میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۵
 
 
ایستادگی در برابر مداخلات آمریکا از عراق تا ونزوئلا شدت می‌گیرد
اوج‌گیری مقابله جهانی با امپریالیسم

امریکا در حالی ادعای سلطه بر جهان را سر می‌دهد که تحولات جهانی از عراق و سوریه گرفته تا آمریکای لاتین نشانگر فروپاشی این ادعا و رویکرد جهانی به مقابله با امپریالیسم است.
عراق این روزها برای مقابله با آمریکا تحرکات گسترده‌ای را درپیش گرفته است چنانکه هادی العامری رئیس ائتلاف «الفتح» عراق در واکنش به انتشار خبرهایی درباره استقرار نیروهای آمریکایی در شهرهای عراق گفت که آنها جرات پرسه‌زنی در شهرها و مناطق این کشور را ندارند. در همین حال عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق از افزایش شمار نمایندگان موافق اخراج نظامیان آمریکایی از خاک عراق به ۷۰ نفر خبر داد. یک خبرگزاری ترکیه به نقل از یک منبع نظامی و یک مسئول محلی اعلام کرد که نیروهای آمریکایی از پایگاه «عین الاسد» به منطقه مرزی «التنف» بین سوریه و عراق، تجهیزات نظامی فرستاده است.
در لبنان نیز قاووق یکی از اعضای شورای مرکزی حزب‌الله اعلام کرد، آمریکا علناً با مشارکت حزب‌الله در دولت جدید لبنان مخالفت کرده بود اما دستیابی حزب‌الله به وزارتخانه بهداشت، این وتو را به شکست کشاند. حزب‌‌الله که در دولت قبل وزاتخانه‌های ورزش و صنعت را در اختیار داشت؛ در دولت جدید سه وزیر دارد: محمود قماطی وزیر دولت در امور پارلمان، محمد فنیش وزیر ورزش و جوانان، جمیل جبق، وزیر بهداشت.
از سوریه نیز خبر می‌رسد که سیاست بحران ساز آمریکا همچنان ادامه دارد چنانکه سرکرده گروه موسوم به «کلاه سفیدها» به تأمین مالی این گروه توسط محور غربی - عربی، اذعان کرد. در این میان در ناکامی دیگر برای آمریکا عضو شورای ریاستی «شورای دموکراتیک سوریه» می‌گوید که به خاطر واکنش مثبت دولت سوریه، قرار است کُردها بزودی گفت‌وگو با دمشق را آغاز کنند. شبکه المیادین لبنان گزارش داد که ائتلاف آمریکا و شبه نظامیان کرد تحت امر این ائتلاف با گروه تروریستی داعش بر سر خروج عناصر این گروه از شرق سوریه به توافقی دست یافته‌اند. در این میان مردم رقه در تظاهراتی خواستار خروج نیروهای آمریکایی و فرانسوی از این شهر و پایان اشغالگری شدند.
اما این روزها آمریکای لاتین نیز محوری علیه امپریالیسم آمریکایی است. با فرمان رئیس‌جمهور ونزوئلا، بزرگترین رزمایش نظامی در تاریخ این کشور آغاز شد و ۵ روز نیز به طول می‌انجامد. مادورو حین سخنرانی آغازین، این رزمایش را «مهمترین» رزمایش نظامی در تاریخ ۲۰۰ ساله این کشور آمریکا جنوبی توصیف کرده و هدف آن را افزایش آمادگی برای حفاظت از استقلال، در برابر هر مداخله خارجی دانست. «خوان گوایدو» رئیس مجمع ملی ونزوئلا و رهبر مخالفان مادورو در اقدامی که از سوی دولت این کشور تلاش برای انجام کودتا خوانده شد، خود را رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا معرفی کرد و سوگند یاد کرد.
لازم به ذکر است پیش‌نویس‌های پیشنهادی آمریکا و روسیه درخصوص حل بحران ونزوئلا به شورای امنیت سازمان ملل تحویل شده است اما مشخص نیست کدام‌یک به رأی گذاشته خواهد شد. مورالس رئیس‌‌جمهور بولیوی در واکنش به اظهارات جنجالی «خوان گوایدو» گفت: ما سخنان خوان گوایدو خودخوانده را که از مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا استقبال می‌کند، رد می‌کنیم.

کد مطلب: 107902
 
Share/Save/Bookmark