میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۵۴
 
 
رویاپردازی‌های اماراتی
غرب آسیا و شمال آفریقا همچنان آماج بحران‌های امنیتی متعددی است که می‌تواند بر کل...

غرب آسیا و شمال آفریقا همچنان آماج بحران‌های امنیتی متعددی است که می‌تواند بر کل امنیت نظام جهانی تاثیرگذار باشد. آنچه در میان این معادلات قابل توجه است زنجیره تحرکات امارات است. در حالی امارات در کنار سعودی طرح کشتار گسترده مردم یمن را اجرا می‌سازد که همزمان توسعه روابط با رژیم صهیونیستی را نیز دنبال می کند چنانکه یکی از مقامات اماراتی ادعای لزوم همگرایی منطقه ای با رژیم صهیونیستی علیه ایران را مطرح کرده است. در کنار این اقدامات، امارات رفتارهای تامل برانگیز دیگری نیز داشته است از جمله عربستان سعودی و امارات در راستای حمایت از شورای نظامی انتقالی سودان، از کمک ۳ میلیارد دلاری به سودان خبر دادند. همزمان گزارش‌ها از دخالت امارات در امور الجزایر حکایت دارد که البته با اعتراض مردمی همراه بوده است. در لیبی نیز امارات از حامیان خلیفه حفتر است که در هفته‌های اخیر موجی از کشتار و جنایت را به پا کرده است.
در همین حال سازمان‌های اطلاعاتی ترکیه چند روز پیش، از بازداشت دو نفر به اتهام ارتباط با سازمان‌های اطلاعاتی امارات پس از تحت نظر گرفتن این افراد به مدت شش ماه خبر دادند.گزارش‌ها نشان می‌دهد که امارات به طور کلی اداره و حمایت مالی از دو گروه رسانه‌ای «زمان» و «احوال» وابسته به گولن را بر عهده دارد و این دو رسانه مالکیت برخی پایگاه‌های خبری به زبان‌های عربی، ترکی و انگلیسی را بر عهده دارند که سیاست رسانه‌ای مخالف اردوغان در خارج از این کشور را اتخاذ کرده‌اند.
در همین حال امارات تحرکاتی را در پاکستان و هند داشته است از یک سو ادعای کمک چند میلیارد دلاری به پاکستان را سر داده و از سوی دیگر بر توسعه روابط و تامین نیازهای انرژی هند تاکید داشته است. نکته قابل توجه آنکه مقامات امارات سنگ بنای ساخت اولین معبد هندو در منطقه خلیج فارس را گذاشتند که قرار است در ابوظبی ساخته شود. معبد هندو در امارات نزدیک بزرگراه میان دبی و ابوظبی به مساحت ۵۵ هزار متری ساخته خواهد شد.با توجه به این شرایط این سوال مطرح است که چرا امارات چنین رفتارهایی صورت می‌دهد و چه اهدافی را دنبال می‌کند؟ بررسی رفتار سران امارات نشان می‌دهد که بن زاید ولیعهد تلاش دارد تا نقش بن سلمان عربستان را در امارات ایفا نماید بر این اساس اولین اولویت آن جلب نظر آمریکاست و در مرحله بعدی نیز حرکت همسو با عربستان. بر این اساس امارات با پشتوانه مالی سعی دارد تا تحولات منطقه را به سمت اهداف آمریکا و سعودی هدایت نماید تا شاید رویاهای جاه طلبانه بن زاید محقق شود. رفتاری که نتیجه آن ایجاد بحران‌های گسترده در منطقه و شمال آفریقا خواهد بود چنانکه امروز رد پای امارات را در بسیاری از بحران‌ها می‌توان مشاهده کرد در حالی که در سایه عربستان و آمریکا خود را پنهان ساخته و سعی دارد تا با سکوت رسانه‌ای این نقش بحران‌ساز را کم رنگ جلوه دهد. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 108560
 
Share/Save/Bookmark