میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۶
 
 
پاسخ ترامپ به ظریف: نه ممنون!
نتیجه بی‌توجهی به دیپلماسی انقلابی
نتیجه بی‌توجهی به دیپلماسی انقلابی
 

درحالی رئیس جمهور آمریکا در توییتی قابل تامل به اظهارات وزیر خارجه کشورمان مبنی بر امکان مذاکره با کاخ سفید؛ نوشته، نه ممنون! که به باور ناظران سیاسی این بازخورد توییت نداشتن دیپلماسی مقتدرانه و انقلابی است و مماشات کردن بیش از اندازه با سیاست‌های جنگ افروزانه آمریکا است؛ ناظران سیاسی معتقدند؛ اصرار و پایبندی دولت به مذاکره با غربی‌ها به حد افراط رسیده است و این با اصل عزت ایران اسلامی مغایر است.
رئیس‌جمهور آمریکا در واکنش به اظهارات ظریف برای مذاکره با کاخ سفید در صورت رفع تحریم‌ها پاسخ منفی داد.
دونالد ترامپ در پیامی در توئیتر به سخنان محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران درباره مذاکره با آمریکا واکنش نشان داد.وی در این خصوص نوشت: وزیر امور خارجه ایران گفته که ایران خواستار مذاکره با آمریکا است اما خواستار برداشته شدن تحریم‌هاست. ترامپ در ادامه پیام توئیتری خود در جواب این سخنان ظریف نوشت: نه ممنون!
ظریف در مصاحبه با نشریه آلمانی اشپیگل درباره احتمال مذاکره با آمریکا در پی ترور سپهبد سلیمانی گفت: خیر، من هرگز این احتمال را رد نمی‌کنم که افراد، رویکردهای خود را تغییر دهند و حقایق را درک کنند. برای ما مهم نیست که چه کسی در کاخ سفید نشسته باشد. آنچه مهم است، نوع رفتار آن‌ها است. دولت ترامپ می‌تواند، گذشته خود را اصلاح کند، تحریم‌ها را لغو کند و به میز مذاکره بازگردد. ما همچنان در میز مذاکره هستیم.
آن‌ها میز مذاکره را ترک کردند. آمریکا خسارت عظیمی به مردم ایران وارد آورده است. روزی خواهد رسید که آن‌ها مجبور می‌شوند، این خسارات را جبران کنند. ما صبر زیادی داریم.
بلافاصله بعد از توییت قابل تامل ترامپ، وزیر خارجه کشورمان خطاب به رئیس جمهور آمریکا نوشت: اظهارات و تصمیمات خود در سیاست خارجی را بر اساس واقعیات بنا کن نه اخبار فاکس نیوز و مترجمین فارسی تان!
ظریف خطاب به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که در توئیتی نوشته بود وزیر امور خارجه ایران می‌گوید ایران خواستار مذاکره با آمریکا است اما می‌خواهد که تحریم‌ها برداشته شود. نه، مرسی!" در توئیتی نوشت: "برای دونالد ترامپ بهتر است که اظهارات و تصمیمات سیاست خارجی خود را بر اساس واقعیات بنا کند و نه بر اساس عناوین اخبار فاکس نیوز و یا مترجمین فارسی خود.
نکته قابل تامب اینکه در دفاع از اظهارات آقای ظریف؛ معاون اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور در واکنش به خبرسازی‌ برخی در شبکه‌های مجازی در مورد مصاحبه ظریف با اشپیگل نوشت: شباهت رفتار ترامپ و دلواپسان شگفت آور و نگران کننده است.
علیرضا معزی در واکنش به خبرسازی در مورد مصاحبه ظریف با اشپیگل در حساب توییتری خود نوشت: شباهت رفتار ترامپ و دلواپسان شگفت آور و نگران کننده است. به قول ظریف اگر عادت به خواندن متن کامل یک مصاحبه ندارند حداقل می‌توانند همان یک پاراگراف مورد بحث از گفت‌و گو را کمی دقیق‌تر بخوانند.
طی روزهای اخیر و در پی انتشار مصاحبه‌ای از وزیر امور خارجه با اشپیگل برخی فعالان دلواپس اقدام به حاشیه سازی در خصوص این مصاحبه داشته اند.
طرح مذاکره مجدد با آمریکا ذلّت برای شخص ظریف است
نماینده ملایر در مجلس با بیان اینکه بحث مذاکره مجدد با آمریکا ذلت برای شخص ظریف است، گفت: هر کسی این مسیر را طی کند قطعا ساقط خواهد شد. حجت‌الاسلام احد آزادیخواه نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به اظهارات اخیر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه درباره مذاکره مجدد با آمریکا گفت: اصرار و پایبندی دولت به مذاکره با غربی‌ها به حد افراط رسیده است.
وی افزود: اگر دنیا صدای مذاکره جدید با آمریکا را شنید بنا را بر آن بگذارد که این حرف‌ها مربوط به حسن روحانی است نه رئیس‌جمهور اسلامی ایران.
نماینده مردم ملایر در مجلس تصریح کرد:‌ ملت ایران در روزهای پس از ترور سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی نشان دادند که چه میزان از ایالات متحده آمریکا منفور هستند.
آزادیخواه با بیان اینکه آمریکایی‌ها به هیچ وجه اهل مذاکره نبوده و منطق آن را هم نمی‌دانند، اظهار داشت:در مذاکرات برجام به همه دنیا ثابت شد که نیت آنها عقب نگه داشتن جمهوری اسلامی ایران از توسعه و پیشرفت و تضعیف سیستم‌های دفاعی و هسته‌ای کشورمان است.
وی گفت: بارها مقام معظم رهبری در طول سال‌های اخیر درباره خدعه و نیرنگ آمریکایی‌ها و غربی‌ها در مذاکرات هشدار دادند اما متاسفانه اصرار بی‌معنای دولت آقای روحانی بر مبنای مذاکره عجیب است.
نماینده مردم ملایر در مجلس تصریح کرد: اگر جمهوری اسلامی به توسعه و پیشرفت در دانش صلح‌آمیز هسته‌ای ادامه می‌داد اقتدار کشورمان بیش از وضعیت فعلی بود.
آزادیخواه گفت: متاسفانه آقای ظریف در حالی بحث مذاکره مجدد با آمریکا را مطرح می‌کند که خود توسط ایالات متحده تحریم شده و ایالات متحده بارها او را تحقیر کرده است که البته این موضوعات بعد از هزاران بار روی خوش نشان دادن او به آنها بوده است.
وی گفت: وقتی عاقبت برجام تحریم وزیر خارجه کشورمان و از دست رفتن زمان و سرمایه‌های جمهوری اسلامی و عقب ماندن از قطار توسعه و پیشرفت بوده چه معنایی دارد که دولتمردان بحث مذاکره مجدد را مطرح کنند؟
نماینده مردم ملایر در مجلس خاطرنشان کرد: بحث مذاکره مجدد با آمریکا ذلت است؛ نه برای ملت ایران بلکه برای شخص ظریف.
آزادیخواه گفت: ظریف باید بداند منطقی که او برای مذاکره با غربی‌ها با توصیه حسن روحانی پیش برده است، منطق مدنظر جمهوری اسلامی نبوده است؛‌ ما اهل مذاکره هستیم اما نه با آمریکا.
وی تصریح کرد: بعد از آنکه آمریکا رسما ترور حاج قاسم سلیمانی را بر عهده گرفته و ایالات متحده یک خونریز سفاک است نشان داد که آخر عاقبت مذاکره آن است و بحث حضور مجدد در میز مذاکره بی‌معناست.
نماینده مردم ملایر در مجلس با تاکید بر اینکه مسیر مذاکره مجدد با آمریکا مسدود است، گفت:‌ هر کسی این مسیر را طی کند قطعا ساقط خواهد شد.
مذاکره مجدد با آمریکا خلاف ضوابط راهبردی تعیین شده رهبر انقلاب است
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: بسیاری از کشورها تابع آمریکایی‌ها هستند و مذاکره مجدد با آمریکا خلاف چارچوب و ضوابطی است که مقام معظم رهبری برای جمهوری اسلامی ترسیم کرده است.
سیدقاسم جاسمی درباره اظهارات اخیر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه مبنی بر مذاکره مجدد با آمریکایی‌ها گفت: ای کاش دستگاه دیپلماسی و وزارت امور خارجه به جای مذاکره با آمریکا و اروپا به فکر توسعه مناسبات با همسایگان کشورمان بودند.
وی افزود: بارها در کمیسیون امنیت ملی به وزیر خارجه تذکر داده‌ایم که به جای تمرکز انرژی و وقت زیاد برای مذاکره درباره برجام و شکست آن و فرجام عبث آن، انرژی خود را صرف ۱۶-۱۷ کشور همسایه می‌کردید نتایج بیشتری به دست می‌آمد.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: طبق آموزه‌های دینی به ما متذکر شده‌اند نباید مومن از یک سوراخ چند بار گزیده شود لذا نمی‌دانم چرا دولت و دولتمردان بحث مذاکره با آمریکا را پیش کشیده‌اند در حالی که ایالات متحده به هیچ وجه قابل اعتماد نیست.
جاسمی اظهار داشت: بسیاری از کشورها تابع آمریکایی‌ها هستند و مذاکره مجدد با آمریکا خلاف چارچوب و ضوابطی است که مقام معظم رهبری برای جمهوری اسلامی ترسیم کرده است.
وی گفت: به نظرم اگر فرمان و تدبیر مقام معظم رهبری در تمرکز به توان داخلی و توسعه روابط با همسایگان وعدم مذاکره با آمریکا را دولت در دستور کارش قرار می‌داد وضعیت کشورمان بهبود بیشتری پیدا می‌کرد.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه اگر آمریکا تضمین کتبی می‌دهد و سیاست گذاران آنها هم این موضوع را قبول دارند امکان مذاکره شاید محتمل باشد.
ولی وقتی آنها بنای لغو کلیه تحریم‌ها بدون هیچ گونه پیش شرطی را نپذیرفته‌اند مذاکره مجدد که وزیر خارجه کشورمان از آن دم می‌زند، معنایی ندارد.
طرح مذاکره با آمریکا فروش عزت و شرف ایران به اجنبی‌هاست
نماینده اراک در مجلس با اشاره به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه درباره مذاکره با آمریکا گفت: طرح مذاکره با آمریکا به صورت مشروط فروش عزت و شرف ملت بزرگ ایران به اجنبی‌هاست.
علی‌اکبر کریمی با اشاره به اظهارات اخیر ظریف درباره مذاکره مجدد با آمریکا گفت: در شرایطی که همه ملت ایران به این باور رسیده‌اند که آمریکا یک رژیم جنایتکار و تروریسم است و در طول ۴۱ سال پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی همواره کینه ورزی و دشمنی‌اش را در قبال ملت ایران به اثبات رسانده‌اند مذاکره مجدد با این رژیم و اعتماد به وعده‌های آن عاقلانه نیست.
وی افزود: مذاکره با آمریکا به هیچ وجه به نفع و مصالح ملت بزرگ ایران و انقلاب اسلامی نبوده است.
نماینده مردم اراک در مجلس گفت: بعد از آنکه آمریکایی‌ها در اقدامی جنایتکارانه و تروریستی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و همراهانش را ترور کردند و منجر به واکنش عظیم ملت ایران و آزادیخواهان دنیا شد اما متاسفانه برخی افراد همچنان بر رویکرد قبلی خود مبنی بر مذاکره با آمریکا اصرار دارند.
کریمی افزود: هر مدیر، مسئول و دولتمردی که بر رویکرد مذاکره مجدد با آمریکا پس از ترور حاج قاسم سلیمانی اصرار کند باید بداند این حرف برخلاف عزت و اقتدار کشورمان بوده و پیام‌های غلط وانحرافی به دشمن می‌دهد.
وی خاطرنشان کرد: نباید مذاکره مجدد با آمریکا بعد از حجم زیادی فشار و تهدید علیه کشورمان از زبان برخی افراد به ویژه دولتمردان تکرار شود.
نماینده مردم اراک در مجلس گفت: افرادی که بحث مذاکره مجدد با آمریکا را به عنوان مواضع‌شان اعلام می‌کنند باید پاسخگوی ملت بزرگ ایران باشند.
کریمی گفت: اگر مذاکره پیامد خاصی داشت که تاکنون مشخص بود و مذاکرات برجام این موضوع را نشان داد که هیچ منافعی در پس مذاکره با ایالات متحده وجود ندارد.
وی تاکید کرد:طرح مذاکره با آمریکا به صورت مشروط فروش عزت و شرف ملت بزرگ ایران به اجنبی‌هاست.
نماینده مردم اراک در مجلس افزود: آمریکا به میز مذاکره به ایران باز نمی‌گردد ولی اینکه برخی دولتمردان مذاکره مجدد با ایالات متحده را مطرح می‌کنند این اقدام آنها خلاف عزت و شرف ملت بزرگ ایران است.
کریمی تصریح کرد: مذاکره مجدد با آمریکا خلاف عزت، شرف و مصالح و منافع ملت و انقلاب ساسلامی است و باید دولتمردان در این رویه تجدید نظر اساسی کنند.

کد مطلب: 112609
 
Share/Save/Bookmark
 


سید
۱۳۹۸-۱۱-۰۸ ۰۹:۵۵:۰۱
ترامپ و یارانش در حال بزرگ کردن ظریف هستند. او را تحریم می کنند و بعد اروپایی های یار جون جونی آمریکا به نوبت از ظریف دعوت می کنند. ظریف هم به اعلام مذاکره با ترامپ دست در دست ترامپ در این مرحله حساس که او به شدت نیاز به حمایت داشت گذاشت.
راستی چرا وقتی بشار اسد به ایران می آمد به ظریف و روحانی خبر نداده بودند؟ مگر آنها نفوذی هستند که نباید قبل از سفر از ان خبردار شوند و جان بشار به خطر بیفتد؟