میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۵۸
 
 
اینجا پاریس، بیست و هفتمین شنبه تظاهرات مردمی
اهانت ماکرون مردم را به خیابان‌ها کشاند
اهانت ماکرون مردم را به خیابان‌ها کشاند
 

برخلاف ادعاهای ترامپ که شنبه‌ها را جمعه و پاریس را تهران می دید، بیست و هفتمین شنبه اعتراضات مردمی به سیاست های دولت فرانسه برگزار شد در حالی که اظهارات رئیس جمهور ماکرون بر خشم معترضان افزوده است. مردم معترض و فعالان جنبش ضد سرمایه داری اظهارات توهین آمیزی از سوی ماکرون درباره این جنبش به گوششان رسیده و این عامل مضاعفی شده تا در تظاهرات امروز بیشتر شرکت کنند. ماکرون روز گذشته در پایان ۶ ماه اعتراضات مردمی با توهین به مخالفان گفت :" در این ۶ ماه هیچ خروجی سیاسی نداشته اید! این اظهارات توهین آمیز باعث شد دیروز معترضان و مخالفان سیاست های دولت فرانسه در فراخوانها اعلام کنند در تظاهرات سراسر شهرهای این کشور حضور خواهند یافت. جنبش ضدسرمایه داری در اعتراضات ۶ ماه گذشته خسارات انسانی فراوانی از جمله بیش از ۱۰ کشته و ۱۴ هزار زخمی یا بازداشتی متحمل شده اند که هنوز روند قضایی بازداشتی ها طی نشده است. از بین زخمی ها نیز به ویژه افرادی که با گلوله "فلش بال" نابینا یا قطع عضو شده اند به لحاظ روحی و روانی خسارات جبران ناپذیری را متحمل شده اند.
در حالیکه نظرسنجی‌ها از پیشتازی حزب اجتماع ملی در انتخابات بیست و ششم ماه مه اروپا خبر می‌دهند، «امانوئل ماکرون» در صدد تخریب این حزب برآمد. «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه خواستار یکصدا شدن فرانسه در برابر حزب اجتماع ملی این کشور شد. در حالیکه نظرسنجی‌ها از پیشتازی حزب اجتماع ملی در انتخابات بیست و ششم ماه مه اروپا خبر می‌دهند، رئیس جمهور فرانسه روز جمعه با حمله به این حزب، خواستار یکصدا شدن این کشور در برابر حزب اجتماع ملی شد و از همگان دعوت کرد تا به حزب «جمهوری به پیش» رای دهند. چندین نظرسنجی صورت گرفته، نشان می‌دهند که حزب «مارین لوپن» بیش از دو یا سه امتیاز نسبت به حزب رئیس جمهور فرانسه جلوتر است و امکان پیروزی جبهه ملی سابق فرانسه را ممکن می‌کند، که پیشتر در سال ۲۰۱۴ نیز در راس قرار گرفت. امانوئل ماکرون گفت: «من با افرادی که فکر می‌کنند مهم نیست اگر حزب اجتماع ملی یکبار دیگر بزرگترین برنده این انتخابات باشد، هم عقیده و موافق نیستم.» وی افزود: «در سال ۲۰۱۴، ما زیباترین چهره را به بقیه اروپا ارائه ندادیم.» امانوئل ماکرون گفت: «تاریخ به شدت در مورد کسانی که با افزایش (قدرت) نیرو‌های ملی مخالف نیستند و یا در تبلیغات آن مشارکت می‌کنند و یا در فرم دیگری هنوز تصمیم نگرفته اند، قضاوت می‌کند.» وی گفت: «در بسیاری از موضوعات، رکورد آن‌ها یک فاجعه برای کشور و برای اروپا است.» او اطمینان داد که آن‌ها علیه تمام پروژه‌هایی که فرانسه در اروپا از آن‌ها دفاع کرده است، از جمله برای محافظت از خودمان پس از حملات، رای مخالف داده اند. رئیس جمهور فرانسه ادامه داد: «وظیفه من در جایگاهی که قرار دارم، مبارزه با این موضوع است. تاریخ درباره ما و درباره کسانی که در مقابل افزایش ملی گرایان و بازگشت نطق‌های خشونت آمیزشان ضعیف عمل کرده اند، قضاوت خواهد کرد. من نمی‌خواهم جزء، افرادی باشم که در مقابل این افزایش ملی گرایی نجنگیده است.»
وی تاکید کرد: «رای دهندگان باید بدانند، تصمیم گیری آن‌ها در سطح اروپا، یک چالش در زندگی روزانه آن‌ها است. وی به موضوعاتی نظیر کشاورزی، مبارزه با تغییرات آب و هوایی و این که تنها اروپا می‌تواند در برابر ظهور دو قدرت آمریکا-چین ایستادگی کند، اشاره کرد. ماکرون تصریح کرد: «هرقدر شهروندان فرانسوی به لیست اکثریت ریاست جمهوری قدرت بیشتری ببخشند، به همان میزان آن‌ها به کشور فرانسه توانایی بخشیده اند تا در اروپا به عنوان یک وزنه عمل کنیم؛ تا از مواضع خود دفاع کنیم و در نتیجه نظرات خودمان را با قدرت بیشتر بیان نمائیم.» ماکرون، یادآور شد که از زمان انتخاب او، وی برنامه تحول اتحادیه اروپا را به اجرا درآورده است.
لازم به ذکر است در ماه‌های اخیر، بحران مربوط به جلیقه زردها، بی‌اعتمادی نسبت به مقام‌های دولتی و نخبگان را تشدید کرده است. به‌طوری‌که بسیاری از معترضان حتی خواهان تعطیلی دانشگاه ملی مدیریت اداری شدند. آن‌ها معتقدند که این دانشگاه مسئول ایجاد یک طبقه دست چین شده در مسئولیت‌های اجرایی است که فارغ‌التحصیلان آن با آحاد جامعه فاصله دارند. بسیاری از سیاستمداران و مدیرعامل‌های فرانسه از این دانشگاه که در شهر استراسبورگ قرار دارد فارغ‌التحصیل شده‌اند. در پی این اعتراض‌ها امانوئل ماکرون به یکی از اعضای دولت مأموریت داد تا یک رشته اصلاحات در «بدنه بزرگ دولت» را بررسی کند. این بررسی‌ها باید در مدت شش ماه نهایی شود و از جمله آن تعطیلی دانشگاه ملی مدیریت اداری است.

کد مطلب: 108966
 
Share/Save/Bookmark