میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۴۵
 
 
کدخدایی در نشست‌ خبری:
بعید است انتخابات ریاست ‌جمهوری الکترونیکی برگزار شود
بعید است انتخابات ریاست ‌جمهوری الکترونیکی برگزار شود
 

سخنگوی شورای نگهبان گفت: بعید می‌دانم انتخابات ریاست ‌جمهوری دوازدهم الکترونیکی برگزار شود.
عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان دیروز در نشست ‌خبری، درباره اصلاح قانون انتخابات شوراها و تعیین تکلیف آن در شورای نگهبان، اظهار داشت: شورای نگهبان در اجرا و یا نظارت بر انتخابات شوراها دخالتی ندارد و مصوبه‌ای که در مجلس تصویب و برای ما ارسال شده، اگر در چارچوب شرع و قانون اساسی باشد، نتیجه آن اعلام می‌شود، اما هنوز در دستور کار شورای نگهبان قرار نگرفته است.
وی در پاسخ به این سوال که آیا مصادیق رجل سیاسی در شورای نگهبان تعیین و تکلیف شده است؟ افزود: شورای نگهبان تاکنون مشغول بررسی لایحه برنامه ششم توسعه بوده و جلسات فوق‌العاده‌ای را در این زمینه داشته‌ایم، اما زمان کار کارشناسی در سطح کارشناسان در دست بررسی است و کارهای مقدماتی انجام گرفته و اگر بتوانیم این هفته در دستور کار شورا قرار می‌گیرد.
سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه تعیین مصادیق رجل سیاسی طبق سیاست‌های کلی انتخابات تکلیف قانونی است که بر عهده شورای نگهبان قرار داده شده است، گفت: تلاش می‌کنیم مصادیق رجل سیاسی را تا پیش از انتخابات ۹۶ بررسی و نتیجه آن را اعلام کنیم.
کدخدایی در پاسخ به این سوال که نتیجه انتخابات الکترونیک و بررسی‌های آن در شورای نگهبان به کجا رسیده است؟ اظهار داشت: ما برای برگزاری انتخابات الکترونیک نیازمند شرایط لازم از جمله در حوزه‌های امنیتی هستیم و تاکنون پیشنهاد جدیدی از سوی وزارت کشور در این رابطه دریافت نکرده‌ایم.
وی در همین زمینه تأکید کرد: جلسات کارشناسی تاکنون برگزار شده و در سطح معاون وزارت کشور و رئیس ستاد انتخابات کشور جلساتی داشته‌ایم و قرار شده نتیجه را به ما اعلام کنند، اما هنوز پاسخی به ما در این زمینه ندادند و با توجه به فرصت باقیمانده بعید می‌دانم که شاهد برگزاری انتخابات الکترونیک در دوره دوازدهم ریاست جمهوری باشیم.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که با توجه به مصوبه مجلس درباره نظارت شورای نگهبان بر کاندیداهای انتخابات مجلس و بازگرداندن خانم خالقی به مجلس، گفت: مصوبات مجلس عطف به ما سبق نخواهد شد.
وی همچنین تأکید کرد که درباره تعطیلی ۸ ربیع و سالروز امامت حضرت ولیعصر(عج) نیز موضوع را در شورای نگهبان بررسی و نظر قطعی را اعلام می‌کنیم.
کدخدایی با بیان اینکه همزمان با شورای نگهبان مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در لایحه برنامه ششم توسعه نظارت می‌کند، اظهار داشت: مجمع تشخیص مصلحت نظام این لایحه را همزمان در دستور کار قرار داده است و نظر را هفته گذشته اعلام کرده و ما نیز در شورای نگهبان ایرادات را به مجلس ارسال کرده‌ایم.
وی با تأکید بر اینکه اعضای هیئت‌های نظارت استانی انتخابات در بیش از ۲۰۰ شهرستان تعیین شده‌اند، افزود: ما بقی اعضای هیئت‌های نظلارت استاتی انتخابات هم تا پایان این هفته، در جلسه‌ای، نهایی و تعیین می‌شوند.
سخنگوی شورای نگهبان به انتخاب اعضای هیئت‌های نظارت انتخابات در خارج از کشور اشاره کرد و گفت: در این‌باره بررسی‌های مقدماتی انجام شده که این هفته نتایج آن اعلام می‌شود.
کدخدایی در پاسخ به این سؤال که آیا شورای نگهبان بر تبلیغات زودهنگام و پول‌های مصرف شده کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری نظارت می‌کند، یا خیر، تأکید کرد: قانون انتخابات همان قانون گذشته است و تغییری نکرده، بنابراین ما هیچگونه مکانیزم و سازوکار قانونی مشخصی برای رصد کردن اینگونه مسائل نداریم.
وی اضافه کرد: تا زمانی که وارد بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری نشویم، اقدام خاصی نمی‌توانیم در این زمینه انجام دهیم، اما به طور طبیعی اگر گزارش‌هایی در این زمینه و در جریان بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات به ما واصل شود، آنها را مدنظر قرار می‌دهیم.
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اختلاف میان مجلس و شورای نگهبان نسبت به لایحه برنامه ششم توسعه، گفت: این لایحه به فرمایش مقام معظم رهبری در مجلس مورد بررسی قرار گرفت، بنابراین ما هم در شورای نگهبان آن را به عنوان لایحه تلقی کردیم.
کدخدایی ادامه داد: ما نسبت به لایحه برنامه ششم توسعه، ایراد بار مالی را وارد ندانستیم، البته شورای نگهبان هیچگاه نسبت به لوایح برنامه‌های پنج ساله و نیز بودجه‌های سنواتی، ایراد بار مالی نمی‌گیرد.
وی همچنین مصوبه مجلس پیرامون تعطیلی هشتم ربیع‌الاول، سالروز آغزا امامت حضرت ولیعصر(عج) اشاره کرد و افزود: رئیس مجلس پیش از این گفته بود که دولت بار مالی تعطیلی هشتم ربیع را پذیرفته است، نامه پذیرش بار مالی توسط دولت به شورای نگهبان ارسال شد و مصوبه مجلس هم توسط شورای نگهبان وصول شده است که در هفته جاری این مسئله را در شورای نگهبان بررسی و نظر نهایی را اعلام می‌کنیم.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سؤال که این طور گفته می‌شود که این نهاد در بررسی صلاحیت‌ها و رویه آشتی ملی و وحدت نقش داشته است، اظهار داشت: اتحاد، انسجام و همبستگی ملی در چارچوب رعایت قانون اساسی و احترام به قانون و رعایت قوانین موضوعه و احترام به تدابیر مقام معظم رهبری امکان‌پذیر است و شورای نگهبان نیز در این چارچوب عمل می‌کند که بهترین راه تمسک به قانون اساسی و قوانین موضوعه کشور است.
کدخدایی در ادامه در پاسخ به پرسشسی پیرامون برخی شایعات درباره حضور روحانی در انتخابات ریاست جمهوری و اینکه گفته می‌شود رهبر انقلاب به او گفته است که در انتخابات کاندیدا شود، افزود: فعالیت افراد در حوزه‌های سیاسی ربطی به شورای نگهبان ندارد و ما دخالتی در این حوزه نمی‌کنیم.
وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا اگر مصوبه مجلس درباره استفساریه قانون انتخابات تأیید شود، خانم خالقی(منتخب پنجم اصفهان در مجلس دهم) تأیید شود، وی امکان بازگشت به مجلس دارد یا خیر، گفت: مصوبه مجلس عطف ماسبق نخواهد شد.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به پرسشی درباره حضور زنان در انتخابات ریاست جمهوری و زمان تعیین تکلیف این موضوع از سوی این نهاد، خاطرنشان کرد: پاسخ بنده همان پاسخ قبلی است و نمی‌توانم نکته جدیدی به آن اضافه کنم اما پس از بررسی‌ها، نتیجه را اعلام می‌کنیم.
کدخدایی در پایان این نشست خبری در پاسخ به پرسشی درباره اینکه به تازگی موضوع رد صلاحیت آقای روحانی از سوی برخی مطرح می‌شود آیا با طرح چنین موضوعاتی قصد فشار بر شورای نگهبان را ندارند، تصریح کرد: پاسخ بنده همان پاسخ قبلی است، شورای نگهبان در چارچوب قانون عمل می‌کند.

کد مطلب: 98506
 
Share/Save/Bookmark