میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۲
 
 
پیام‌هایی که به گوش می‌رسد
آمریکا طی هفته‌های اخیر با موجی از اعتراض‌های مردمی به حاکمیت ساختار نژادپرست بر این کشور همراه است که البته با دخالت گسترده گارد ملی و نیر

آمریکا طی هفته‌های اخیر با موجی از اعتراض‌های مردمی به حاکمیت ساختار نژادپرست بر این کشور همراه است که البته با دخالت گسترده گارد ملی و نیروهای امنیتی به سرکوب و خشونت کشیده شده است. بحرانی که ابعاد دیگری از وضعیت بحرانی حقوق بشر و آنچه در لایه های زیرین جامعه آمریکای مدعی عدالت و حقوق برابر انسان‌ها را آشکار می سازد. حلقه تکمیلی این بحران، وضعیت نابسامان کرونا در این کشور است که نام آمریکا را در ردیف اول قربانیان کرونا و آمریکا را محور ناتوانی در مقابله با کرونا قرار داده است. در کنار آنچه در خیابان‌های آمریکا در جریان است یک نکته قابل توجه وجود دارد و آن نوع واکنش جریان‌های سیاسی دموکرات‌ و جمهوریخواه به این وضعیت است.
در یک سوی معادله ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت: اگر در انتخابات امسال از دموکرات‌ها شکست بخورد، تمام شهر‌های آمریکا دچار هرج‌ومرج شده و اقتصاد این کشور با رشد منفی عظیمی مواجه خواهد شد. دونالد ترامپ گفت، اگر در انتخابات ریاست‌جمهوری سال جاری بازنده شود، تمام آمریکا تبدیل به «مینیاپولیس» می‌شود. مینیاپولیس همان جایی است که یک سیاه پوست به دسل پلیس سفید پوست به قتل رسید و آغازگر موج اعتراض‌های مردمی شد. در نقطه مقابل جان کری وزیر امور خارجه سابق آمریکا که به نمایندگی از دموکرات‌ها صحبت می کرد با اشاره به تاریخچه نادیده گرفتن آرای مردمی در این کشور هشدار داد که پیروزی «ترامپ» در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ می تواند منجر به وقوع انقلاب در این کشور شود. از این سخنان دموکرات ها و جمهرویخواهان در وحله نخست این برداشت می‌شود که آنها در بازی انتخابات در حال هشدار دادن در باب پیامدهای طرف مقابل هستند اما نگاهی ریشه‌ای به آنچه در آمریکا در جریان است نکاتی در لایه‌های زیرین این سخنان مشاهده می‌شود. نگاهی به تاریخ انتخابات و مبارزات انتخاباتی در آمریکا نشان می‌دهد که تقریبا این نخستین بار است چنین الفاضی از سوی جریان‌های سیاسی به کار می رود و چننی اتهاماتی را مطرح می‌سازند چنانکه در دوران رقابت بوش و الگور به رغم آنکه دادگاه رای به پیروزی بوش داد، الگور آن را پذیرفت و اقدامی برای تخریب وی انجام نداد حال آنکه اکنون هر دو حزب یکدیگر را به آشوب و انقلاب تهدید می‌کنند. این امر بیانگر آن است که ساختار سیاسی آمریکا از آن بلوغ سیاسی خارج شده و کوتوله‌های سیاسی در راس محور این ساختار شده‌اند که برای رسیدن به قدرت از هیچ اقدامی فروگذار نیستند.به عبارتی دیگر صحبت‌های ترامپ و کری را چنین می توان تفسیر کرد که اگر دموکرات‌ها پیروز شوند ترامپ آمریکا را به آشوب می کشد و اگر جمهوریخواهان پیروز شوند دموکرات ها به دنبال قشون کشی خیابانی و چند پاره سازی جامعه خواهند بود. رفتارهایی که می‌توان از آنها با عنوان فروپاشی انسجام سیاسی و گرفتار شدن آمریکا در همان بازی کودتاهای رنگی که خود علیه دیگر کشورها اجرا می‌کردند یاد کرد. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 114167
 
Share/Save/Bookmark