داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۸۹ ساعت ۱۶:۱۸
 
 
«جي‌15» ائتلاف انحصار‌شکن
محمد صفري:
نشست گروه «جي‌15» با حضور سران و نمايندگان 18 کشور آسيايي، آفريقايي و آمريکاي لاتين امروز در تهران برگزار مي‌شود.
اين گروه که چيزي حدود 20 سال از تاسيس آن مي‌گذرد، با دو هدف تقويت ائتلاف‌هاي سياسي ميان اعضاي گروه و نيز تقويت زمينه‌هاي اقتصادي ، تجاري ، تکنولوژيك و افزايش سرمايه‌گذاري ميان کشورهاي عضو تشکيل شد. هدف اصلي تشکيل اين گروه ابتدا جنبه اقتصادي داشت کشورهاي عضو «جي‌15» داراي ظرفيت‌هاي بسيار بالاي اقتصادي از جهات جغرافيايي، وسعت کشورهاي عضو، جمعيت، منابع انرژي و ... هستند.
اعضاي گروه که هم‌اکنون به 18 کشور رسيده است، 6 درصد مساحت کل د نيا، 34 درصد جمعيت جهان، 17 درصد حجم مبادلات اقتصادي، 12 درصد توليد انرژي برق، 28 درصد توليد نفت جهان، 18 درصد توليد گاز و همه مهمتر 29 درصد ذخاير ثابت طبيعي جهان را در دست دارند. با چنين ويژگي ها و داشته‌هاي منحصر به فردي «جي‌15» تاکنون دستاورد آنچناني كسب نكرده است.
اين گروه براي نقش‌آفريني و تاثير گذار بودن، نيازمند همکاري و همگرايي هر چه بيشتر کشورهاي عضو در راستاي رسيدن به اهداف خود است.
رويکرد اقتصادي جي15 با پتانسيل‌هايي که هنوز بالفعل نشده‌اند، در صورت شکوفايي، تاثيرات مثبت اقتصادي بر اوضاع اقتصادي کشورهاي عضو و همچنين اقتصاد جهاني خواهد داشت.
اما هدف ديگر تشکيل گروه 15، جنبه سياسي آن است. اين گروه در صورت پايبندي به اهداف گروه، دوري از وابستگي‌هاي سياسي به قدرت‌ها، نقش‌چانه‌زني کشورهاي «جي‌15» را تقويت کرده و تصميمات مستقلانه آنها کشورهاي سلطه‌گر را به چالش خواهد کشيد.
بالا بردن قدرت چانه‌زني در معادلات بين‌المللي، با به دست آوردن تکنولوژي‌هاي پيشرفته، افزايش قدرت اقتصادي، باعث شكستن انحصار قدرت غرب مي‌شود.
در اين ميان نقش گروههايي همچون گروه 15 که از توانايي‌هاي بالاي اقتصادي و سياسي برخوردارند،برجسته خواهد شد.
اين ائتلاف‌هاي اقتصادي و سياسي با جلوگيري از تک‌قطبي شدن و انحصار قدرت سياسي و اقتصادي جهان توسط غرب، باعث همگرايي و همکاري آنها با کشورها و بازيگران ديگر مانند جي 15 خواهد شد.
اما در اين ميان نقش ايران در اين نشست‌ها از نکات مهمي است که مي‌توان آن را به عنوان دستاوردهاي پيروزمندانه سياست‌هاي جمهوري اسلامي ايران تلقي کرد.
برگزاري نشست «جي‌15» فرصت ديگري براي جمهوري اسلامي ايران است تا بتواند ديدگاه‌هاي منطقي و قانوني خود را در زمينه‌هاي اقتصادي، سياسي، اداره جهان کنوني، خلع سلاح هسته‌اي، نگراني‌هاي جهاني و ... بيان کند. جرياني که هر بار با طرح آنها در افکار عمومي ، غرب به چالش کشيده مي‌شود.
کد مطلب: 42066
 
Share/Save/Bookmark