میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۵۵
 
 
اف۱۶ رویاها را بر باد داد

رژیم صهیونیستی باردیگر سوریه را البته این بار در ابعاد گسترده‌تری آماج حملات هوایی قرار داد. اقدامی که براساس قوانین و منشور ملل متحد نقض آشکار تمامیت ارضی یک عضو سازمان ملل بوده و نه تنها سوریه بلکه جهان باید به مقابله با آن بپردازد. حال این سوال مطرح می‌شود که چرا رژیم صهیونیستی چنین حملاتی را صورت داده و تا چه میزان توانسته به اهداف خود دست یابد؟ آنچه صهیونیست‌ها در سوریه صورت داده‌اند را باید در کنار حملات اخیر این رژیم به غزه و البته لبنان مورد ارزیابی قرار داد.
نتانیاهو نخست‌وزیر صهیونیست‌ها در حالی با این تحرکات سعی دارد بر بحران‌های داخلی نظیر اعتراض‌ها به فساد خود و خانواده‌اش و نیز اعتراض‌های گسترده مهاجرین آفریقایی به نقض گسترده حقوقشان سرپوش گذارد که چند هدف بیرونی را نیز دنبال می‌کند. نخست آنکه سکوت کشورهای عربی را نشانه همراهی آنها با این رژیم عنوان سازد که تکمیل‌کننده ادعای وی مبنی بر دستاوردهایش در سازش عربی است.
دوم آنکه سعی دارد با فضای نظامی به تروریست‌ها این پیام را برساند که حمایت قاطع از آنها دارد تا شاید با این حربه آنها را از فرار میدان سوریه باز دارد. سوم آنکه با ادعای آمادگی برای جنگی جدید به دنبال باج‌خواهی از جامعه جهانی در روند سیاسی منطقه است. از یک‌سو برآنند تا در مذاکرات سیاسی در قبال سوریه امتیازاتی را کسب کنند چنانکه سرنگونی نظام سوریه و نیز ایجاد منطقه حائل میان سوریه و این رژیم از مطالبات آنهاست. از سوی دیگر با برجسته‌سازی نام ایران و حزب‌الله به عنوان عاملان تهاجمات منطقه‌ای این رژیم برآنند تا جامعه جهانی را به اعمال فشار بر آنها سوق دهند چنانکه سران این رژیم رسما اعلام کرده‌اند که خروج این نیروها از سوریه محور اصلی حملات به سوریه بوده است.
با تمام این تفاسیر یک نکته مهم وجود دارد و آن اینکه نوع واکنش سوریه به این تجاوز و سرنگون شدن جنگنده اف۱۶ و به گفته برخی منابع به همراه یک اف۱۵، نشانگر توان سوریه در مقابله با تهدیدات به رغم ۷ سال مبارزه با تروریسم و حامیانشان است. ایستادگی سوریه و ناکام گذاشتن عملیات رژیم صهیونیستی ناکامی بزرگی برای طراحی این رژیم از تجاوز به سوریه بود چنانکه محافل رسانه‌ای و سیاسی این رژیم با فرافکنی و برجسته‌سازی نام ایران تلاش کردند تا این رسوایی را پنهان سازند و چهره یک فاتح از خود به نمایش گذارند.
در این میان یک نکته مهم وجود دارد و آن سکوت سازمان ملل و کشورهای غربی مدعی امنیت منطقه است. سکوت آنها در برابر این تجاوز آشکار به عضو سازمان ملل بیانگر واهی بودن ادعاهای بشردوستانه آنهاست که قطعا تزلزل بیشتر جایگاه جهانی آنها را به همراه خواهد داشت.
به هر تقدیر می‌توان گفت که نتانیاهو برآن بود تا سوار بر اف۱۶ رویاهای خود در سوریه و منطقه را محقق سازد اما واکنش سوریه و البته استقبال بسیاری از کشورها از مقاومت سوریه عملا این طراحی را ناکام ساخت و او نتوانست پرواز رویاهایش را محقق سازد هر چند که با فضاسازی رسانه‌ای به دنبال پنهان‌سازی این ناکامی هستند. تجاوز رژیم صهیونیستی به سوریه نشان داد که این رژیم اصلی‌ترین تهدید امنیت منطقه است و راه ثبات در منطقه مقابله سراسری با آن است. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 103169
 
Share/Save/Bookmark