میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۵
 
 
پرونده«عنابستانی» در قوه قضائیه
لزوم اقدام قاطع مجلس و دادستانی
لزوم اقدام قاطع مجلس و دادستانی
 

با توجه به اینکه پرونده «عنابستانی» از سوی نیروی انتظامی ارائه شده است انتظار می‌رود دادستانی و مجلس اقدام اساسی انجام دهند تا حوادثی از قبیل هتک حرمت توسط برخی از مسئولان خاطی تکرار نشود.
اوایل بهمن بود که فیلمی از یک سرباز وظیفه ناجا و درگیری‌اش با خودرویی که سعی داشت از خط ویژه عبور کند، در فضای مجازی منتشر شد. داستان از این قرار بود که یک سرباز وظیفه ادعا می‌کرد یک نماینده مجلس برای اینکه از ورود خودرو وی به خط ویژه جلوگیری کرده، به او سیلی زده است. این ماجرا ابعاد گسترده‌ای در فضای مجازی و رسانه‌ای یافت و در همان ابتدا با واکنش شدید رئیس مجلس و هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مواجه شد.
قاضی زاده هاشمی رئیس هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان، ۴ بهمن ماه اعلام کرد: این هیئت ادعاهای موجود را بررسی و در صورت صحت و سقم حادثه و چگونگی ماجرا را بررسی و در صورت احراز تقصیر برخورد قانونی را انجام خواهد داد.
محمد باقر قالیباف پس از انتشار این خبر در حساب کاربری خود در توئیتر، نوشت: «به محض شنیدن اولین گزارش‌ها، دستور بررسی دقیق ماوقع صادر شد؛ درصورت احراز تخلف، هیئت نظارت بر نمایندگان بدون مسامحه بررسی و برخورد قانونی خواهد کرد.»
کار به اینجا ختم نشد؛ امیر دریادار رحیمی پور رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح نیز با بیان اینکه این پرونده در حال بررسی ستاد کل است و نتیجه آن متعاقباً به اطلاع عموم خواهد رسید، گفت: فرض کنیم که سر باز هم در این رابطه مقصر بوده باشد، لذا به هیچ عنوان هیچ فردی حق این را ندارد سربازی را که در حال انجام خدمت است را مورد ضرب و شتم خود قرار دهد.
با اینکه یک ماه از این ماجرا می‌گذرد، مهدی حاجیان، سخنگوی ناجا در نشست خبری گفت: در ماجرای درگیری سرباز راهور با نماینده مجلس و سیلی خوردن، سرباز پلیس راهور وظیفه قانونی خود را انجام داده و خودروی آن نماینده مجوز تردد در خط ویژه را نداشته است، بنابراین کار آن سرباز قانونی بود و وظیفه خود را به خوبی انجام داده است. او همچنین خبر داد که پرونده سیلی خوردن سرباز ناجا از نماینده مجلس در حال طی فرآیند قانونی است.
یک روز پس از اظهارات سخنگوی ناجا، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی دستگاه قضائی نیز گفت که پرونده این ماجرا در دادسرای تهران ثبت شده و رسیدگی به آن در حال انجام است و درصورتی که نظر دادسرا صدور قرار جلب به دادرسی باشد، پرونده به دادگاه می‌رود.
پس از پیگیری‌ها و بررسی‌های این پرونده در هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان، نماینده سبزوار در مجلس که پیش از این از پاسخگویی طفره می‌رفت، ۷ بهمن ماه با انتشار فیلمی رسماً از مردم در پی درگیری به وجود آمده او با سرباز راهور عذرخواهی کرد و گفت: از این سرباز تشکر می‌کنم که قانون را اجرا کرد.
اکنون که در دوره جدید و با پیگیری هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان و ارائه گزارش از سوی مسئولان ذی ربط به مجلس در قبال پرونده نماینده سبزاور، گزارش‌ها به مجلس ارائه شده و موضع دستگاه قضا نیز در این باره اعلام شده است، انتظار می‌رود دادستان و مجلس همچنان پیگیر این پرونده باشند و اقدام اساسی انجام دهند تا شاهد تکرار چنین حوادث و رودیدادهایی در خانه ملت نباشیم. منتظر هستیم تا این مطالبه از سوی مسئولان ذی ربط اجرا و عملیاتی شود.

کد مطلب: 117263
 
Share/Save/Bookmark