میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۲۰:۴۵
 
 
اردوی فرنگی‌کاران تعطیل شد
با عدس‌پلو نمی‌شود قهرمان جهان شد!
با عدس‌پلو نمی‌شود قهرمان جهان شد!
 

محمد بنا که بامداد روز چهارشنبه از سفر چند هفته ای خود به اسپانیا بازگشت با توجه به شرایط نامطلوب کنونی و بحران های مالی فدراسیون کشتی، رفتن را بر ماندن ترجیح داد. محمد بنا اعلام کرد تا زمانی که امکانات برای کشتی فرنگی مهیا نشود، تمرینات تیمهای ملی کشتی فرنگی در تمامی رده‌های سنی تعطیل خواهد بود.
این در حالیست که قرار بود سومین اردوی آماده سازی تیم ملی کشتی فرنگی کشورمان از روز پنجشنبه در خانه کشتی تهران آغاز شود و محمد بنا نیز پس از غیبت در دو اردوی قبلی، مجددا به جمع شاگردان خود ملحق شود.
محمد بنا در شرایطی همکاری خود را با تیم های ملی و همچنین فدراسیون کشتی موقتا قطع کرد که حجت اله خطیب سرپرست موقت فدراسیون پیش از این وعده داده بود شرایط لازم و مطلوب را برای ملی‌پوشان و اردونشینان فرنگی فراهم خواهد کرد، اما نه تنها به وعده های خود عمل نکرد، بلکه به تازگی در اقدامی بحث برانگیز و عجیب با عدم پرداخت تمام جوایز نقدی فرنگی کاران رقابتهای عمومی، حواشی زیادی را برای خود و دیگر همکارانش در فدراسیون بوجود آورد.
داود میرزایی که یکی از افراد مورد اعتماد محمد بنا است و نقش زیادی در بازگشت بنا به کشتی پس از المپیک لندن داشت، در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: متاسفانه وضعیت کشتی فرنگی طوری شده که مدیر تیمهای ملی ترجیح داده تمام اردوها را تعطیل کند. چند ماه است حقوق مربیان و کشتی گیران پرداخت نشده، به دلیل مشکل مالی وضعیت اردو و حتی تغذیه ملی پوشان اصلا خوب نیست و شورای برون مرزی هم با مسابقات تدارکاتی تیم ملی جوانان مخالفت می کند. در حالی که همین جوانها باید یکی دو سال دیگر تیم ملی بزرگسالان را بسازند.
میرزایی ادامه داد: فدراسیون کشتی دستش خالی است و جای تاسف دارد که وزارت ورزش هیچ حمایتی نمی کند. فوتبالی که بحرین یک میلیونی را هم نمی برد به خاطر یک بردش میلیون میلیون جایزه می گیرد اما برای کشتی فرنگی که ورزش ایران در المپیک را از رده های ۴۰ – ۵۰ به ۱۷ دنیا رساند، پول نیست. اردوها وضعیت بسیار بدی دارند. به کشتی گیری که بدنش بعد از تمرینات سنگین به پروتئین و بازسازی نیاز دارد، عدس پلو می دهند. آقایان! با عدس پلو نمی شود کشتی گیر را قهرمان جهان و المپیک کرد.
وی به قبول مسئولیت محمد بنا پس از المپیک اشاره کرد و گفت: کسانی که زیر دست محمد بنا بودند با قراردادهای هنگفت به آذربایجان رفتند اما محمد بنا قبول نکرد چون کشتی گیران برای او مانند بچه هایش هستند و مملکتش را دوست دارد. او آبرویش را وسط گذاشته اما ظاهرا مسئولان وزارت ورزش و کمیته المپیک خیلی زود افتخارآفرینی های کشتی در لندن را فراموش کرده اند. وزارت ورزش باید تکلیف فدراسیون را روشن کند. نگه داشتن خطیب و پول ندادن به او یعنی چه؟ فدراسیون هم الان دستش بسته است و مقصر نیست. هیچ کمک مالی از سوی وزارت ورزش نمی شود. اردوی نوجوانان را هم تا به حال نتوانسته اند برگزار کنند.
میرزایی در پایان گفت: دو ماه دیگر میزبان جام جهانی هستیم اما ظاهرا مسئولان ورزش آن را فراموش کرده‌اند. محمد بنا هیچوقت چیزی برای خودش نخواسته و نمی خواهد بلکه نگران کشتی ایران است. وقتی بنا در سفر بود مربیان کمبودها را به او گزارش دادند اما با بازگشت بنا باز هم اوضاع درست نشد که تصمیم گرفته شده تا وقتی شرایط این باشد و وزارت ورزش به کشتی توجه نکند، تمرینات تیمهای ملی کشتی فرنگی تعطیل باشند.
رسول جزيني مربي ارشد تيم ملي كشتي فرنگي و نماينده تام‌الاختيار محمدبنا در اردوهاي تيم ملي نيز ادامه مي‌دهد: «ما از وعده‌هاي خطيب خسته شديم. او هر روز امروز و فردا مي‌كند و اصلا معلوم نيست كه چه اهدافي را در سر مي‌پروراند. شروع اردوهاي تيم ملي منوط به اين بود كه خطيب بستر و امكانات لازم را فراهم كند اما الان دو اردو را پشت سر گذاشتيم و هنوز خبري از انجام تعهدات او نيست.»
مربي اصفهاني تيم ملي در پاسخ به اينكه با اين وضعيت آيا اردوي مرحله سوم شروع مي‌شود يا نه؟ مي‌گويد: «اصلا هيچ چيز معلوم نيست! اگر تا زمان شروع اردو وعده خطيب عملي نشود، به‌طور حتم اردو شروع نخواهد شد. مگر ما چه گناهي كرده‌ايم كه بايد در تمرين‌ها حاضر شويم و حقوق خود را هم دريافت نكنيم. اگر كسي حاضر است با اين شرايط كار كند، خب تيم را به او بدهند.»
جزيني با اعلام اينكه اميدي ندارد تا وعده‌هاي خطيب عملي شود! خاطرنشان مي‌كند: «مدتي است كه از حقوق ما خبري نيست. درباره شرايطي هم كه خطيب گفته بود عملي مي‌شود، هنوز خبري نشده است. وقتي يك فدراسيون با وعده‌ها و تبليغات فراوان يك دوره مسابقات را برگزار مي‌كند و جايزه كشتي‌گيران را هم نمي‌دهد، چگونه مي‌توانيم از او انتظار داشته باشيم كه براي تيم ملي كاري كند!»
او در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اينكه با اين شرايط آيا محمدبنا به ايران برمي‌گردد يا نه؟ خاطر نشان مي‌‌كند: «محمد بنا حتما به ايران برمي‌گردد اما اينكه دوباره در كشتي فرنگي فعاليت كند يا نه منوط مي‌شود به رفتار و عملكرد فدراسيون و اينكه وعده‌هاي خطيب عملي شود؟»
در نهایت با توجه به این شوک بزرگ، باید از امروز رفتن محمد بنا از کشتی ایران را نیز به مشکلات قبلی همچون استعفاهای سریالی بزرگان کشتی، بدهی ۴ میلیارد تومانی ، تهدید و تعلیق احتمالی کشتی ایران از سوی فیلا و ... را به کلکسیون مشکلات فدراسیون کشتی اضافه کرد!

اردوی جوانان هم تعطیل شد!
پس از تعطیلی اردوی تیم ملی کشتی بزرگسالان و قطع همکاری محمد بنا با فدراسیون کشتی، ایرج اسفندیاری‌فر سرمربی تیم کشتی فرنگی جوانان هم اردوی شاگردان خود را تعطیل و به احتمال زیاد از سمت خود کناره‌گیری کرد!
این در حالیست که فرنگی کاران جوان قرار بود از روز شنبه ۲۵ آذرماه وارد دومین اردوی آماده‌سازی خود شوند اما به نظر می‌رسد رفتن محمد بنا، تبعات گسترده‌تری پیدا کرده و کناره‌گیری‌ها همچنان ادامه دارد.

کد مطلب: 78878
 
Share/Save/Bookmark