش‌ها و رفتارهاي برخي از كشورهاي منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي است. عربستان از گزينه نظامي سخن مي‌گويد، تركيه اقدام ارتش سوريه را در آزاد سازي اين مناطق ضد بشري مي‌نامد، كشورهاي غربي نظير آمريكا، انگليس و فرانسه با ادعاهاي بشر دوستانه بر لزوم توقف عمليات ارتش سوريه در مقابل تروريست‌ها تاكيد كرده‌اند و حتي به سوي جوسازي رسانه‌اي براي اهميت زدايي از عمليات ارتش سوريه پرداخته‌اند. مجموع اين رفتارها نشان مي‌دهد كه كشورهاي غربي كه ادعاي بشر دوستي و راهكار سياسي براي سوريه را سر مي‌دهند به اين ادعاها اعتقادي ندارند و تمام نگاه آنها به ادامه بحران در سوريه است.
نشست به اصطلاح كمك به سوريه در حالي در لندن برگزار شد كه كشورهاي غربي به جاي تاكيد بر كمك به ارتش سوريه، مقاومت و روسيه به عنوان مبارزان واقعي با تروريسم بر لزوم توقف عمليات‌ آنها عليه تروريسم تاكيد كردند. آنان چنان رفتار كرده‌اند كه گويي سوريه و متحدانش تروريست هستند كه در حال كشتار مردم مي‌باشند حال آنكه جهانيان اذعان دارند اگر نبود سوريه و متحدانش تروريسم اكنون سراسر جهان را گرفته بود.
جالب توجه آنكه همين كشورهاي غربي مدعي حقوق بشر در قبال راهكار سياسي و نشست ژنو بر سرنگوني نظام سوريه تاكيد دارند. نظامي كه همواره در حال نبرد با تروريسم و نجات جان و مال مردم بوده است. آنچه در واكنش كشورهاي غربي و متحدان منطقه‌اي آنان مشاهده مي‌شود را در يك جمله مي‌توان خلاصه كرد و آن اينكه آنان نه به دنبال حل بحران سوريه و مبارزه با تروريسم بلكه به دنبال استمرار بحران هستند.
نكته مهم آنكه آمريكايي‌ها كه دنبال نمايش چهره‌اي مثبت از خود نزد ملت‌ها هستند و از سوي ديگر نمي‌خواهند هزينه‌هاي جنگ را بپردازند به تحريك كشورهاي منطقه مي‌پردازند كه مواضع اشتون كارتر وزير دفاع آمريكا مبني بر حمايت از عربستان براي گزينه نظامي عليه سوريه گواهي بر اين امر است. بر اين اساس مي‌توان گفت كه مشكل سوريه صرفا تروريست‌ها نمي‌باشند بلكه كشورهاي منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي هستند كه براي منافع خود به حمايت از تروريست‌ها مي‌پردازند و با ادعاي بشر دوستي به دنبال قطع عمليات ارتش سوريه عليه تروريسم هستند.

کد مطلب: 95049
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark