میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۱۱
 
 
فاجعه منا و سکوت مجامع بین‌المللی
کشته شدن زائران که از مناطق مختلف جهان برای انجام فریضه حج به عربستان سفر کرده‌اند، تاسف جامعه جهانی را برانگیخت. لحظاتی پس از...

کشته شدن زائران که از مناطق مختلف جهان برای انجام فریضه حج به عربستان سفر کرده‌اند، تاسف جامعه جهانی را برانگیخت. لحظاتی پس از انتشار این خبر، جامعه بین‌المللی در واکنش به این فاجعه انسانی تاسف‌بار، ضمن انتقاد از بی‌لیاقتی رژیم سعودی در مدیریت و ساماندهی حجاج و نیز شرایط امنیتی چنین فریضه بزرگی که هر ساله در این کشور برگزار می‌شود، خواهان بازبینی تدابیر امنیتی در این خصوص شدند. جامعه جهانی به ویژه مسلمانان جهان ضمن انتقاد از عربستان به دلیل ضعف مدیریتی در حفظ جان حجاج، لزوم بازبینی و مدیریت صحیح شرایط امنیتی را لازمه جلوگیری از وقوع حوادث مشابه در آینده دانستند.
در حالی‌ که فاجعه منا احساسات میلیون‌ها مسلمان را جریحه‌دار کرده ،‌ رسانه‌های غرب نه ‌تنها راه گریزآل‌سعود را از مسئولیت این فاجعه فراهم می‌کنند بلکه در تلاشند ایران را هم، به خاطر دفاع از حقوق قربانیان و بی‌تدبیری مسئولان سعودی، محکوم کنند. رسانه‌های غربی از نخستین ساعات رسانه‌ای شدن این فاجعه تمام تلاش خود را کردند تا این فاجعه تلخ را یک حادثه عادی جلوه دهند و از همان ابتدا به ‌گونه‌ای رفتار کردند که به‌ سرعت اخبار آن را از اولویت خبری خود خارج کنند و آن را تحت‌الشعاع اخبار و تحولات دیگر قرار دهند.
همسویی این رسانه‌ها با مواضع عربستان پرده از نفوذ مالی عربستان بر این رسانه‌ها وخرید سکوت آنها را آشکار ساخت. رسانه‌های غربی در راستای منافع دولت‌های متبوع خود برای فروش تسلیحات بیشتر به عربستان و همچنین در راستای منافع و مواضع رژیم صهیونیستی به انعکاس و تشدید تنش‌های سیاسی میان ایران و عربستان اقدام کرده‌اند. رسانه‌های غربی در راستای دریافت دلارهای نفتی هیچ‌گاه نمی‌خواهند خط خبری منفی در رابطه با عربستان منتشر کنند و از این‌روست که مدعیان آزادی‌بیان و حقوق بشر هر نوع صدا در راستای احقاق حقوق حجاج جان باخته در منا به دست بی‌کفایت سعودی‌ها را شدیدا سرکوب می‌کنند تا افکار عمومی جهان بدانند که علاوه بر سلطه صهیونیست‌هایی همچون رابرت مرداک، سعودی‌ها نیز بر رسانه‌های فراگیر و جهانی سلطه‌ای پایان‌ناپذیر دارند. ناگوار‌تر و تلخ‌تر از سکوت رسانه‌های غربی که زبان خود را در برابر دلارهای نفتی بادآورده سعودی‌ها گل گرفته‌اند، سکوت مجامع بین‌المللی همچون سازمان کنفرانس اسلامی، اتحادیه عرب و خود سازمان ملل است که حتی یک پیام تسلیت در این خصوص صادر نکردند.
پیام مهم این حادثه تلخ این است که؛ دستان آل‌سعود از یمن تا مکه و منا به خون مردم بی‌گناه آلوده است و اگر تا قبل از ایام حج تمتع امسال تصور این بود که آل‌سعود فقط خون مردم یمن را می‌ریزد اکنون خون مردم چندین کشور مسلمان که زائرانشان در منا جان باخته‌اند نیز بر آنها اضافه شده است. علاوه بر اینها در ۵ سال اخیر، آل‌سعود با حمایت‌های مالی، تدارکاتی و سیاسی که از تروریست‌ها به ویژه تروریست‌های داعش نموده دستان خود را به خون مردم سوریه، عراق، پاکستان و افغانستان نیز آلوده کرده بود و همچنان به این خونریزی‌ها ادامه می‌دهد. اگر هم اختلافات داخلی آل‌سعود بر سر قدرت موجب حوادث مکه و منا شده، درست باشد اين مسئله نیز نشانه بی‌کفایتی این خاندان است. پرده‌داری کعبه و خادم‌الحرمین بودن، شرایطی دارد که آل‌سعود از ابتدا فاقد آن شرایط بودند و در سال‌های اخیر با عملکردهای بسیار منفی خود این بی‌صلاحیتی را بیش از گذشته به اثبات رسانده‌اند.
فاجعه منا، عمق پوسیدگی، فرسودگی و ناکارآمدی حکومت سعودی را بیش از پیش هویدا کرده و ضربه‌اي اساسی به وجهه اسلامی، انسانی و بين‌المللی این کشور وارد ساخت. آشفتگی، بی‌تدبیری و اقدامات نابخردانه و غیرموجه ناشی از عصبانیت قبیله‌اي آنها زنگ قدرت رو به افول پدرخوانده‌هاي تروریسم سلفی عربی را به صدا درآورده است.
باید برای این حادثه غمبار اهمیت قائل شد و با اطلاع‌رسانی مناسب و استفاده از ظرفیت صدا‌و‌سیما و سایر رسانه‌ها سیاست‌های خود را پیش برد و همچنین با کمک رسانه‌های بین‌المللی که در این مورد مطالبه دارند در رابطه با ابعاد این حادثه روشنگری کرد. زمام امور عربستان دست آمریکا و اسرائیل است و اگر به عنوان مهره آنان در سوریه، یمن و بحرین دخالت نمی‌کرد فاجعه منا رخ نمی‌داد. عربستان چگونه می‌خواهد جنایات و خونریزی‌های خود در یمن و بی‌تدبیری‌های خود در منا را توجیه کند. من نیز با این سخن همکار مطبوعاتی خود موافقم که از بدو تأسیس آل‌سعود، ‌این قوم شیعه کشته یا سنی. تاریخ، به خود ندیده که از کافران حربی بکشد.
نه با اسرائیل کاری دارد و نه با آمریکای شیطان بزرگ، روباه پیر را هم نمی‌شناسد. اهریمن را تطهیر می‌کند تا همداستان با او پاکان روزگار را بکشد. با آمریکا هم پیاله است و در کاسه یهود سر می‌چرخاند. دین می‌سازند و خون به پا می‌کنند. پول می‌دهند و جان مظلومان می‌ستانند. جهل، تیغ انفجار و خون اصول دینشان است و اکنون این خاندان ننگین و پرجنایت، جنایتی بی‌سابقه مرتکب شده که قابل اغماض و تطهیر نیست. سوءمدیریت‌های پی‌در‌پی، حج امسال را خونین‌ترین حج قرار داد. کشته شدن بیش از ۴۰۰۰ نفر و زخمی شدن چند هزار نفر دیگر داغی بود که با بهانه‌های بنی‌اسرائیلی و مسخره آل‌سعود و پیگیری‌های اندک آنها، داغ مسلمانان را مضاعف کرد.
مقام معظم رهبری و فرمانده معظم کل قوا صبح روز چهارشنبه ۸ مهر ۱۳۹۴ در مراسم دانش‌آموختگی، تحلیف و اعطای سردوشی دانشجویان دانشگاه‌های افسری ارتش جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه علوم دریایی امام خمینی(ره) نوشهر حضور یافتند. ایشان در این مراسم، با اشاره به حادثه تأسف‌بار و خونين منا، آن را به دليل جان باختن هزاران نفر از حجاج به ويژه صدها نفر از حجاج ايراني، عزا و مصيبتي واقعي براي ملت ايران خواندند و با اشاره به لزوم تشکيل کميته حقيقت‌ياب با حضور کشورهاي اسلامي و از جمله ايران، گفتند: «دولت عربستان در انتقال ابدان مطهر جان‌باختگان به وظايف خود عمل نمي‌کند و جمهوري اسلامي ايران نيز تاکنون با خويشتنداري و ادب اسلامي، حرمت برادری را در دنیای اسلام نگه داشته است، اما اين را بدانند که اندک بي‌احترامي به ده‌ها هزار نفر از حجاج ايراني در مکه و مدينه و عمل نکردن به وظايف براي انتقال ابدان مطهر، عکس‌العمل سخت و خشن ايران را در‌پي خواهد داشت.»
بیانات شدید و صریح رهبر معظم انقلاب که در سطور مذکور به آنها اشاره گردید؛ مرهمی بر دل‌هاي داغدیده و هشداری مقتدرانه به تازه به قدرت‌رسیدگان آل‌سعود و دستوری به دولت جمهوری اسلامی ایران است.

کد مطلب: 93870
, مولف : اسد الله افشار
 
Share/Save/Bookmark