میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان مقاله
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۲۰:۳۵
 
 
وقتي که آمريکا شهروندانش را زنده در آتش سوزاند (۵)
در جريان حمله نهايي گاز اشک‌آور به گونه‌اي خطرناک توسط تانکها وارد ساختمان شد، که اف‌بي‌آي ادعا مي‌کند وجود اين گاز با غلظت...

آتش‌سوزي: در جريان حمله نهايي گاز اشک‌آور به گونه‌اي خطرناک توسط تانکها وارد ساختمان شد، که اف‌بي‌آي ادعا مي‌کند وجود اين گاز با غلظت بالا آغازکننده آتش‌سوزي بوده است.
با اينکه دو مورد از سه مورد آتش‌سوزي صورت گرفته در داخل ساختمان رخ دادند، دور از مکانهايي بودند که گاز از آنجا وارد شده بود، ديويد تيبودئو در مصاحبه خود با مجله سيزن در سال ۱۹۹۹ ادعا کرد که صدمه‌هاي وارده به ساختمان باعث گسترش گاز شد، به نحوي که "آنها ديوارها و پنجره‌ها را خراب مي‌کردند تا گاز از ساختمان خارج شود."
بين سالهاي ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۹ اف‌بي‌آي استفاده از هرگونه ماده آتش‌زا را انکار مي‌کرد، اما به دليل شواهد مستحکم مبني بر استفاده از اين مواد، در نهايت سخنگوي اف‌بي‌آي استفاده از اين مواد را تاييد کرد، اما ادعا کرد که اين نارنجکها که باعث توزيع گاز سي‌اس شده‌اند، در ساعتهاي اوليه صبح و براي نفوذ به تانکر آب مورد استفاده قرار گرفته‌اند.
زماني که در سال ۱۹۹۴ مدارک اف‌بي‌آي براي بررسي به کنگره فرستاده شد، صفحه‌اي که مربوط به استفاده از دستگاه‌هاي آتش‌زا بود، گم شد. يکي از اعضاي ارشد اف‌بي‌آي عنوان کرد در مصاحبه‌اش با مجله نيوزويک اظهار کرد با اينکه بيش از ۱۰۰ نفر از اعضاي اف‌بي‌آي از استفاده از اين دستگاه‌ها آگاهند، هيچکدام تا سال ۱۹۹۹ صحبتي درباره اين موضوع نکردند.
ماموران اف‌بي‌آي چندين دستگاه شنود بر روي ديوارهاي ساختمان قرار دادند که در متهم کردن اعضاي شاخه داويديان به شروع درگيري به آنها استناد مي‌کنند. اما کيفيت مکالمات به دست آمده از اين دستگاه‌ها بسيار پايين و غيرقابل فهم‌اند. علاوه بر اين متن مکالمات چندين بار نوشته شده است که هر دفعه با دفعات قبل متفاوت است.
در ۱۲ مي و کمتر از يک ماه پس از وقوع حادثه، مقامات دولتي واکو دستور خاکبرداري و صاف کردن منطقه درگيري را صادر کردند و بدين ترتيب از آن تاريخ به بعد ديگر هيچ شانسي براي پيدا کردن مدارک بيشتر وجود نداشت.
دو تن از اعضاي دپارتمان مهندسي حفاظت در برابر آتش در دانشگاه مريلند، در بررسي‌هايي مستقل به اين نتيجه رسيدند که اعضاي کمپ زمان کافي براي فرار در اختيار داشته‌اند و در صورت تمايل مي‌توانستند بدون آنکه گرفتار شعله‌هاي آتش شوند، از ساختمان خارج شوند. در گزارشي ديگر که به نام گزارش آرسون مشهور است عنوان شده است که خرابه‌هاي ناشي از عمليات قبل ممکن است معابر خروجي احتمالي در غرب ساختمان را مسدود کرده باشد.
ادعا مي‌شد سوراخ‌هاي ايجاد شده به‌وسيله تانک‌ها براي فرستادن گاز اشک‌آور به داخل ساختمان بود، اما در فيلم منتشر شده مشاهده مي‌شود، ابزاري که بر روي اين تانک‌ها نصب شده بودند، بسيار بزرگتر از آن بودند که سوراخ ايجاد کنند و به نظر مي‌رسد بيشتر براي تخريب بخش‌هاي خاصي از ساختمان مورد استفاده قرار مي‌گرفتند، تا افراد شاخه داويديان نتوانند از ساختمان خارج شوند. همچنين در فيلم کاملا مشهود است که با خارج شدن تانک‌ها آتش‌سوزي آغاز مي‌شود. توجه کنيد که پس از مشاهده شعله‌ها هيچ تلاشي براي خاموش کردن آتش صورت نمي‌گيرد و تانک دوباره وارد ساختمان مي‌شود.
در ۲۷ مارس روزنامه لندن تايمز از استفاده از تجهيزات فوق پيشرفته استراق سمع توسط اف‌بي‌آي خبر داد. نيروي هوايي استراتژيک بريتانيا هواپيمايي مخصوص به آمريکا فرستاد تا بتوانند عکس‌هايي از درون خانه‌ها بگيرند. اين کار توسط دوربين‌هاي حرارتي انجام مي‌شدند. اين دوربين‌ها که از سقف ساختمان مونت کارمل وارد ساختمان شده بودند، به اف‌بي‌آي کمک مي‌کردند تا در هر لحظه از چگونگي استقرار افراد شاخه داويديان آگاه باشد و بتواند عمليات خود را هدايت کند. به همين دليل نيروهاي اف‌بي‌آي کاملا آگاه بودند که در هنگام شروع آتش‌سوزي افراد شاخه داويديان کجا بودند و مي‌توانستند به راحتي با خراب کردن بخش‌هايي از ساختمان راه را براي خروج آنها باز کنند. اما به نظر مي‌رسد اين آگاهي به نيروهاي اف‌بي‌آي کمک کرد تا بهتر راه خروج افراد شاخه داويديان را سد کنند.

کد مطلب: 74458
 
Share/Save/Bookmark