میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۴۵
 
 
تظاهرات مردمی و سرکوبگری آل‌خلیفه همچنان ادامه دارد
قیام بحرین در فاز درگیری‌ شبانه
قیام بحرین در فاز درگیری‌ شبانه
 

سه روز مانده به سالروز انقلاب بحرین، مردم در محکومیت اقدامات دولت این کشور و قتل سه جوان به خیابان‌ها آمدند و درگیری‌هایی بین آنها با نیروهای امنیتی به وقوع پیوست.
سه روز بیشتر به سالروز انقلاب 14 فوریه باقی نمانده است، اما نقاط مختلف بحرین مانند شب‌های گذشته نیز صحنه تظاهرات و درگیری بین مردم خشمگین و نیروهای امنیتی است.
در السهله شمالی تظاهرات مردمی به نشانه وفاداری به شهدا و اعلام آمادگی برای اجرای نافرمانی مدنی برگزار شد.در شهرک النویدرات نیز مردم به نشانه وفاداری به شهدا و عزاداری برای سه جوانی که توسط نیروهای دولتی به قتل رسیده‌اند، مغازه‌های خود را تعطیل کردند. در شهرک کرانه و بنی جمره نیز درگیری‌هایی بین نیروهای آل‌خلیفه و مردم به وقوع پیوست. 
همچنین نیروهای آل‌خلیفه در البلاد القدیم، ستره، باربار، عالی و بنی جمره تعدادی از جوانان را بازداشت کردند.تحصن‌کنندگان در منطقه محاصره شده الدراز نیز که در میدان الفداء مقابل منزل آیت‌الله عیسی قاسم تحصن کرده‌اند، همزمان با شب شهادت حضرت فاطمه زهراء (س) به عزاداری پرداختند. شیخ «حسین الدیهی» معاون دبیرکل جمعیت ملی –اسلامی الوفاق بحرین در صفحه توئیتر خود در واکنش به قتل سه جوان نوشت که آل‌خلیفه هیچ راهی جز برآوردن خواسته مردم ندارد. وی شهادت این سه جوان به ضرب گلوله نیروهای دولتی را به مردم بحرین و تمامی آزادگان جهان تبریک و تسلیت گفت.الدیهی با اشاره به اینکه هنوز خون سه جوان اعدام شده خشک نشده بود که سه جوان دیگر به قتل رسیدند، افزود: آنچه گذشت و می‌گذرد بر هر که صاحب قلب و عقلی است، حجم جنایات و خشون رسمی، بی‌دلیل و غیرانسانی در حق مردم بحرین را نمایان می‌کند.
شیخ حسین الدیهی معاون دبیرکل جمعیت ملی اسلامی الوفاق بحرین گفت:آنچه دربحرین می گذرد حاکی از تروریسم رسمی و رفتار غیرانسانی رژیم بحرین نسبت به شهروندان بی گناه است.شیخ حسین الدیهی خواستار تشکیل کمیته بین‌المللی تحقیقات درباره جنایات رژیم‌ آل‌خلیفه در زمینه اقدامات جنایت کارانه و ضد حقوق شد.شیخ الدیهی در توییتر نوشت خواسته های مردم بحرین این است که در بحرین دمکراسی همراه با حاکمیت عدل و مساوات برقرار شود و مردم برای مخالفت با استبداد و ظلم کشته می شوند. وی تاکید کرد: جنبش مردمی بحرین خواستار تحقق حقوق مشروع عادلانه و اقدامات رژیم آل‌خلیفه در زمینه قتل و شکنجه برای فرار از احقاق حقوق مردم بحرین است و تلاش آنها طی شش سال گذشته برای سرکوب کردن جنبش مردمی شکست خورده و باز هم با شکست مواجه خواهد شد.وی خطاب به رژیم آل خلیفه گفت : هیچ راهی جز پاسخگویی به خواسته‌های مردم ندارید.وی افزود: درحالی که مردم بحرین بعد مسالمت‌آمیز بودن اعتراض‌ها را مورد تاکید قرار می‌دهند رژیم آل‌خلیفه به روی آنها اسلحه می‌کشد و آنها را کشته و یا زخمی می‌کند و اقدامات رژیم خلاف منطق وعقل است و نشان دهنده میزان شکست روانی و سیاسی آنها است زیرا شکست خورده وضعیف اقدام به قتل و خونریزی می‌کند و مشروعیت ومحبوبیت با خونریزی به دست نمی‌آید. ‌
معاون دبیرکل جمعیت الوفاق افزود: رژیم جز زبان خونریزی، ویرانی، دروغگویی و طایفه گرایی چیز دیگری نمی‌داند و جامعه بین‌المللی باید به این واقعیت برسد.وی تاکید کردمردم بحرین نمی‌خواهند بنده دیکتاتوری باشد و می‌خواهند آزاد زندگی کنند و برای همین از جان و مال خود نیز می‌گذرند و مردمی مانند مردم بحرین که آماده هرگونه فداکاری است حتما پیروز خواهد شد.علمای بحرین نیز با صدور بیانیه‌ای کشته شدن سه شهید به نام‌های رضا الغسرة، مصطفی یوسف ومحمود یوسف به دست نیروهای آل‌خلیفه را خارج از قانون و برای تحقق اهداف سیاسی شکست خورده ارزیابی و بر تداوم انقلاب تاکید کردند. بحرین ازسال 2011 تاکنون با بحران ناشی از نارضایتی‌های عمومی مواجه است. لازم به ذکر است کشورهای غربی مدعی حقوق بشر نه تنها در برابر سرکوب‌گری آل‌خلیفه راه سکوت در پیش گرفته‌اند بلکه به حمایت از آن در سرکوب مردم مشارکت گسترده دارند که بر شدت بحران این کشور افزوده است. نهادهای حقوق بشر بارها درباب وضعیت مذکور هشدار داده و خواستار پایان این روند شده‌اند اما آل‌خلیفه با ادعاهای واهی و کشورهای غربی بر اساس منافع سلطه‌طلبانه خود همچنان به سرکوب و کشتار مردم ادامه می‌دهند.

کد مطلب: 98498
 
Share/Save/Bookmark