میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۱۶
 
 
رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در گفت و گو با سیاست روز مطرح کرد؛
۹۶؛ سال سخت دولتمردان
۹۶؛ سال سخت دولتمردان
 

اگر دولت نتواند نیاز شغلی ۵ تا ۶ میلیون نفر از افراد بیکار را مهیا کند با چالش بزرگتری مواجه خواهد شد و بی‌شک سال ۹۶ سال سختی برای دولتمردان خواهد بود. این جمله را رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین مطرح می‌کند و می‌گوید: متاسفانه هریک از ما که در پشت میز دولتی می‌نشینیم به جای احساس خدمت‌؛ حس قیمومیت می‌گیریم و این اصلا مطلوب نیست بنابراین اگر دولت نسبت به کوچک کردن بدنه خود اقدام نکند سال ۹۶ و ۹۷ سالهای سخت پیش رو خواهد بود.
اسدالله عسگر اولادی رئیس اتاق بازرگانی اتاق و چین به دلایل نامگذاری سالهای اخیر با این نام از سوی مقام معظم رهبری پرداخت و گفت: مقام معظم رهبری در شعار سال ۹۲مساله اقتصاد مقاومتی را مطرح و در سال ۹۳ موضع فرهنگ و توسعه و در سال ۹۴ مساله همدلی و همزبانی و همچنین در سال ۹۵ اقدام و عمل را به آن اضافه کردند.
وی افزود: توجه به موضوع اقتصاد و اقتصاد مقاومتی نشان می‌دهد که این مساله از جمله دغدغه‌های معظم له است اما هنوز این مهم در بدنه دولت جا نیفتاده است که اگر چنین شده بود در حال حاضر شرایط متفاوت تر بود.
عسگراولادی با اشاره به اقدامات دولت دراین زمینه وهمچنین انتخاب معاون اول رئیس جمهور به عنوان رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی در کشور تصریح کرد: متاسفانه مساله اقتصاد مقاومتی آن طور که باید از سوی متولیان درک نشده است در حالی که مقصود ازاین مهم آن است که در فضای کسب وکار به سوی بی‌نیازی از سایر کشورها و خودکفایی داخلی برسیم.
وی با تفکیک کلمه اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد: اگرکلمه اقتصاد مقاومتی را تفکیک الفبایی کنیم حرف "الف" به معنای اعتماد به نفس داشتن,"ق" به معنای قدرشناسی از داشته‌هایمان ؛"ت" داشتن تجربه و "الف" اتکا به خدا برای اینکه بتوانیم بگوییم که درمحضر او هستیم و حرف "ص" به معنای صبر و مقاومت درمقابل ناملایمات است و در نهایت "د" به معنای جمع‌بندی داشته‌هاست.
عسگر اولادی خاطرنشان کرد: اقتصاد مقاومتی به معنای اقتصادی همراه با صبر است و اینکه بتوانیم به گونه‌ای عمل کنیم که درمقابل ناملایمات بتوانیم خودمان نیازهایمان را مرتفع کنیم. وی در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های طبیعی و خدادادی کشور خاطرنشان کرد: ایران با مساحتی بالغ بر یک میلیون و ۶۴۸ هزار مترمربع مساحت کشور غنی از نظر منابع است به طوریکه ۲۰ درصد ازاین مساحت به جنگل ؛۲۰ درصد سهم کشاورزی و مراتع و ۲۰ درصد زمین‌های لم‌یزرع و.. است و حال این سوال مطرح می‌شود که چرا با این همه منابغ غنی باید در چنین جایگاهی باشیم.
رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه در کشور۶ تا الگوی ثروت وجود دارد گفت: وجود ۵ میلیارد تن ذخیره معدنی که تنها ۵۰۰میلیون تن ازآن بهره‌برداری می‌شود و همچنین ظرفیت بالای کشور در تولید ۱۴۰ میلیون تن محصولات کشاورزی و نیز ظرفیت ۱۰ میلیارد تنی در صادرات محصولات پتروشیمی همه و همه حکایت از موقعیت مطلوب کشور در عرصه‌های مختلف دارد اما متاسفانه هنوز نتوانسته‌ایم روی پای خود بایستیم و همچنان گندم و برنج و روغن را وارد می‌کنیم.

خدمت یا قیومت
وی در ارزیابی چرایی این مساله به اشکالات مدیریتی پرداخت و گفت: بزرگ شدن دولت و عدم به کارگیری دانشجویان و نخبگان منجر به آن شده که امروز در چنین شرایطی قرار بگیریم.
عسگر اولادی تصریح کرد: متاسفانه هریک از ما که در پشت میز دولتی می نشینیم به جای احساس خدمت؛ حس قیمومیت می‌گیریم و این اصلا مطلوب نیست.
وی در تشریح راهکارهای موجود خاطرنشان کرد: با این وجود برای حل این مشکلات قبل از هر چیز دولت باید کوچک شود تا احساس قیمومیت به خدمت مبدل گردد چراکه این میز فساد زاست و اگر افرادی مانند بابک زنجانی در کشوردیده می‌شوند متاسفانه دیده می‌شود که یک سر آن به بدنه دولت وصل بوده است.
رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین تاکید کرد اگر دولت نسبت به کوچک کردن بدنه خود اقدام نکند سال ۹۶ و ۹۷ سالهای سخت پیش رو خواهد بود. چراکه با وجود این حجم امکانات اما همچنان گندم وارد می‌کنیم و این مساله به آن باز می‌گردد که هنوز در مدیریت آن مشکل داریم.
وی با بیان اینکه این مردم بودند که در ۲۹ اردیبهشت ۹۶ مجدد وی روحانی را به سمت رییس جمهوری رساندند گفت: با این وجود حال باید دولت مردم را در فعالیت‌های خود شریک کند و از بخش خصوصی کمک بگیرد. به گفته عسگر اولادی کشور ما از نظر منایع غنی اما در بهره‌برداری ازآن مدیریت‌ها ضعیف است.

جای خالی بخش خصوصی
رئیس اتاق بازرگانی ایران وچین بااشاره به اینکه دولتمردان تورم کشور را ۸ درصد اعلام می‌کنند اما همچنان گرانی به قوت خود باقی است تصریح کرد: در هر سفری که رئیس جمهوربه کشورهای مختلف می‌رود ۵۰نفر خدمه وی را همراهی می‌کند که بالغ بر ۳۰ نفر آنها وابسته به بدنه دولت هستند اما هیچ بخش خصوصی دولت را دراین سفرها همراهی نمی‌کند و تمام قراردادهایی که عقد می‌شود مربوط به ارگان‌های دولتی است.
وی با اشاره به رشد جمعیت از بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از ۳۶ میلیون نفر در زمان ریاست جمهوری شهید رجایی تا امروز که به ۸۰میلیون نفر دردولت روحانی رسیده است خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از ۴۵ میلیون نفر جمعیت زیر ۳۰ سال داریم که این مهم برگترین دغدغه دولت است و دولت باید برای آن‌ها نیاز مسکن؛ ازدواج؛ خوراک و پوشاک و... را مهیا کند.
عسگر اولادی با بیان اینکه تمام این نیازها با دادن شغل به این افراد مرتفع می‌شود تصریح کرد: اگر دولت نتواند نیاز شغلی ۵ تا ۶ میلیون نفر از این افراد را مهیا کند با چالش بزرگتری مواجه خواهد شد و بی‌شک سال ۹۶ سال سختی برای دولتمردان خواهد بود.
رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با تاکید چند باره بر این موضوع که دولت باید بستر اشتغال‌زایی فارغ التحصیلان دانشگاهی که بالغ بر ۵ تا ۶ میلیون نفر هستند را مهیا کند افزود: مقام معظم رهبری سال ۹۶ را سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال نامگذاری کرده اما همچنان بسیاری از نیازها از خارج وارد می‌شود درحالی که توان تولید آن در داخل وجود دارد.
عسگر اولادی خاطر نشان کرد: برای رونق تولید دو راه وجود دارد راه کار نخست جذب سرمایه‌گذار داخلی و رویکرد دیگر جذب سرمایه‌گذار خارجی است.
وی با بیان اینکه بانک‌ها در شرایط خوبی قرار ندارند خاطرنشان کرد: دولت با وجود اینکه تورم را ۸ درصد اعلام می‌کند اما در پرداخت تسهیلات سود ۲۲درصد لحاظ می‌کند این مساله هیچ همخوانی با اقتصاد مقاومتی ندارد چراکه با بهره ۲۲ درصدی کسی به سراغ تولید نمی‌رود وتا زمانی‌که تولید رونق نگیرد مشکلات اقتصاد پابرجاست. رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین تصریح کرد: اگر از این تعداد ۵ میلیون نفر فارغ التحصیل دانشگاهی حداقل ۲ تا۳ میلیون سر کار نروند اقتصاد کشور ورشکستگی پیدا می‌کند. وی افزود: در بحث سرمایه‌گذاری خارجی هم تا زمانی که امنیت وجود نداشته باشد و قوانین مداوم تغییر کند سرمایه‌گذار خارجی اقدام به سرمایه‌گذاری نمی‌کند.
عسگر اولادی با بیان اینکه امسال سال اجرای برنامه ششم توسعه است و دراین برنامه ۳ حرکت باید اجرا شود خاطرنشان کرد: درسالجاری باید تولید برای صادرات تقویت شود به طوریکه بتوانیم با تشویق و حمایت سرمایه مورد نیاز تولید داخل را تامین کنیم. وی افزود: از سوی دیگرپرداخت سود ۲۲ تا ۲۳ درصدی برای تسهیلات حرام است وقتی که کارخانه‌دار برای پرداخت حقوق کارگران خود معطل مانده است.
رئیس اتاق بازرگانی ایران وچین درجمع‌بندی سخنان خود تقویت تولید برای صادرات، ایجاد اشتغال برای جوانان و بهره‌گیری از توان بخش خصوصی دراقتصاد کشور را از جمله راهکارهای قابل توجه برشمرد و گفت: درکنار این موارد مبارزه با فساد و جذب سرمایه‌گذاری خارجی و فرهنگ‌سازی برای تولید داخل اقدامات مهمی است که باید عملیاتی شود.

کد مطلب: 99488
, مولف : سارا علياري
 
Share/Save/Bookmark