میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۳۰
 
 
رژیم سلطنتی بریتانیا به فروش تسلیحات به عربستان ادامه می‌دهد
شلیک تسلیحات انگلیسی بر جان نحیف مردم یمن
شلیک تسلیحات انگلیسی بر جان نحیف مردم یمن
 

به رغم مخالفت‌های گسترده جهانی و در حالی که سازمان ملل درباره فاجعه انسانی در یمن هشدار داده است اما یک مقام وزارت خارجه انگلیس در واکنش به تصمیم آمریکا برای تعلیق فروش سلاح به ریاض گفت که لندن طبق مجوزهای قبلی به فروش سلاح ادامه می‌دهد.
انگلیس که با بحران اقتصادی خروج از اتحادیه اروپا و البته پیامدهای کرونا مواجه است راهکار کسب درآمد را در ایجاد جنگ و کشتار می بیند چنانکه در قبال یمن این رویکرد را اجرا و با فروش تسلیحات به عربستان و امارات ،به کشتار مردم یمن می پردازد. سرب داغ انگلیسی ها همچنان بر سر زنان و کودکان یمن فرود می‌اید تا دلارهای نفتی سعودی و امارات به خزانه انگلیس سرازیر شود. مقامات دولت انگلیس از پیوستن به آمریکا در تعلیق فروش سلاح به عربستان سعودی امتناع کردند و گفتند لندن در این خصوص خودش تصمیم‌گیری می‌کند.به گزارش روزنامه «گاردین» انگلیس، وزیر مسئول انگلیس در امور خاورمیانه و شمال آفریقا گفت متوجه بازنگری آمریکا شده و مدعی شد مجوزهای فروش تسلیحات انگلیس با احتیاط زیادی صادر شده تا اطمینان حاصل شود که قوانین حقوق بشری را نقض نمی‌کنند.
وی در ادامه ادعاهایش، علیرغم استفاده از تسلیحات انگلیسی برای کشتن غیرنظامیان یمنی در جنگ ریاض علیه این کشور فقیر، گفت: تصمیماتی که آمریکا در ارتباط با فروش سلاح می‌گیرد، تصمیمات این کشور است و بریتانیا مسئولیت‌ صادرات تسلیحات خود را بسیار جدی برعهده می‌گیرد و ما به ارزیابی همه مجوزهای صادرات تسلیحات مطابق با ضوابط دقیق صدور آن‌ها ادامه می‌دهیم.طبق این گزارش، عربستان سعودی سهم ۴۰ درصدی از میزان فروش تسلیحات انگلیس را بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ به خود اختصاص داده است.«توبیاس الوود» رئیس محافظه‌کار کمیته دفاعی پارلمان انگلیس در این خصوص در جلسه پارلمان از لندن خواست خود را با نزدیکترین متحد امنیتی‌اش هماهنگ کند و صادرات تسلیحات مرتبط با جنگ را پایان دهد. «لیزا نندی» وزیر خارجه دولت سایه انگلیس هم به نمایندگان مجلس گفت: تجارت تسلیحات انگلیس و حمایت فنی باعث تداوم جنگ در یمن می‌شود. تصمیم آمریکا درباره (تعلیق) فروش تسلیحات، انگلیس را به طور خطرناکی با متحدانش ناهماهنگ می‌کند و آن را به طور فزاینده منزوی می‌سازد.با این حال، برخی کارشناسان و ناظران معتقدند که پس از سخنان پنج‌شنبه هفته گذشته «جو بایدن» در خصوص جنگ یمن و توقف فروش سلاح‌های تهاجمی به ائتلاف سعودی، به نظر می‌رسد که این سخنان نشان از عزم کافی برای پایان جنگ یمن ندارد و صرفا در راستای آرام کردن اوضاع است.
کارشناسان سازمان ملل، یمن را صحنه بزرگترین بحران بشری در جهان توصیف می‌کنند. ۲۲ میلیون نفر که ۷۵ درصد جمعیت یمن را تشکیل می‌دهند نیازمند نوعی کمک‌رسانی و حمایت بشردوستانه هستند. از این میان، ۸.۴ میلیون نفر نمی‌دانند وعده غذایی بعدی‌شان از کجا تأمین خواهد شد. نکته قابل توجه در رفتار انگلیس آنکه سفیر انگلیس در یمن ادعا کرد که عربستان سعودی خواستار توقف جنگ علیه ملت یمن است. با تمام این تفاسیر یمن به مقاومت ادامه می‌دهد چنانکه ارتش و کمیته‌های مردمی یمن هر لحظه به آزادسازی شهر راهبردی مأرب نزدیک می‌شوند و همین پیشروی، اعتراض آمریکا و انگلیس را به همراه داشته است؛ به نحوی که خواستار توقف این عملیات شده‌اند.
خبر دیگر آنکه پس از اظهارات اخیر فرستاده سازمان ملل در امور یمن علیه ارتش و کمیته‌های مردمی یمن، سخنگوی جنبش انصارالله تأکید کرد که فرستاده سازمان ملل نماینده کشورش انگلیس در لباس سازمان ملل است.«محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله یمن و رئیس‌ هیأت مذاکره‌کننده صنعاء، در حساب کاربری خود نوشت: «همچون منطق سفیر انگلیس، گریفیتس اقدامات هموطنان ما را که از خود دفاع می‌کنند، خصمانه می‌خواند؛ که این موضوع او را نماینده کشورش (انگلیس) در لباس سازمان ملل می‌سازد».
محمد عبدالسلام ادامه داد: «اگر سازمان ملل متحد بر بررسی امور یمن از نگاه چهار کشور متجاوز اصرار می‌ورزد،‌ در این صورت، خود آنها نیز در تداوم رنج‌های [ملت یمن] سهیم هستند». لازم به ذکر است پس از ادعای آمریکا برای پایان دادن به جنگ یمن، برخی رسانه‌ها گزارش دادند پارلمان اروپا پیش‌نویس طرحی را برای آتش‌بس در یمن را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد حال آنکه هیچ اقدام عملی برای توقف حملات سعودی صورت نداده است. خبر دیگر آنکه یکی از مقامات یمن در واکنش به قرار گرفتن کاوشگر امارات در مدار مریخ، گفت که پایان دادن به جنایت‌های ابوظبی در یمن بزرگترین دستاورد برای اماراتی‌ها خواهد بود.

کد مطلب: 117109
 
Share/Save/Bookmark